Haber Detayı
09 Nisan 2018 - Pazartesi 11:45
 
Nusaybin Beyazsu sezonu açtı
Nusaybin ve Midyat karayolları üzerinde bulunan Beyazsu mezrasında turizm sezonu başladı. Bir çok il ve ilçeden gelen vatandaşlar Beyazsu'da piknik alanında serinleme imkanı buluyor.
GÜNCEL Haberi


Midyat ve Nusaybin ilçeleri arasında bulunan serin suların aktığı Beyazsu bölgesinde yeni sezon açıldı. Özellikle hafta sonu piknik ve tatil amacıyla Mardin başta olmak üzere, Şırnak, Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa illerinden vatandaşların akınına uğruyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en önemli turizm yerlerinden biri olan Beyaz Su güzelliği ile ziyaretçilerini adeta büyülerken yeni sezonu açtıklarını belirten Kasyan Dinleme Tesisi işletme sahibi Ahmet Yavuz, “Bildiğiniz üzere Beyazsu vadisi yerel alanda insanların yazın nefes alabildikleri tek yer. Serinliğiyle ve doğasıyla ve de tarihiyle yüz yıllardır insanlara beşik olmuş bir yemyeşil bir vadi. Ve son yıllarda da bölge insanları için yaz turizmi noktasında bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Her sezon ortalama 1 milyon insanın ziyaret ettiği bir bölge.” dedi.

“Talep ve sorunlar çözülürse turizm potansiyeli artar”

Yeni sezonda beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyen Yavuz, “Yeni sezondan beklentimiz yüksek olmakla birlikte bu beklentimizin gerçekleşmesi içinde bölgede huzur ve barış ortamına gereksinim duyulduğu aşikardır.  Beyazsu ilçe ekonomisine ciddi katkı sağlayan bir turizm alanıdır. Yeni sezonu açtık ancak bazı sorunlarımız var. Bunların başında ilk olarak yemyeşil bir vadi olan bölgede haşereler çok oluyor. Belediyeden beklentimiz yoğunluk başlamadan önce bölgenin ilaçlamasıdır. Ayrıca belediyeden diğer bir talebimiz çöp toplama hizmettir. Her tesisin çevresine çöp konteynerları yerleştirilse çevremizde temiz tutulmuş olur.  Pet şişe ve geri dönüşümü mümkün olan atıklarda için gerekli çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz. Öte yandan insanlar buraya serinlemek amacıyla geliyor ancak çevrede yüzme konusunda olsun diğer konularda olsun herhangi bir uyarı tabelası bulunmuyor.  Mardin başta olmak üzere hemen hemen tüm çevre illerden insanlar buraya geliyor ve akşamları geç vakitte kadar burada dinleniyorlar ancak bölgede yeterli aydınlatma olmadığı için zaman zaman sorunlar yaşayabiliyoruz. Diğer bir talebimiz ise turizm bölgesi olarak kabul edilen vadimizin bölgesinde bulunan taş ocağına bir çözüm üretilmesidir. İnsanlar buraya ailesiyle temiz hava solumaya geliyor. Ancak çevrede bulunan taş ocağı maalesef havayı zehirlediği gibi tesisin temiz suyunu da kirletiyor. Ayrıca trafik yoğunluğu olduğu yolda zaman zaman taş ocağında çalışan hafriyat kamyonlarından yola dökülen mıcırlarda büyük tehlike yaratıyor. İnanıyoruz yetkililer bu talep ve sorunları çözerse buranın turizm potansiyeli daha da artacaktır.” şeklinde konuştu.

Mardin Arena/Ahmet Akkuş

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Nusaybin, Beyazsu, sezonu, açtı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı