Haber Detayı
25 Nisan 2018 - Çarşamba 01:20
 
Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Kültüre Sahip Çıkıyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni ekonomik anlamda şaha kaldıracak olan Ilısu Barajı projesinde baraj rezervuarında kalacak olan kültürel değerlere sahip çıkmayı sürdürüyor.
GÜNCEL Haberi


Daha önce proje kapsamında 550 yıllık Zeynelbey Türbesi’ni 2 km mesafedeki yeni yerine taşıyan Bakanlık, şimdi de 1. Etap Uygulama İşi çerçevesinde taşınabilecek olan tarihi değerlerin taşınması, taşınamayacak durumda olanlarında yerinde korunması ve bir örneğinin yapılması için gerekli çalışmaları sürdürüyor.

Koruma ve Taşıma Süreci Devam Ediyor

1. Etap Uygulama işi kapsamında Orta Kapı, İmam Abdullah Zaviyesi, Artuklu Hamamı, Yamaç Külliyesi ve 2 adet baldeken türbesi için koruma ve taşıma çalışmalarıyla alakalı sürece devam ediliyor.

Uygulama işi çerçevesinde İmam Abdullah Zaviyesi ile Orta Kapı, arkeopark alanındaki yeni yerlerine taşınacak. Artuklu Hamamı’nın ise soğukluk bölümü bütüncül taşıma ile taşınacak, sıcaklık bölümü de yerinde korunacak ve bu bölümün yeni yerleşim alanında bir örneği inşa edilecek. Yamaç Külliyesi içinde yerinde koruma ve güçlendirme çalışması gerçekleştirilecek. Baldaken Türbesi kapsamında da Hasankeyf yerleşiminin çeşitli bölgelerinde bulunan 5 adet mezar taşınacak ve Abdullah Zaviyesi’nin güneybatısında baldaken tarzında inşa edilecek 2 adet yeni türbe yapısına yerleştirilecek.

Tarihi Değerler Korunuyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bakanlık olarak bir yandan bölge için hayati önem taşıyan Ilısu Barajı’nı inşa ettiklerini bir yandan da oradaki tarihi değerleri yerinde ya da taşıyarak korumak için gayret sarf ettiklerini dile getirerek şunları söyledi:

“ Ilısu Barajı ülkemize gelecekte çok büyük katma değer sağlayacak olan, bölgeye ekonomik canlılık kazandırarak şu anda bile doğrudan veya dolaylı olarak on binlerce kişiye fayda sağlayan, ülkemizde hidroelektrik enerji üretim kapasitesi bakımından Atatürk, Keban ve Karakaya’dan sonra dördüncü büyük barajı olacak. Bu barajı inşa ettiğimiz Hasankeyf ilçemizde etkilenen tarihi değerlerimiz içinde biz ayrı bir proje uyguluyoruz. Malumunuz üzere daha önce Zeynelbey Türbesini 2 km mesafede yeni yerine taşımıştık. Şimdi de İlk Etap Uygulama işi kapsamındaki tarihi dokuların yerinde korunması ve taşınması işlemine devam ediyoruz ve önümüzdeki yıl içinde tamamlayacağız. Bu proje içinde yaklaşık 83 milyon TL tutarında bir harcama yapacağız.”

Mardin Arena/Selahattin Erol

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Orman, Ve, Su, İşleri, Bakanlığı, Kültüre, Sahip, Çıkıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı