Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 12:23
 
Tarihe ışık tutacak yeni mezarlar bulundu
Bitlis'te yapılan çalışmalar sonucunda, tarihe ışık tutacak yeni mezarlar bulundu.
GÜNCEL Haberi


Bitlis ve Yöresi Tarih ve Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİTAM) tarafından Bitlis'in Güroymak ilçesinde yapılan çalışmalar sonucunda, tarihe ışık tutacak yeni mezarlar bulundu.

Konuyla ilgili bilgi veren BİTAM Müdür Yardımcısı Korkmaz Şen, Günkırı beldesinde bulunan mezar taşları üzerinde yapılacak akademik çalışmalar neticesinde, tarihi öneme sahip bilgilere ulaşılacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Toplam 3 mezarlıkta çalışma yaptıklarını bildiren Şen, "En eski tarihli olduğu düşünülen mezarlık, Günkırı beldesi Pınarbaşı Mahallesi'nin yaklaşık 200 metre güneyinde yer almaktadır. Mezar taşları, şahideli ve sandukalı olmak üzere iki ana tipe ayrılıyor. Bunlar da kendi aralarında cinsiyet ve statülerine göre farklılıklar göstermektedir. Anadolu coğrafyasındaki Osmanlı dönemi mezar taşlarının genellikle mezar baş (şahide) taşı sadece yazılı olur. Ayak taşları bitkisel süslemeli verilir. Fakat buradakilerin hem ayak hem de mezar baş taşlarının yazılı oldukları görülmektedir." dedi.

Mezar taşlarındaki yazılara göre, bölgede Arapça'nın rağbet gördüğünü anlatan Şen, şunları söyledi: "Anadolu coğrafyasındaki mezar taşlarının tepelik kısmı 'Hu-el Baki, Ya Hu, Hu-el Hayyul Baki, Ya Gaffar…' ile başlarken, Bitlis yöresinde yoğun olarak karşılaştığımız yazı 'Es-Said-Es Şehid, Vel Halet, Vel İhlas' gibi farklı olmasıyla yöreye özgü mezar taşları olmaktadır. Bu da Arapça'nın yörede veya halk arasında daha fazla rağbet gördüğünü göstermesi açısından önem arz etmektedir. Başlık kısmının öne doğru çıkıntı yapması ve bir silmeyle vurgulanması Ahlat mezar taşlarının etkisini göstermektedir. Fakat Ahlat mezar taşları boyut olarak çok daha büyüktür."

Mezar taşlarının üzerinde kılıç, kalkan, kama ve mühr-i Süleyman gibi motiflerin yer aldığını bildiren Şen, söz konusu mührün Selçuklular tarafından sevilerek kullanıldığını ve güç ile kudreti sembolize etmesi açısından önemli olduğunu kaydetti.

Ayrıca Şen, elde edilecek bilimsel sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağını sözlerine ekledi. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Tarihe, ışık, tutacak, yeni, mezarlar, bulundu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı