Yazı Detayı
29 Aralık 2017 - Cuma 15:24
 
Yeni Yıl
Mihdi Aydoğan
mihdiaydogan@hotmail.com
 
 

Ömrümüzden bir yıl daha tükettik. Şu yekûnu ticaret olan hayatımızda yılsonu hesapları yapmanın zamanıdır. Karda mıyız, zararda mı? Küçük bir dükkânda bile muhasebe çalışmaları devam ederken asıl ticaret olan hayatımızda bu muhasebeyi çok görmemek lazım.

Bir yıl… Kimine göre göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Fakat 12 ay 365 gün süren bir yıl… Hani vakit nakittir deriz ya ömrümüzün tek sermayesi olan 8765 saati ne yaptık nereye harcadık? Geleceğe bir yatırım yaptık mı? Kaçını çocuklarımıza sarf ettik daha iyi bir evlat olsunlar diye? Kaçını eşimize sarf ettik içi huzur dolsun diye? Kaç saatimizi öğrencilerle geçirdik? Kaç saatimizi yaşlılarıma harcadık? Kaç saatinde okuduk? Kaç saatinde ibadet ettik?

Gerçek şu ki; coşkuyla akan bu hayat ırmağında birçoğumuz başarısız oluyoruz. Birçoğumuz için günde televizyon karşısında geçirdiğimiz vakit yılda okuduğumuz kitap süresinden fazla. Hiç yoksa 50 kitap okumalı insan yılda. En az bir kez Kur’an-ı Kerim’i hatmetmeli, imkân varsa meali ile birlikte… Günde siyaset ya da futbol konuştuğumuz saat çocuklara ayırdığımızdan kat be kat fazla olmamalı mesela…

Hayat kısa dostlar! Yapılacak şey çok… Fakat iki yakası bir araya gelmeyen müsrifler gibi savuruyoruz sermayemizi. Yaşlılara sorun söylesinler “göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor hayat” elinizde sadece keşkeler kalıyor. Bir bakmışsınız çocuklar büyümüş gözlerine bakmadan, bir bakmışsınız hanım yaşlanmış ellerini tutmadan…

Her gün istisnasız 24 altın saat bahşediliyor önümüze. Yarısını hayvani ihtiyaçlarımıza harcamaya mecburuz ki; bu, Yaradanın (c.c) insana verdiği kıymetli bir acizlik dersidir. Kalanını da Allah’ın (c.c) bizi insan yaratma nimetinin gerekliliğine göre yaşamak gerekir. Hazıra dağ dayanmaz demiş atalar. Bir sonu var bu zenginliğimizin. İyi ya da kötü harcıyoruz altınlarımızı. Fakat tabeladaki ‘Altın kurları’ kadar kıymeti olmuyor dakikalarımızın.

Ticarette de böyledir. İnsanı güçlü kılan sermayesidir. Fakat o sermayenin teminatı gayretle çalışmak ve kazandığını doğru yatırımlara dönüştürmekten geçer. Bugünden gelecek için ne satın alıyoruz.  Mesela akıllı şirket yönetimlerinde 3 aylık, 6 aylık, yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık hedefler vardır. Daha global şirketlerde 50 yıllık ve 100 yıllık planlar yapılır. Basit bir şirketin yönetiminden daha mı kıymetsiz hayatımız. Bu sermaye ile yapılan bu ticaretin hesabı sorulmaz mı sanırız.

“Mutlu yıllar” ya da “İyi yıllar” gibi deyimler var mesela. Mutluluğunuzun tanımını yaptınız mı? Eğer yapmadıysanız mutlu bir yılı farkında olmadan geçireceksiniz. ‘Farkında olmak’ hem bir duadır, hem bir nimettir ve her nimet bir şükür gerektirir. Vakit de bir nimettir ve şükür gerektirir. Kısacası her nimet bir sorumluluk getirir insana. Sorumluluklar bir süreçle yerine getirilir. Süreçler vakit gerektirir. Vakit sorumlulukların süreçlerini gerçekleştirmek için bir nimettir.

Allah (c.c) ömür verirse (inşallah) günde 24 saatten 12 ay 8765 saatlik bir nimet var önümüzde. Oturup geçmiş nimetlerin şükrünü ve tövbesini ederken gelecek nimetlerinin de harcama planını yapmak vaktidir.

Basit bir kağıt çıkarıp koyun önünüze ananız, babanız, kardeşleriniz, çocuklarınız, akrabalarınız, (iş) arkadaşlarınız, komşularınız (Allah uzun ömür versin) varlığıyla mutlu olduğunuz kişileri yazın. Kimlerin sizin yardımınıza, rehberliğinize, tecrübenize ihtiyacı var yazın. Bu kişiler arasında kimlerin duasını istediğinizi yazın. Bu kişiler arasında kimlerin şefkatinize ihtiyacı var yazın. Aileniz için, mahalleniz için, vatanınız için sorumluluklarınızı yazın. Rabbinize karşı görevlerinizi yazın.  Kendi nefsiniz için görevlerinizi yazın. Hayat sizin için ne ifade ediyor? Aile nedir? Dostluk nedir? Mutluluk nedir? İyilik nedir? Bu soruların cevabını düşünün. Bu hem bir farkındalık çalışmasıdır hem de planınızın başlangıç noktasıdır. Boşa geçirilen bir ömür yerine verimli bir hayatın duasıdır. Rabbim yeni yılınızı hayırlı, bereketli, mutlu kılsın.

​Başka bir yazıda görüşmek üzere...

 
Etiketler: Yeni, Yıl,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Bb Erzurumspor
5
0
5
2
1
8
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı