Yazı Detayı
27 Ekim 2017 - Cuma 10:55
 
Mardin markası / Mardin’in Zenginliği
Mihdi Aydoğan
mihdiaydogan@hotmail.com
 
 

Burası Mardin. Tarihin en kadim kentlerinden biri… Her mahallesinde, her evinde hatta her bir taşında tarihin izleri var. Yazının icadını da görürsünüz Mardin’de dini figürler de. Efsanelerin, masalların, yaşanmışlıkların, dinlerin, âlimlerin hatta sahabelerine olduğu bir yer burası. Mezopotamya’nın bir incisi... Belki dünya üzerinde çok az örneği olan şehrimiz dünya genelinde de biliniyor mu?

 

Mardin zengin bir kent... İnsanlık tarihinin kolektif zekâsını toplamış bir şehir. Bana sorsanız en önemli zenginliği, en önemli madeni insan derim. Ne yazık ki işlenmemiş madenler hak ettikleri değeri kazanamazlar. Bu sadece Mardin’in sorunu da değil aslında ülke genelinde aynı sorunu bol bol görebilirsiniz. Markalaşma konusunda ciddi problemlerimiz var. Mardin sadece ilgi duyup araştıranların değil, Hindistan’dan Amerika’ya; Rusya’dan Afrika’ya hemen herkesin zihninin köşesine çakılması gereken bir çivi.

 

Geçtiğimiz günlerde Mardin önemli bir sempozyuma ev sahipliği yaptı. Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), YÜCİTA ile işbirliği yaparak gerçekleştirdiği organizasyonda Türkiye Coğrafi işaretler Beşiği Mezopotamya Uluslararası Sempozyumu ismiyle kayıtlara geçti. Yerel ürünlerin tescillenerek Mardin markalaşmasına, bölgenin kalkınmasına ve gelişimine ivme kazandırılmasına yönelik yapılan çalışmaların değerlendirildiği sempozyuma Mardin ve çevre illerin valileri, yardımcıları, sanayi odaları, iş adamları katıldı. İnternet sitelerinde ilgili haberler var. Detayları ve konuşulan konuları inceleyebilirsiniz.

 

Bu topraklara ait ürün ve mahsullerin coğrafi işaretlere dahil edilmesinde hız kazandığını öğrendik. Yaklaşık 430 ürün için başvuru yapılmış mesela. Bunların hepsi güzel gelişmeler. Daha önce coğrafi işaretler ile ilgili başka yerlerde de sempozyumlar yapılmıştı. Genel olarak sempozyumlar işin teorisinin konuşulduğu yerlerdir. Uygulama konusunda ise hem yerel yönetimlerin hem de yerel halkın el ele vermesi gerekir.

 

Genel olarak bakıldığında konuşulanlardan nasıl bir ödev çıkarıldığı, bölgedeki ticari ve ekonomik aktörlerin nasıl bir görev aldığı konusunda fikir edinemiyoruz. Halkın bu konuda nasıl bir görevi var. Hangi ürünler tescil edilir? Tescil başvurusu nasıl yapılır? Köydeki Ayşe nine, şehirdeki Muhammed Bey herhangi bir ürün için başvurabiliyor mu?

 

Mardin’in ve benzeri şehirlerimizin marka haline gelmesi halkın genelinde bir farkındalık oluşturarak mümkün olabilir. Bu hem ekonomik anlamda, hem de turizm anlamında önemli. Çünkü bu Mardin markasının ekmeğini yiyecek olan da yine bu toprakların insanıdır. Kamu spotu, kitapçık, broşür, dergi, el ilanı, facebook, twitter, instagram, belediye anonsu ulaşılabilen her kanaldan insanımıza bu konu hakkında bilgi verilmeli ve yönlendirilmeli. Kısa eğitim ve seminerler, video çekimleri, elektronik eğitimler, mobil uygulamalar; kısaca teknolojinin her türlü nimetinin bizim işimize yarayacak şekilde düzenlenmesi sağlanabilir. Bu görevi sanayi, ticaret, esnaf odaları, STK’lar ve yerel yönetim birimleri el ele vererek fedakârlıkla gerçekleştirirse başarılı olmamak mümkün değil.

 

Senede bir toplanarak “Markalaşmak önemli” deyip ayrılmayalım. Herkesin elini taşın altına sokacağı bir yöntem geliştirip yürüyelim. Çok vakit kaybettik biraz koşalım. Bizler gazeteci olarak elimizdeki bütün imkânları kullanacağız.  Söz…
 

Başka bir yazıda görüşmek üzere...

 
Etiketler: Mardin, markası, /, Mardin’in, Zenginliği,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
18
0
2
0
6
8
2
Başakşehir
15
0
1
3
4
8
3
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
4
Kasımpaşa
15
0
3
0
5
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
13
Kayserispor
9
0
3
3
2
8
14
Fenerbahçe
8
0
4
2
2
8
15
Bursaspor
8
0
2
5
1
8
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Akhisar Bld. Spor
5
0
5
2
1
8
18
E. Buyuksehir
5
0
5
2
1
8
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı