Yazı Detayı
02 Ekim 2017 - Pazartesi 11:08
 
İslam âlemi neden hep mazlum ve fakir konumunda? (3)
Mihdi Aydoğan
mihdiaydogan@hotmail.com
 
 

Müslümanlar bugün neden bu halde? Neden bu kadar güçsüz, niçin böyle geri kalmışız? Bugün İslam âleminde Müslümanlar savaşla ya da yoklukla imtihan halindeler. Fırsat bulup başını kaldırabilen Hristiyan Batı’nın kapısına başvuruyor. O devletler ki Müslüman coğrafyada akan her kandan mesuller üstelik. Bir yanda Budistler Myanmar’da, bir yanda Yahudiler Filistin’de, bir yanda Hristiyan Batı savaşın olduğu her yerde…

 

“İslam âlemi neden hep mazlum ve fakir konumunda?” başlıklı yazı serimizin üçüncüsüne geldik. İlkinde Müslümanlar olarak doğruluğa ne kadar muhtaç olduğumuzu, ikincisinde ümitsizlik batağından kurtularak Rahmet-i İlahiye’ye ümitle bağlanmak zorunda olduğumuzdan bahsetmiştik.

 

Bu yazımızda da “Müslümanlığı temsil eden kimliğimizi korumak” üzerinde duracağım. Kısaca her yönüyle İslam’ı yaşayan bir kul olmak… Ne yazık ki bizler “elhamdülillah Müslümanız” ifadesinin değerini kavrayamadan yaşayan insanlarız.

 

İslam’ın şartı kaçtır? Beş. İlki kelime-i şehadet: Allah’ın varlığına ve birliğine ve Hz. Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğunu kabul ve beyan etmek. Geçtiğimiz günlerde internet ortamlarında yayınlanan bir videoda sosyal bir deneye şahit olduk. Elinde mikrofon olan bir arkadaş gençlere yaklaşıyor. Tuttukları futbol takımlarını soruyor. Aldığı cevaba göre takımlarının kadrolarını saymalarını istiyor. Öyle gençler var ki geçmiş yıl kadrolarına, yedek kulübelerine kadar hepsini sayıyor. Soruyu soran arkadaş bu sefer Müslüman olanlara şunu soruyor. Kelime-i şehadeti biliyor musun? Aynı gençlerin yarısı dökülüyor. Arapçasını bilenler, Kelime-i Şehadet’in Türkçe anlamını bilmiyor.

 

İslam’ın ikinci şartı nedir? Namaz kılmak. Yapılan anketlere göre Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 90’ı Müslüman olduğunu beyan ediyor. Aynı zamanda beş vakit Namaz kılma oranı yüzde 22 civarında. Kur’an’ı Kerim’in Türkçe Mealini okuma oranı yüzde 17’dir.

 

İslam dini Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bize öğrettikleri üzerine kuruludur. Adı üstünde İslam’ın en temel 5 şartını bile yerine getirmiyorken “Biz Müslümanlar hep fakir konumundayız!” diye ağlamak kadar saçma bir şey olabilir mi? İslam coğrafyasını tek tek ele alsak buna benzer dinin temel noktalarında yaşanan birçok zafiyetle karşılaşacağımız muhakkak.

 

Kardeşim! Zenginliğin, ilerlemenin namaz ile ne alakası var? Diye soranlara deyiniz ki din bir bütündür. En küçük bir emrinden en büyük emrine kadar parçalanamaz bir bütündür. Tek bir parçasında bile gösterilen zafiyet bütünde çıkacak bir probleme gebedir. Selamı yaymak, yetimi korumak, zekât kurumunu yaşatmak, aileyi muhafaza etmek, sadaka vermek, tebessüm etmek vs. her biri güzel dinimizin bir parçasıdır.

 

Sevdiğimizde Allah için sevmek, düşmanlık edeceğimizde de Allah rızası için düşmanlık etmekle mükellefiz. Seküler dünyanın pisliği içerisinde her şeyi nefsi için yapan insanlara dönüşerek İslam’ı yanlış temsil eden Müslümanlar olduk. Bunca şeyi nefsimiz için yaparken kendi ellerimizle saplandığımız bataklıkta İslam’ı suçladık. Menfaat üzerine şekillenen dünyada herkes rakibe dönüştü. O rekabetin içinde birbirimizi sevmeyi unuttuk. Nefsimize dokunan her şeye ve herkese düşman olduk.

 

Hangi gerçek başarı hikâyesine, hangi gerçek zafere baksanız birlik ve beraberlik görürsünüz. Bakmayın Hollywood’un şişirme kahramanlarına. Fakat biz birbirimizin gırtlağına yapıştıkça O Hollywoodçular aramıza girdi. Aramız açıldıkça birliğimizi kaybettik. Birlik ve beraberlik nedir? Cem olmak, cemaat olmaktır. Dünya’ya bakın lobiler, gruplar, topluluklar, birlikler tarafından şekilleniyor. Peki, nerede İslam cemaati? İşte tam da bu yüzden Müslümanlar birlik olmaya mecburdur. Denizleri oluşturan o küçük damlacıklar misali cami cami, mescid mescid aynı safta durmayı öğrenirsek dünyayı yerinden oynatacak bir İslam cemaatinin de tohumlarını atmayı başaracağız.

 

Günümüz dünyasında iyilik ve kötülük kişiye özel değildir. Bulaşıcıdır. Kötülük yapıyorsanız bilin ki, birileri sizden yol bularak kötülüğünüzü yayacak. İyilik yapıyorsanız bilin ki, birileri sizinle gayrete gelerek iyiliği yayacak. Tembelce oturan yanına miskin biriktirir. Koşmaya başlarsanız, bilin ki, insanlar da sizi görüp harekete geçecek. İslam’ı yaşayan hareket halindeki Müslüman… Ne dersiniz? Nereden başlıyoruz?

Haftaya devam edeceğiz.

 

 
Etiketler: İslam, âlemi, neden, hep, mazlum, ve, fakir, konumunda?, (3),
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
18
0
2
0
6
8
2
Başakşehir
15
0
1
3
4
8
3
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
4
Kasımpaşa
15
0
3
0
5
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
13
Kayserispor
9
0
3
3
2
8
14
Fenerbahçe
8
0
4
2
2
8
15
Bursaspor
8
0
2
5
1
8
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Akhisar Bld. Spor
5
0
5
2
1
8
18
E. Buyuksehir
5
0
5
2
1
8
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı