Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 09:11
 
Rektör Özcoşar'dan Turizm İhtisas Üniversitesi Hedefine Vurgu
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar; Mardin Artuklu Üniversitesinin “Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi” olma hedefine Ankara da bir kez daha vurgu yaptı.
GÜNCEL Haberi


Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor İbrahim Özcoşar, Ankara’da düzenlenen Travel Expo Ankara Turizm ve Seyahat Fuarı kapsamında gerçekleştirilen  “Sürdürülebilir Turizme Akademik Bakış” konulu Paneline konuşmacı olarak katıldı. Rektör Özcoşar’ın yanı sıra panele Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Mazhar Bağlı ve Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa konuşmacı olarak katıldılar.

Panelde yaptığı konuşmasında kültür Turizmi olgusu ve önemine dikkat çeken MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, “Turizm endüstrisinin çok önemli bir bileşeni olan kültür turizmi; dar anlamıyla, değişik kültürleri ve kültür eserlerini görmek için yapılan seyahatler olarak tanımlanabilir. Ancak günümüzde artık; doğal alanları, anıtsal ya da sivil mimari yapıları, sanat ürünlerini, koleksiyonları, kültürel kimlikleri, gelenekleri ve dilleri kapsayan, somut ve somut olmayan kültürel mirasın tüm ürünlerini paylaşmayı ve tanımayı amaçlayan bir gezi türü olarak tanımlanmaktadır. Dünya Turizm Örgütü (WTO) verilerine göre, turizm hareketlerinin yaklaşık üçte birinin sanat, müzik, tarih, dinsel vb. kültürel nedenler ile yapıldığı tahmin edilmektedir. Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasının sahip olduğu doğa, tarih, kültür zenginliği ve çeşitliliği, ülkemizi kültür turizmi alanında iddialı bir konuma taşırken aynı zamanda ülkemizin kültür mirasını korumak ve yaşatmak için de önemli fırsatlar da sunmaktadır. Özellikle küçük ölçekli tarihi kentler için yeni yatırım ve iş olanaklarını, ekonomik kalkınma ve rekabet gücünü artıran seçenekleri de gündeme getirmektedir” dedi.

Mardin, sahip olduğu bütün değerleri ile özel bir kent olduğunu belirten Özcoşar, “ Mardin ili coğrafi konum itibariyle Mezopotamya’dan ve Doğudan Anadolu’ya açılan ticaret yolları üzerinde olması ve Bereketli Hilal olarak adlandırılan bölgenin tam merkezinde bulunması nedeniyle, tarih boyunca birçok medeniyetin odağında yer almıştır. Bu nedenle, Mardin ili, dil ve kültürel çeşitlilik bakımından oldukça zengindir. Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün verilerine göre 2019 yılı itibariyle, Mardin İli sınırları içinde 133’ü Arkeolojik Sit Alanı, 4’ü ise Kentsel Sit Alanı olmak üzere toplam 137 Sit Alanı bulunmaktadır. Buna ek olarak, Sivil Mimarlık Örneği olarak 811, Kalıntı olarak 8, Dinsel Yapılar olarak 152, Kültürel yapılar olarak 69, İdari yapı olarak 15, Askeri yapı olarak 3 Endüstriyel Ticari yapı olarak 30, Mezarlık olarak ise 23 yapı olmak üzere toplam bin 110 Taşınmaz kültür varlığı bulunmaktadır. Tarihi kimliği ve geleneksel dokusunu koruyabilmiş ve hala el sanatları üretiminin yapıldığı, canlı kentlerden biri olan Mardin, sahip olduğu bütün değerleri ile özel bir kenttir. Kentte, farklı devletlerin egemenliği altında kaldığı süreç içerisinde dini ve sivil birçok mimari eserin inşa edilmiştir. Yüksek bir tepe üzerine kurulan Mardin, eğimli araziden kaynaklı, teraslama şemasıyla zaman içerisinde oluşan kent dokusuna sahiptir. Kentteki bu yerleşim şeması ve mimari açıdan kendine has özellikleriyle tarihi ortaçağ kent dokusunu büyük oranda koruduğu söylemek mümkündür. Kent, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday olup Mardin merkez, Midyat merkez, Savur ilçe merkezi ve Dara Ören yeri gibi özgün yapılarıyla kentsel sit alanı olarak tescil edilmiştir” ifadelerini kullandı

Hedefimiz Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi Olmak      

Mardin Artuklu Üniversitesi, odak alanı olan kültür turizmi alanını seçerken Bölgenin potansiyelini göz önüne alarak karar verdiğini dile getiren Özcoşar, şunları söyledi:

“Bizim üniversite olarak gündemimize aldığımız konu şudur: UNESCO’nun Dünya Kültürel Miras Listesinde yer almak isteyen Mardin şehri için Mardin Artuklu Üniversitesi olarak biz ne yapabiliriz? Üniversitemizin vizyonunu benim de içinde bulunduğum kuruluş aşamasında Sosyal Bilimler Üniversitesi olarak tanımlamıştık. Bunun ile birlikte Mardin Artuklu Üniversitesi kurulduğu andan itibaren bölgenin somut kültürel varlıkları yanında dil, turizm, düşünce, din, kültür ve medeniyet potansiyelini göz önünde bulundurarak kendisine kültür turizmini araştırma ve uygulama rolü de biçmiştir. Aynı vizyonla devam edecek olsak; kentin tarihi dokusunu koruma maksatlı araştırmaları raporlaştırabilir ve sonuçta çok sıradan ve alışıla gelmiş tavsiyelerde bulunabilirdik. Ancak biz bir adım daha öteye geçip kentin bütününü sahiplenecek sorumluluk anlayışı ile hareket etmeyi üniversite vizyonumuza da uygun bulduk ve daha spesifik bir alana odaklanarak; Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi olma kararı aldık. Yüksek Öğretim Kurulunun bölgesel imkânları ve gelişme alanlarını bir arada değerlendirerek üniversitelerin bulundukları bölgeye hizmetlerinin önem kazanması ve başarılı olması için ihtisas üniversiteleri projesinden hareketle biz de; bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma projesi kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesinin hedefini Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi olarak yeniledik. Böylece ülkemizin ilk ve tek Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi olarak amacımız; Kültür Turizminin ülkemiz ve bölgemizde; her alanda kârlı sürdürülebilir ve sorumlu turizm anlayışı ile gelişmesine rehberlik etmek olacaktır. Yine Kültür Turizminin geliştirilmesi çalışmalarında turizmin bütün paydaşlarının ve bileşenlerinin; Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün "Turizm İçin Etik Kuralları"na, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi ICOMOS'un "Uluslararası Kültür Turizmi Tüzüğü"ne, Europa Nostra'nın "Kültür Turizminin Teşvik ve Denetimi" ile ilgili "Malta Bildigesi'ne uyum çerçevesinde hareket etmelerini sağlamak Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi olma temel gerekçelerimizden olacaktır. Mardin Artuklu Üniversitesi, odak alanı olan kültür turizmi alanını seçerken Bölgenin potansiyelini göz önüne alarak karar vermiştir. Daha doğru bir ifadeyle bölgenin potansiyelinin üniversitemizin odak alanlarını belirlemede etkili olduğu da söylenebilir."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Rektör, Özcoşar'dan, Turizm, İhtisas, Üniversitesi, Hedefine, Vurgu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
2
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı