Yazı Detayı
10 Haziran 2017 - Cumartesi 16:39
 
DOĞUMSAL KALP HASTALIKLARI
Kardiyoloji Uzmanı Dr. İbrahim Beydili
ibrahimbeydili@yahoo.com.tr
 
 

Doğumsal kalp hastalıkları oldukça sık olup çocukluk çağı hastalıkları yanında modern tedavi olanakları nedeni ile artık erişkin çağı hastalıkları arasında yer almaktadır. Her 100 canlı doğan bebekten yaklaşık biri kalp hastalığı ile doğmaktadır. Ancak bu oran ölü doğanlarda 5, düşüklerde ise 10-25 arasındadır. Yani ağır kalp hastalığı olan bebeklerin büyük çoğunluğu daha doğmadan kaybedilmektedir.

Doğuştan kalp hastalıklarının çoğunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak hastaların bir kısmında akraba evliliği, annede, babada veya ailelerinde doğuştan kalp hastalığı bulunma, hamile iken annenin enfeksiyon, radyasyon, ilaç gibi etmenlere maruz kalması bilinen nedenler arasındadır.

Yaklaşık anne karnındaki 4. aydan itibaren bazı kalp hastalıklarını anne karnında iken tanımak ancak bu konuda eğitim almış hekimler tarafından mümkündür. Fakat bazı hafif kalp hastalıkları çok az bulgu verdiği için tanınamayabilir.

Hastalık ağır olmadıkça veya ilerlemedikçe anne baba fark edemez. Hatta bazıları o kadar hafif bulgular verir ki, doktor muayenesi sırasında çocuk huzursuz veya ağlıyorsa bile fark edilemeyebilir.

Doğumsal kalp hastalıklarında sık olan Atrial Septal Defekt (ASD) ve Ventriküler Septal Defekt (VSD)’i kısaca ilerlediğimizde;

Atrial Septal Defekt (ASD);

Kalpteki sol ve sağ kulakçıkların (sol atrium ve sağ atrium) arasındaki duvarda açıklık olmasıdır.Genellikle uzun yıllar hiçbir belirti vermez. Bu tip hastalarda, ancak tesadüfen başka bir nedenle doktora gidildiğinde, dikkatli bir muayene sırasında kalpte üfürümün ve bazı ek seslerin duyulması ile kuşkulanılır. Çocuklarda kesin tanı, kardiyoloji uzmanınca yapılan muayene ve ekokardiyografi ile konur. Doktora ve hastaneye pek gitmemiş kişilerde tanının 30-40 yaşına kadar konulamadığı durumlar vardır. Açıklığın büyük olduğu hastalarda, bu yaşlarda nefes darlığı, ritim bozuklukları ve hatta sağ kalp yetmezliği ortaya çıkar.

Ventriküler Septal Defekt (VSD);

Kalbin iki karıncığı arasındaki duvarda açıklık (delik) olmasıdır. Bu açıklık vasıtasıyla sol ventriküldeki temiz kan (oksijenlenmiş kan) sağ kalbe, buradan da akciğerlere gider.Delik değişik çaplarda olabilir. Deliğin büyük olduğu durumlarda geçen kan, bir taraftan akciğer atardamarlarında basınç yükselmesine sebep olur, diğer taraftan artan kan akımı kalbin daha fazla çalışmasına ve daha fazla yorulmasına sebep olur.Deliğin çapı şikayetlerde önemli rol oynar. Küçük VSD’li hastalarda genellikle hiçbir şikâyet görülmez.Geniş olduğu durumlarda ise bebeklerde hızlı nefes alıp verme, özellikle emerken aşırı terleme, yeterli kilo alamama ve emme sırasında yorulma dikkati çeker.

Doğumsal kalp hastalıklarının hemen hemen tamamına yakınının tedavisi vardır. Ancak çok ağır kalp hastalıklarının tedavisi henüz zor veya imkânsız. Teknolojinin gelişmesi ve tecrübenin artmasıyla, tedavi edilen hastaların sayısı ve tedavi başarısı her geçen gün artmaktadır.

Tüm doğuştan kalp hastalığı için ameliyat gerekmemektedir. Hatta bazıları o kadar hafiftir ki hiçbir tedavi gerekmeyebilir. Bazı ameliyatlık kalp hastalıkları bile artık ameliyatsız, damarlardan girilip kateter, şemsiye, coil denilen aletlerle tedavi edilebilmektedir. Ameliyata ancak son çare olarak başvurulmaktadır.

Tekrar beraber oluncaya kadar, sağlıcakla kalın, yüzünüzden gülümseme, kalbinizden sevgi eksik olmasın …….

 
Etiketler: DOĞUMSAL, KALP, HASTALIKLARI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı