Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 14:05
 
Uzmanlar uyarıyor! Kurban alırken en çok bunlara dikkat edin
Mardin & Şırnak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Çakar, Kurbanlık Hayvan seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bir takım önerilerde bulundu.
GÜNCEL Haberi


Kurban Bayramı yaklaşırken heyecan da doruğa doğru çıkmaya başladı. Mardin & Şırnak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Çakar, vatandaşların kurban seçerken serbest veteriner hekimlerin görev aldığı ya da denetimi altında bulunan yerlerden hayvan seçmeleri ve de almalarının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi.

Gebelik açısından bakıldığı zaman dişi hayvan seçiminden uzak durulması gerektiğini söyleyen Çakar, Kurbanlık Hayvan seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda da bir takım açıklamalarda bulundu.

Vatandaşların kurbanlık alırken, kurban kesimi sırasında ve kurban sonrasında et tüketimi konusunda bir takım uyarılarda bulunan Çakar, "Halkımız kurbanlıklarını belediyelerin belirlediği kurbanlık satış yerlerinden almalı, yine belediyelerin belirlediği kesim yerlerinde kesmelidir.

KURBANLIK ALINIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER

Kurbanlık alırken hayvanların kulaklarının küpeli, büyükbaş hayvanların pasaportu ve küpeli ayrıca bütün hayvanların veteriner sağlık raporu ile il içinden gelen hayvanların ise nakil belgesinin olduğuna dikkat edilmelidir.

Veteriner sağlık raporunun olması o hayvanın veteriner hekim tarafından muayene edildiği ve sağlıklı olduğunun göstergesidir. Dışarıdan bakılarak da hayvanın sağlıklı olduğunu az çok anlayabiliriz. Sağlıklı hayvanların Tüyleri düzgün ve parlak olur. Göz, burun ve ağızdan herhangi bir akıntı olmamalıdır. Canlı görünen ve çevreye duyarlı olan hayvanları sağlıklı kabul edebiliriz. Sağlıklı kurban almak içinde satış ve kesim yerlerinde İl Müdürlüğünce görevlendirilmiş veteriner hekimlerimize danışmanız sağlığınız açısından önem arzetmektedir.

KESİM VE SONRASI

Kesimin belediyelerce belirlenmiş kesim yerlerinde yapılması sağlık açısından çok önemlidir. Hijyen koşullarına dikkat etmeden , ehil olmayan kişilerce yapılan kesimler bir takım kazalara neden olabileceği gibi ete mikrop bulaşmasına ve havaların sıcaklığı da dikkate alınırsa etin çok çabuk bozulmasına neden olabilir. Kesimden sonra etin buzdolabında saklanması, daha uzun sürede tüketilecekse -17 C de derin dondurucularda saklanması gerekmektedir. Bu vesileyle Tüm vatandaşlarımızın ve Müslüman aleminin bayramını en içten dileklerimizle kutlarız."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Uzmanlar, uyarıyor!, Kurban, alırken, en, çok, bunlara, dikkat, edin,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı