Yazı Detayı
17 Kasım 2017 - Cuma 09:37
 
Bir Yılda Mardin’in Çehresini Değiştiren “Yaman” Çorumlu
Mihdi Aydoğan
mihdiaydogan@hotmail.com
 
 

Değişim, Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın 16 Kasım 2016’da İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında yapılan görevlendirme ile Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına atanmasıyla başladı. Vali Yaman “halkın tabiriyle Yaman Vali” atanmasının yıldönümünde ‘1 yıldır sizin için çalışıyoruz’ sloganıyla yapılan programda gerçekleştirilen ve yapılacak projeler ile ilgili değerlendirmelerini aktardı.

 

Gazeteci kimliğimle bulunduğum programda bence en önemli vurgu Vali Yaman’ın şu cümlelerindeydi: “Amacımız, medeniyetler şehri olan Mardin'i, geçmişi kadar büyük ve görkemli bir geleceğe hazırlayarak, herkesin yaşamak ve görmek istediği örnek bir şehir olmasını sağlamaktı. Katılımcı ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla adalet ve dürüstlükten ödün vermeden, kaynakları planlı, programlı, etkili ve verimli kullanarak, sizin için çalışıyoruz diyor, vatandaş memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak istiyoruz.”

 

Daha önce de bu köşede ifade ettiğim üzere Çorumlu Sayın Mustafa Yaman bir Mardinli gibi kolları sıvayarak kısa zamanda Mardin ve Mardinli için büyük projelere girişti. Göreve gelişinin birinci senesinde yapılan ve devam eden çalışmaların anlatıldığı sinevizyon gösterisi tam 17 dakikayı geçiyor. Video yapımından anlayan bunun nasıl ciddi bir süre olduğunu anlar. Üstelik birçok projenin sadece isimleri anılıp detaya girilmemiş.

 

Bütçesi trilyonları geçen projelerde yeni doğan bebekten, vefat edip aramızdan ayrılan vatandaşa kadar halkın her kesimi için bir proje var.

 

Önceki logonun halkın çoğunluğu tarafından benimsenmemesinden dolayı Mardin’in tarihi, kültürel dokusunun yanı sıra; iç içe yaşayan farklı kültürleri de temsil eden yeni bir logo hazırlanmasıyla Mardin halkı anladı ki seslerini duyan bir belediye anlayışına geçildi. Zaten büyükşehir belediyesi yeni dönemde sizin için çalışıyoruz prensibini esas alarak çalıştı.

 

Hizmet alamayan halk, bitmek bilmeyen altyapı çalışmaları, kentin çeşitli yerlerinde görülen görüntü ve hava kirliliğinden muzdarip olan halk bu bir senede yapılanları elbet gördü. Takdir etti. Elbette bu çalışmaların devam ettiği sürede çeşitli rahatsızlıklar problemler yaşandı, yaşanıyor. Bizler de bu durumları zaman zaman dile getiriyoruz fakat yapılanları ardı ardına koyduğumuzda bir sene boyunca ne kadar çok şey yapıldığını da görüyoruz. Elini vicdanına koyan ortaya çıkan güzel işi inkâr edemez.

 

Mardin ekonomisi için önemli projelerin başında gelen 2. Organize Sanayi Bölgesi altyapı çalışması bitiriliyor. Bu proje tamamlandığında ekonomi ve Mardin’deki istihdama önemli bir katkı sağlayacak. ‘Kadının yanında’ projeleri ile kadınlara meslek edindirme projeleri,  Tarım ve hayvancılık alanında yapılan zeytincilik, arıcılık, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık için yürütülen projeler yakın zamanda meyveleri verecek inşallah. 

 

Hem ekonomimizi hem kültürel zenginliğimizi etkileyecek şekilde turizmin canlandırılmasına yönelik proje ve iyileştirmeler şimdiden etkisini göstermeye başladı. Bu anlamda Tarihi Mardin’in yeniden canlanması sokak sağlıklaştırmaları gibi küçük adımlar sadece altyapıya değil daha büyük amaçlara hizmet ettiği zaman içinde görülecek detaylar arasına katıldı.

 

Bununla birlikte keşmekeşe dönen trafik konusunda önemli adımla atan Mardin Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü ile yaptığı işbirliğiyle Kızıltepe Kavşağı’nda battı çıktı projesine devam ediyor. Bu dönemde kırsal mahalleler dahil olmak üzere bir yılda 1600 kilometre yol ve sathi kaplama işlemi yapıldı. Ayrıca 9 katlı 1000 araç kapasiteli Diyarbakırkapı otopark projesi 2018 içinde bitecek görünüyor. Yine ulaşım ile ilgili toplu taşımada yeni teknolojiye ve sisteme geçilmesi ve faaliyete devam eden 550 aracın yenilenmesi gündemde.

 

Bu bir yılda yapılan çalışmalar içinde önemli bir kalemde görüntü ve hava kirliliği alanında oldu. Halkın sağlığını tehdit eden evsel su atıkları konusunda 2 ayrı tesis çalışması var. Doğalgaz çalışmaları sonucunda Mardin’deki hava kirliliği önemli derecede azalacak görünüyor. Bir iki yıl içerisinde Mardin’in hemen her yerinde doğalgaz kullanılabilir olacak. İnsan psikolojisinde önemli yeri olan yeşillendirme ve ağaçlandırma projeleri hem hava kirliliğinin önlenmesini sağlarken hem de biz Mardinlilere biraz daha nefeslenmek nasip olacak. Yeşil Mardin hedefiyle kendi fidanını yetiştiriyor, yetiştirdiğimiz fidanlarla dikey bahçe projesini besliyoruz. Bunların yanı sıra kırsal kesimler dahil 180 mahallede 220 yeni park çocuklarımızın da rahatça oynayabileceği alan ihtiyacını karşılamış oldu.

 

Projeler arasında ciddi bir miktar da gençler için hazırlananlar oldu. Gençlerin moral ve motivasyonun artmasına yönelik etkinliklerin ve gezilerin düzenlenmesi, bölgenin en büyük gençlik merkezi bilgi evinin tesis edilmesi, şehir dışından gelen öğrenciler için giysi yıkama merkezi, mahalleme havuz geldi, amatör branşlar için yaz okulları gibi spor teşvikleri birçok gencin yüzünü güldürdü.
 

 

Bu sürede Büyükşehir Belediyesi yeni doğan çocukların sevincini de paylaştı, yakını vefat eden ailelerin hüznünü de. Bayram da halk ile oldu, asker uğurlamasında halk ile. Yaşlılara destek verdi, engelli çocuklara kol kanat gerdi. Dar gelirli vatandaşlar için giyim - kıyafet yardımı, kırtasiye, kişisel bakım yardımı yaptı. Cenaze ve mezarlık hizmetleri üst seviyeye taşındı. Kırsal mahalleler için söz verilen 200 taziye evinin 40’ı şimdiden tamamlandı. Mardinmasa’da 25 sosyal sorumluluk projesi bilfiil devam ediyor.

 

Bunlardan başka Mardin Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı açıldı. Çeşitli kültür sanat programları uluslararası düzeyde gerçekleştirildi.  Kadınlar için pozitif ayrımcılık, dezavantajlı gruplar için Down Kafe benzeri sosyal gelişim programları, çeşitli halk sağlığı hizmetleri hizmetlerden bazıları oldu.

 

Sayın Mustafa Yaman, Valilik ve Mardin Büyükşehir Belediyesinde canla başla kendini hizmete adayan her bir kahraman çok özel teşekkürleri hak ediyor. Allah onlardan razı olsun. 
Başka bir yazıda görüşmek üzere...

 
Etiketler: Bir, Yılda, Mardin’in, Çehresini, Değiştiren, “Yaman”, Çorumlu,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
18
0
2
0
6
8
2
Başakşehir
15
0
1
3
4
8
3
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
4
Kasımpaşa
15
0
3
0
5
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
13
Kayserispor
9
0
3
3
2
8
14
Fenerbahçe
8
0
4
2
2
8
15
Bursaspor
8
0
2
5
1
8
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Akhisar Bld. Spor
5
0
5
2
1
8
18
E. Buyuksehir
5
0
5
2
1
8
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı