Yazı Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 17:25
 
Protokol Çocuklarının Köşe Kapmaca Oyunu
Mihdi Aydoğan
mihdiaydogan@hotmail.com
 
 

Başlığa bakıp da bu yazıyı erken bir 23 Nisan yazısı zannetmeyin sakın. Bilirsiniz, 23 Nisan’da çocuklar temsili olarak makam koltuklarına oturtulur. Denk gelirseniz izleyin o çocuklarda oturdukları makama uygun bir vakar bulunur. O gün için büyümüş davranırlar. Bu yazının konusu 23 nisan çocukları değil ama konu yine koltuk sevdasına tutulmuş protokol çocukları…

Daha önce “Para gelecek yerden plaket esirgenmez” başlığıyla bir yazı yazmıştım. Camiada geniş yankı buldu. Bazıları etkisini üzerinden atamamış olacak ki göz göze gelemiyoruz, bazıları da yazının devamını istedi. Biz de devam ediyoruz…

Bizde koltuk sevdası başkadır. Bazıları vardır. Koltuk onlar ile değerlenir, bazıları vardır koltuk sayesinde değerlenir. Altlarından koltuğu çekerseniz öyle kalakalırlar… O yüzden gözleri hep daha iyi bir koltuk arar, eğer koltuk doluysa boşaltmak için gayret ederler. Tabi birinin altından koltuğu çekmek için de yaklaşmak gerekir. O koltuk rakipler tarafından kapılmasın diye de yanı başında olmak.

Niye bunları anlatıyorum? Gazetecilik mesleğimizden dolayı yıllardır çeşitli program ve organizasyonlara katılıyoruz. Çoğu zaman salona, meydana ya da program nerede yapılıyorsa oraya en erken giden, çoğu zaman da en geç ayrılan olmak durumunda kalıyoruz. Yine çoğu zaman bütün salona hakim, bazen en karşıda, bazen en tepede mekana hakim bir noktaya konuşlanıyoruz. Bütün bu haber kovalamacası bize neler gösteriyor bir bilseniz. Çoğu zaman hayretler içinde, yüzümüzde acı bir tebessüm bırakıyor biriktirdiğimiz anılar…

Şimdi efendim, kısa bir özet geçeyim sahne sizin gözlerinizde de canlansın. Malumunuz güzel Mardin’imiz üzerindeki menhus atmosferden sıyrılarak hak ettiği canlılığa kavuşuyor gün geçtikçe. Daha güvende daha ferahtayız. Organizasyon sayımız artı, yatırımlar arttı. Hal böyle olunca Mardin’imizin hem turistik hem de ağır misafirleri de arttı. Bazen bakan, bazen milletvekili, bürokratik kademelerden çok sayıda misafirlerimiz oluyor programlarda. Açılış, konferans, toplantı vs. bütün programların vazgeçilmezi nedir? Tabi ki protokol… Protokol varsa gazeteci, gazeteci varsa fotoğraf makinesi ve kameralar illa ki mekandadır. Salonun sahneye yakın en güzide yerleri protokol için ayrılır. Çoğu zaman ‘Özel Kalem’ veya ‘Basın Danışmanları’ tarafından kimin nerede oturacağı, kimin kime yakın olacağı belirlenir.

Protokol nedir? Yine fransızcadan dilimize aktarılmış bir kelime bu. Üç, dört ayrı anlamı var. Burada bahsettiğimiz kısım içinde devlet resmiyeti ve resmi kişilerin bulunduğu ortamlarda uygulanan kurallardır. Organizasyonlarda ise bu kişiler için ayrılan kısım kısaca protokol olarak adlandırılır. Bu yüzden benim anlattığım kısım resmi tanımından öte kullanılagelen şeklidir.

Bence protokol ikiye veya üçe ayrılabilir. Bir, protokol erkanı… Yani hali hazırda makam ve mevkisinden dolayı protokole dahil olanlar. Bu kişiler makamın büyüklüğüne göre zaten protokoldeki yerlerini alırlar. İşin içinde devlet ciddiyeti olduğu için kurallara ters bir şey olmadığı sürece kimse oturma düzenine itiraz etmez. İki, protokol yancısı… Aslında resmi bir görevi olmamak ile birlikte ilgili organizasyonda önemli yeri olan kişi veya kişiler. Bu kişiler protokolde oturmak hevesi olup olmamasına bakılmaksızın organizasyondan dolayı protokole alınırlar. Doğal bir durumdur. Üç, protokol çocukları… Bu kişiler protokol yancılarının yancılarıdır. Sakallı olmalarına bakmayın, koltuğu kaptırmamak için birbirleriyle kıyasıya köşe kapmaca oynayan tiplerdir. Resmen protokole dahil değildirler ama kazara bir derneğin, vakfın, sivil toplum kuruluşunun başındadırlar. İhaleye girecek iş adamı, bir menfaat beklentisi içinde olan x kişisi vs.

Derbi maçlarında tribünlerin en iyi yerini kapmak için bir gün öncesinden stada gidenler gibi neredeyse organizatörlerden önce mekana gelirler. Ceylanı göz hapsine almış bir kaplan gibi koltukları süzmeye başlarlar. Bu esnada öyle ince hesaplar yapılır ki tahmin edemezsiniz. Gazeteciler kameraları nereye koyuyor? Protokol erkanı nerede oturacak? Sahne nerede? Bu üçü arasında öyle bir yere oturmalıdır ki yarın gazetede, akşam televizyonda görünebilsin. “Vaaay! X abi Mardin protokolüne girmiş” havası kıymetlidir çünkü. Zira üç organizasyon peş peşe protokolde görünürlerse X abi, X Bey olur. Bir bakarsınız Mardin’in ileri gelenlerinden olur. Hele bu X’lerden biri kazara vali beyle, bakan bey veya X kurumun amiriyle protokolde tokalaşma şerefine nail olursa altı ay dinlersiniz hikayeleri. Çünkü Facebook’ta cep telefonu kamerasından özenle çekilip efektlenmiş fotoğraflar bir kaç kez paylaşılır, Twitter’da etiketlenir. “Geçen yine bakan bey ile otururken dedim ki…”  diye başlayan bir sürü anı. Adam yalan mı söylüyor! boy boy fotoğrafları çıkmış Facebook’ta. Oysa sıradan tokalaşmış bakan bey, belki adamın yüzünü bile görmedi o hengamede.

Bir şekilde o protokol koltuklarında yancının yancısı gibi oturanlar böyle, peki oturamayanlar? Yan koloni kaplanının yakaladığı ceylanı yerken izleyen başka bir kaplan gibi etrafta dönerler. Çünkü kazara bir şeker hastası tuvalete falan kalkacak olursa koltuğa çökecektir. O yüzden bu adamlar protokole yakın koltuk bulduysa kolay kolay koltuğu bırakıp da dışarı çıkmazlar. Uhuyla yapışmış gibi oturup dururlar. Ne zaman gazeteciler kameralarını toplar, mikrofonu kapatırlar. Uhunun etkisi geçer beyimiz o zaman yerinden kalkar.

Ya abartıyorsun Mihdi, bu kadar da değil diyorsanız. Lütfen demeyin. Bu gözler neler gördü neler. Bilirsiniz protokolün katılacağı programlar 13.00-14.00 veya 19.00-20.00 civarında olur genellikle. Yani hemen öncesi veya hemen sonrası bir şekilde yemek vaktine yakındır. Protokol erkanı program öncesi veya sonrası bir lokantaya girer. Altı üstü yemek yiyecek ve kalkacaklardır. Bu protokol çocukları sandalye aikidosu yaparlar kaşla göz arasında. Gözleriyle birbirini döver, saman altından kuyu kazarlar. İşte ben böyle bir programda protokole yakın oturamadı diye sinirinden çekip gideni gördüm.

Neyse konu anlaşıldı herhalde. Çocuktur (!) bilmez diyerek hatırlatma yapayım. Koltukların etrafında attığınız keşif turları, köşe kapmaca oyunlarınız gözümüzden kaçmıyor. Hadi selametle...

Başka bir yazıda görüşmek üzere...

 
Etiketler: Protokol, Çocuklarının, Köşe, Kapmaca, Oyunu,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
33
0
2
3
10
15
2
Kasımpaşa
26
0
5
2
8
15
3
Antalyaspor
26
0
5
2
8
15
4
Galatasaray
25
0
4
4
7
15
5
Trabzonspor
25
0
4
4
7
15
6
Yeni Malatyaspor
25
0
4
4
7
15
7
Beşiktaş
25
0
4
4
7
15
8
Atiker Konyaspor
21
0
4
6
5
15
9
Sivasspor
21
0
4
6
5
15
10
MKE Ankaragücü
20
0
7
2
6
15
11
Bursaspor
20
0
4
8
4
16
12
Göztepe
19
0
9
1
6
16
13
Akhisarspor
16
0
7
4
4
15
14
Alanyaspor
16
0
9
1
5
15
15
Kayserispor
15
0
8
3
4
15
16
BB Erzurumspor
14
0
7
5
3
15
17
Fenerbahçe
14
0
7
5
3
15
18
Çaykur Rizespor
11
0
6
8
1
15
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı