Haber Detayı
28 Nisan 2019 - Pazar 18:18
 
Moda Hakkında Söylenenler
Antropolog ve dilbilimci Edward Sapir bundan 50 yıl önce, kendine özgü bir sağduyu ile moda hakkında şunları yazmıştır;
Haberi


Antropolog ve dilbilimci Edward Sapir bundan 50 yıl önce, kendine özgü bir sağduyu ile moda hakkında şunları yazmıştır;
Görünür tuhaflıkları içinde modayı kavramanın temel güçlüğü, formlar, renkler, dokular, duruşlar ve belli bir kültürün ifadesi olan diğer unsurlarla ilişkilendirilen bilinçdışı simgeler hakkında elimizde kesin bilgi bulunmamasıdır. İfade sağlayan bu unsurlardan bir bölümünün, değişik bölgelerde son derece farklı simgesel referansları olması, bu güçlüğü kat kat arttırmaktadır. Söz gelimi Gotik tarz Almanya’ da milliyetçilik işaretiyken, Anglo-Sakson kültüründe, Eski İngilizce diye bilinen ve pratikte ona özdeş olan türü geçmişe, madrigallere, kalay kap kacağa hasret dolu bakışı belirtir.

Dünya’nın farklı bölgelerinden farklı alanlarda tanınmış birkaç kişi moda olgusu ile ilgili çeşitli aktarımlarda bulunmuşlardır.
Alman felsefeci Immanuel Kant moda olgusunu ahlak açısından irdelemiştir; ‘Temeli bencillik, kendini beğenme olan bir taklit türü’ tabiri ile modayı aktarmıştır.
Alman sosyolojisinin kurucularından biri olan sosyolog ve filozof Georg Simmel modayı, seçkinlerin toplumsal astları tarafından taklit edilmeleri süreci olarak tanımlamaktadır.

Moda; öncelikli olarak üst gurupta yer alan seçkin sınıfın kullanımı, sergilemesi ile ortaya çıkmakta, uzun bir süre sonra alt statüdeki topluluklara geçiş yapmaktadır. Bu durumun yaşanmasında maddi imkânlar, çevresel etkenler rol oynamaktadır.

Onlinegiyim.com Açısından Moda

Moda konusunda otoriter sitelerden Online Giyim Ceo’su Michael Solomon modanın tanımını; ‘yeni bir stilin birkaç grup tarafından benimsenmesiyle oluşan sosyal yayılım süreci’ şeklinde yapmıştır.

Fransız yazar Honore de Balzac; ‘ Üst baş bakımı, insanların siyasal tercihleriyle, yaşamlarının özüyle, anlaşmazlıklarıyla bağlantılı gerçek yansımalarıdır, bu yansımalar ise günümüzde moda olgusundan bağımsız olarak ele alınamaz.’ Demiştir ve modanın tanımlamasını yapmıştır.

İnsanlar, bulundukları mevkiye, yaşam felsefesine, maddi imkânlara, iş kategorisine, benimsedikleri ahlaki değerlere göre giyim tarzlarını belirlemektedir.
Moda yazarı Bruno de Roselle modayı; ‘Tarihin belli bir anında belirli bir kitlenin giyim alanındaki ifadesi’ şeklinde yorumlamaktadır.

Madrigaller: Ortaçağın sonları, Rönesans ve Barok dönemlerini kapsayan, genelde dini olmayan vokal müzik kompozisyonudur. Çok seslidir ve iki ile sekiz arasında değişen düzenlemeler, geleneksel olarak enstrüman eşliği olmaksızın seslendirilmektedir.

İngiltere’ de ikonik bir figür olarak dikkat çeken ve döneminin erkek modasının yönlendiricilerinden olan Beau Brummel’ e göre moda olgusu; bireyi komşusundan
farklı kılmak için yazılan biriciklik masalı, onun bir yandan da örnekliğe yani başka bir benzerinin olmasına karşı hazır başkaldırısıdır olarak aktarılmakta ve modanın dikkat çekici bir tanımı şeklindedir.

Leonardo da Vinci ise; modanın temelinin insanın çılgın yanı olduğu şeklindedir. Leonardo da Vinci bu cümlesi ile toplum içerisinde yer alan kalabalık gruptan sıyrılarak bir başkaldırı şeklinde farklı tarza bürünme cesaretini gösteren kişinin özelliğini vurgulamıştır.
1300’ e dayanan bir geçmişinin olduğu tahmin edilen moda kavramı ve üst sınıf ile ilişkili olan o dönemde soylu sınıftan olmayan ressamların yorumlarda bulunması moda kavramının eskiliğini ispatlamaktadır.

Oyun yazarı Oscar Wild’ in moda denilen şey o kadar çirkindir ki onu her altı ayda bir değiştirirler diyerek eleştirel yaklaştığı görülmektedir.
Fransız gazeteci, yazar ve siyasetçi Françoise Giraud; moda bir gereksinme değil bir özlemdir diyerek modanın sempatik biçimde tanımlamasına vurgu yapmıştır.

Görüldüğü üzere moda olgusu ile ilgili birçok alanda ün yapmış kişiler; yorumlar ve tanımlamalar yapmışlardır ve modanın ne kadar değişken, esnek bir tanımlamaya sahip olabileceği sonucuna ulaşabilmemize katkıda bulunmuşlardır. Moda, toplumun ayrıştığı tüm kademelerde yer alan bireylere açık şekildedir. İnsanların kimliklerini rahat bir şekilde dışa aktaran tarz ve stiller oluşturmalarına ve giysi sektöründeki firmaların oluşturduğu tarzları sindirmelerine imkân tanımaktadır.
Moda; modayı tüketen bireylerin ya da benimseyen bireylerin bakış açılarından çözümlenmiştir. Bu durumun sebebi; endüstrileşmeden önce moda toplumsal statü bakımından üst sınıfa ait erkek ve kadınlardan ortaya çıkmış, moda üretici ve tüketici kesim aynı kaynağı paylaşmışlardır. Eğilimleri benimseyen ve uygulayan bireyler en son modaya uygun kıyafetler giymiştir. Tasarım, bir meslek alanı olarak modern bir olgudur ve 1868 yılında Fransa’ da kurumsallaşan moda sistemi ile başlamıştır.

Daha fazla bilgi için : www.onlinegiyim.com

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Moda, Hakkında, Söylenenler,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
2
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı