Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 11:49
 
Perakende satış hacmi arttı
Perakende satış hacminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 arttığı açıklandı.
EKONOMİ Haberi


Perakende satış hacminin bir önceki aya göre yüzde 0,7, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 4,1 arttığı açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2017 yılının Kasım ayına ait perakende satış endeksleri açıklandı. Buna göre, takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacminin 2017 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 arttığı belirtildi. Açıklamada, aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarının yüzde 3,2, gıda dışı satışların (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,3, otomotiv yakıtı satışlarının yüzde 6,6 arttığı ifade edildi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacminin 2017 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttığı ifade edilen açıklamada, aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarının yüzde 0,4, gıda dışı satışların (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,1, otomotiv yakıtı satışların yüzde 0,3 arttığı belirtildi.

Perakende ciro bir önceki aya göre yüzde 2,8, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,3 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende cironun 2017 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,3 arttığı kaydedilen açıklamada, aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarının yüzde 17,6, gıda dışı satışların (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 16,6, otomotiv yakıtı satışlarının yüzde 27,3 arttığı ifade edildi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende cironun 2017 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,8 arttığı ifade edilen açıklamada, aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarının yüzde 2,1, gıda dışı satışların (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3, otomotiv yakıtı satışlarının yüzde 4,6 arttığı belirtildi.

Kaynak: (İLKHA) - İLKHA Editör:
 
Etiketler: Perakende, satış, hacmi, arttı,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Ulusal Gazeteler
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı