Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 01:02
 
Soğuk havalar migreni tetikliyor
Pek çok migren hastasının hava değişimine karşı duyarlı olduğunu belirten uzmanlar, migreni tetikleyen durumları anlattı.
SAĞLIK Haberi


Aşırı soğuk ya da sıcak hava, yüksek nem oranı, fazla kuru hava, parlak güneş ışığı, rüzgar, fırtına ve hava basıncındaki değişikliklerin migreni olanlarda duyarlılık yaratabildiğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Öztürk, migreni tetikleyen durumları anlattı.

Migreni tetikleyen faktörün bilinmesinin ağrıdan korunmada önemli olduğunu aktaran Dr. Öztürk, "Hava durumu değişikliklerinin tam olarak hangi mekanizmayla migren tipi ağrılarını tetikledikleri tam olarak bilinmiyor. Ancak, beyindeki kimyasal dengeyi etkilediği düşünülüyor. Özellikle soğuk havayla tetiklenen baş ağrıları sinüs problemleri olarak yorumlanabiliyor. Bazen de diğer kolaylaştırıcı faktörler bilinmediği için soğuk ya da sıcak hava sorumlu tutulabiliyor. Bu nedenle migren teşhisinin netleştirilmiş olması ve diğer ağrı kolaylaştırıcı faktörlerin de bilinmesi ağrıdan korunmada büyük önem taşıyor."

"Saçlar ıslak dışarı çıkmayın"

"Migren hastaları mutlaka baş ağrısı günlüğü tutmalı" diyen Öztürk, şöyle devam etti:

"Bu günlükte her ağrı atağının ne zaman olduğunun ve ne kadar sürdüğünün, varsa iklimle ilgili bir tetikleyici olup olmadığının da belirtilmesi gerekiyor. Buna göre, örneğin soğuk ve rüzgarlı havalarda migreni tetiklenen kişilere evde kalmaları, saçlarını ıslak bırakmamaları, böyle günlerde daha erken dönemde ilaç almaları, beslenme, bol sıvı alımı ve stres kontrolü açısından daha dikkatli olmaları tavsiye ediliyor. Bu önlemlerle migren krizlerinin şiddeti azaltılabiliyor." 

Kaynak: (İLKHA) - İLKHA Editör:
 
Etiketler: Soğuk, havalar, migreni, tetikliyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı