Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 15:23
 
Sürgücü Misafirlerini Bekliyor
Savur İlçesine bağlı Sürgücü Mahallesinde dere kenarında kurulun alabalık tesisleri, görsellik ve hizmet anlayışı ile, mahallede turizme kapılarını açtı.
GÜNCEL Haberi


Mardin´in Savur İlçesine bağlı Sürgücü Mahallesinde akan Sürgücü deresi kenarında hizmete açılan Ahmetşah Alabalık tesisleri, turist ve piknikçilere kapılarını açtı. Derenin serin suları içine kurulan tahtlarda  isteyen vatandaşlar belli bir ücret karşılığında piknik yapabiliyor. İsteyenler de alabalık keyfini çıkarabiliyor.

Ahmetşah Alabalık tesisleri işletmesini yapan Demirtaş ailesi, yemeğin yanında müşterilerine organik meyve ve sebze ikram ediyor. Mutfakta kadınların, dışarıda erkeklerin çalıştığı tesiste, 8 kişiye istihdam sağlanıyor. Demirtaş ailesi adına konuşan Bilgehan Demirtaş, 3 yıl önce  2 taht ile açtıkları tesisi 23 tahta çıkardıklarını, kapasiteye her gün biraz daha arttırdıklarını söyledi.

En büyük sorun yol

Yıllardır projelendirilen, Savur-Bismil- Diyarbakır yolunun bir türlü hayata geçirilmediğini söyleyen, Bilgehan Demirtaş “ Yol medeniyettir. Sürgücü köy grubu büyük bir nüfusa sahip. Yıllar önce yolun projesi hazırlandı. Her seçim öncesi sözler, vaatler veriliyor, seçim geçtikten sonra sözler unutuluyor. Bu yolun tamamlanması durumunda Sürgücü doğa turizminde önemli bir yer olacak. 30 kilometrelik Sürgücü- Bismil yolu maalesef geçilmeyecek duruma geldi” dedi.

Çok Göç verdik

Sürgücü mahallesinin sürekli olarak göç verdiğini ifade eden Demirtaş, göçün en büyük nedeninin, ulaşımın günün şartlarına uygun olmadığı ve tarımsal teşviklerin yetersizliğine bağlayan Demirtaş “ Belde iken Sürgücü 8 bin nüfusa sahipti. Bugünkü nüfusu 3 bin. Kısa sürede 5 bin kişi göç etti.  Tarımsal teşvik ve destekler arttırılırsa, yollarımız yapılırsa geri göç başlayacak. Sürgücü hem tarihi dokusu hem doğa yapısı ile turizmden beklentileri olan bir mahalledir” diye konuştu.

Ahmetşah Alabalık tesisleri İletişim :  0507 797 23 76

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sürgücü, Misafirlerini, Bekliyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı