Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 12:50
 
“Ücretsiz Faydalananları Mağdur Eden Sürücüler Cezalandırılacak”
Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, 65 yaş ve üstü ile yüzde 40 ve üzeri engeli olan vatandaşların toplu taşıma araçlarında mağdur edilmesi halinde araç sürücüleri hakkında 350 lira cezai işlemin uygulanacağı ayrıca kararlara uymayan sürücülerin plakalarıyla beraber Ulaşım Daire Başkanlığına bildirilmeleri durumunda gerekli işlemlerin yapılacağı açıklandı.
GÜNCEL Haberi


Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Bahri Çeviren, 65 yaş ve üstü ile engelli vatandaşların toplu taşıma araçlarında faydalanması, toplu taşıma sürücülerinin eğitimleri, eğitimler sonun verilen sertifika sayısı hakkında açıklama yaptı.

65 yaş ve üstü ile engelli vatandaşların toplu taşıma araçlarından faydalanması için her ay düzenli bir şekilde araç sahiplerine bin lira ödemenin yapıldığının altını çizen Daire Başkanı Bahri Çeviren, “Mardin mülki il sınırları içerisinde hizmet vermekte olan toplu ulaşım araçlarından 65 yaş ve üstü ile sağlık kurulu raporuyla yüzde 40 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşların ücretsiz olarak faydalanabilmektedir. 65 yaş ve üstü ile engelli vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanabilmeleri için ilgili yönetmelik ve kanunlara esasen engelli erişimine uygun olan toplu ulaşım araçlarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bildirerek söz konusu araçlara her ay düzenli olarak her araç için bin ödeme yapılmaktadır. Ayrıca her yıl düzenli olarak yılda iki defa Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından tüm toplu taşıma araç şoförleri ve ticari taksi şoförlerine eğitim verilmektedir” dedi.

“Sorun çıkaran sürücüler hakkında cezai işlem uygulanacak”

Toplu taşımadan ücretsiz faydalananları mağdur eden sürücüler hakkında cezai işlem uygulanacağı belirtilen açıklamada, “Ayrıca yaşlı ve engelli vatandaşların mağdur edilmesi halinde şikâyetçi olması durumunda Mardin Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından şoförlere 320 TL cezai işlem uygulanmaktadır. Bir sorun ile karşılaşılması durumunda Zabıta Daire Başkanlığına ve Ulaşım Daire Başkanlığına şikâyette bulunabilecek” ifadelerine yer verdi.

Sürücülere eğitimler verilmekte

 Vatandaşların daha konforlu seyahat edebilmeleri için yaklaşık 800 şoföre eğitimlerini verildiğini anımsatan Daire Başkanı Bahri Çeviren, “Hat sayısının artırılması ve sefer sıklığının artırılması ile mevcut kapasitesinin kullanılması sağlanacak ve kentin tüm ana akslarında toplu ulaşım araçlarının geçmesi sağlanacak ve aktarmalı yolculuklar engellenecektir. Vatandaşlarımızın daha konforlu seyahat edebilmeleri için yaklaşık 800 şoföre, Toplu taşıma ve ticari taksi mevzuatı, Trafik mevzuatı, Sürücü-engelli yolcu iletişimi, Stres yönetimi ve öfke kontrolü, Yangın söndürme eğitimi, İlk yardım ve meslek hastalıkları eğitimleri verilmektedir. Eğitime katılmayan şoförlere şoför tanıtım kartı verilmemektedir” şeklinde konuştu.

Ulaşım Daire Başkanı Bahri Çeviren, yönetmeliğe uymayan sürücülerin plakalarıyla beraber ulaşım Daire Başkanlığına bildirilmeleri durumunda gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Ücretsiz, Faydalananları, Mağdur, Eden, Sürücüler, Cezalandırılacak”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı