Haber Detayı
24 Aralık 2019 - Salı 14:11
 
Türkiye’deki günlük WhatsApp kullanım oranı açıklandı
Mobil kullanıcıların, kullanım eğilimleri her geçen yıl farklılık gösteriyor. Sosyal medya kullanım oranları artarken, kullanılan mobil cihazlarda da değişimler yaşanıyor. Bu değişimler genellike şirketler tarafından yapılan araştırmalarla gözler önüne seriliyor. Son olarak, Deloitte tarafından yapılan Global Mobil Kullanıcı Araştırması da bu eğilimleri gözler önüne serdi. Türkiye’deki günlük WhatsApp kullanım oranı şaşırttı.
TEKNOLOJİ Haberi


Türkiye’de 18-50 yaş arasındaki 1.000 kullanıcı ile yapılan anketin sonuçlarına göre, ülkemizde her 10 kişiden 9’unun akıllı telefonu bulunuyor. Akıllı saat penetrasyonu da hızla arıyor.

Özellikle döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve taksit düzenlemeleri telefon satın almalarımızı etkilemiş durumda. Artık daha seyrek telefon değiştiriyoruz. Aynı zamanda Avrupa’daki kullanıcılara göre, akıllı telefonlarımızı genellikle online mağazalar yerine fiziksel mağazalardan almayı tercih ediyoruz.

Haberleşmeden oyun oynamaya, banka işlemlerinden müzik dinlemeye kadar birçok işimizi de artık akıllı telefonlarımız ile hallediyoruz.

Raporda en dikkat çeken detay kuşkusuz sosyal medya eğilimleri.

Kullanıcılar e-postayı, anlık mesajlaşma uygulamalarını ve sosyal medya platformlarını haberleşme için sıklıkla kullanıyor.

Türkiye’deki günlük WhatsApp kullanım oranı yüzde 94. Bu oran Avrupa’da yüzde 55 seviyesinde.

Instagram kullanım oranı ise ülkemizde yüzde 80 seviyesinde. Avrupa’ya baktığımızda karşımıza yüzde 35’lik bir oran çıkıyor. Aynı durum Twitter için de geçerli. Avrupalıların yalnızca yüzde 13’ü her gün Twitter kullanıyor. Ülkemizde bu oran yüzde 53.

Facebook Messenger‘ı da ülkemizde yüzde 55’lik bir kesim her gün kullanıyor. Avrupa’da bu oran yüzde 38’e geriliyor.

Saatte en az 1 kez Instagram’a bakma oranı ülkemizde yüzde 49 seviyesinde. Avrupa’da bu oran yalnızca yüzde 9. Twitter’da da benzer bir durum söz konusu. Ülkemizde kullanıcıların yüzde 23’ü saatte en az 1 kez Twitter’a bakıyor. Avrupa’da bu oran yüzde 3 seviyesinde.

Cinsiyete göre sosyal medya kullanımına baktığımızda kadınlar yüzde 86 ile erkeklere göre daha fazla Instagram kulanıyor.Erkeklerde ise bu oran yüzde 74.

Twitter kullanım oranında ise erkekler önde. Erkeklerin yüzde 54’ü, kadınların ise yüzde 53’ü Twitter’ı günde en az 1 kez kullanıyor.

Genel olarak kadınların Facebook Messenger, TikTok, Snapchat ve Instagram’ı erkeklerden daha fazla kullandığını söyleyebiliriz.

Türkiye‘deki kullanıcıların yüzde 55’i oyun oynamak için artık cep telefonunu tercih ediyor. Ayrıca, kullanıcıların yüzde 31’i ayda en az 1 kez market alışverişini dijital ortamdan yapıyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Türkiye’deki, günlük, WhatsApp, kullanım, oranı, açıklandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı