Haber Detayı
25 Ekim 2019 - Cuma 19:10
 
Solar Enerjinin Tarihçesi
Birçok insan güneş enerjisinin yeni bir teknoloji olduğunu düşünür ancak güneş enerjisinin keşfi 200 yıl önceye kadar uzanır. Aleksandre Edmond Becquerel, 1839 yılında bir iletken ve güneş ışınlarını kullanarak elektrik üretmenin mümkün olduğunu keşfetmiştir.
Haberi


Birçok insan güneş enerjisinin yeni bir teknoloji olduğunu düşünür ancak güneş enerjisinin keşfi 200 yıl önceye kadar uzanır. Aleksandre Edmond Becquerel, 1839 yılında bir iletken ve güneş ışınlarını kullanarak elektrik üretmenin mümkün olduğunu keşfetmiştir. Bell Labs tarafından ise ilk fotovoltaik hücre 1954 yılında geliştirilmiştir. 1978 yılına gelindiğinde güneş enerjisi ile çalışan hesap makineleri yapıldı. Ve güneş enerjisinden faydalanma yıllar içerisinde artarak çok geniş bir kullanım alanına ulaşmıştır. Hatta günümüzde ısınma, sıcak su ve elektrik ihtiyacını çok yüksek düzeylerde karşılayabilen güneş panelleri ile donatılmış evler mevcuttur. Solar enerji son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir enerji olarak karşımıza çıkmaktadır.

Solar Enerji Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Solar enerji (güneş enerjisi), güneşten elde edilen termal enerji veya elektrik enerjisi olarak kullanılabilen enerjidir. Yenilenebilir ve temiz bir enerji türüdür. Çevre dostudur. Birçok farklı alanda ve neredeyse her sektörde kullanıma uygundur. Güneş enerjisi, güneş ışınlarını fotovoltaik güneş panelleri sayesinde elektriğe dönüştürme imkânı sağlar. Elektrik üretiminde kullanılmasının yanı sıra güneş enerjisi iç mekânı ısıtmak, sıcak su üretmek, kol saatleri ve hesap makineleri, trafik ve sokak lambaları, toprağı sterilize etmek amacıyla tarımda da kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için; https://solarizasyon.com/solar-cati/

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Solar, Enerjinin, Tarihçesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı