Haber Detayı
07 Eylül 2019 - Cumartesi 16:02
 
Miroğlu: "Annelerimizin çığlığı ve feryadına kayıtsız kalamayız"
Mardin'in Midyat ilçesinde 3 gün sürecek olan "2. Uluslararası Midyat Kültür ve Sanat Festivali" gerçekleşen açılış töreni ile başladı. Festivalin açılış programında konuşan AK Parti 25'inci, 26'ncı dönem Mardin Milletvekili ve MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, çocukları dağa çıkarıldığı için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde eylem yapan annelerin çığlık ve feryatlarına hiç kimsenin kayıtsız kalamayacağını söyledi.
POLİTİKA Haberi


Midyat Belediyesi ile Midyat Kaymakamlığınca, ilçenin kültür, sanat, yaşam, yemek, el sanatları ile tarihi mekanlarının, gümüş ve taş işçiliğinin tanıtılması amacıyla düzenlenen festival renkli görüntüler ile başladı.

Eski İçişleri Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aksu, Kültür Ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Adalet Bakan Yardımcısı Şaban Yılmaz, Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Aziz Akgül ve binlerce vatandaşın katıldığı açılı töreninde konuşan AK Parti 25'inci ve 26'ncı dönem Mardin Milletvekili, MKYK Üyesi ve Tanıtım Medya Başkan Yardımcısı Orhan Miroğlu,  Çocuklarının dağa kaçırıldığını söyleyen ve Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlatan annelerin çığlığı ve feryadı her gün güçlenerek büyüdüğünü dile getirdi.

“Silahlı örgüt tarafından yönetilmesine asla izin vermeyeceğiz”

HDP'li politikacıların; yüz binlerce oy alarak belediye başkanı olan, milletvekili olan politikacıların silahlı bir örgüt tarafından yönetilmesine asla izin vermeyeceklerinin altını çizen Miroğlu, "Kangren haline gelmiş bir meselemiz var. Burada annelerimiz var. Kadın arkadaşlarımız var. Genç kızlarımız var. Eminim en iyi onlar bu meseleyi anlayacaktır. Diyarbakır'da oğlu dağa kaçırılmış veya bir şekilde dağa çıkması için ortam hazırlanmış. Annelerimizin çığlığı ve feryadı her gün güçlenerek büyüyor. Buna kayıtsız kalamayız. Buna bir yazar, bir politikacı, cumhurbaşkanı, hiç kimse kayıtsız kalamaz. Ve kayıtsız kalmayacağız" dedi.

Anneleri sonuna kadar destekliyoruz

Annelerin Diyarbakır'da başlattıkları girişimi sonuna kadar desteklediğini belirten Miroğlu, “Bugün gördüm medyada ve çok üzüldüm. Neymiş efendim! Devlet psikolojik harp yapıyormuş! Bu anneleri devletin bir takım kurumları harekete geçirmiş! Hangimiz inanabiliriz. Bir annenin yüreğine bir psikolojik harp uzmanı nasıl egemen olabilir. O kadınların çoğunu tanımış ve yazmış biriyim ben. O anneler herhangi birinin sözüne değil, kendi yüreklerindeki çığlığa bakarak sokağa çıktılar. "Neden diyor? mesela CHP politikacıları. Dün de seyrettim bir televizyonda. 'Neden diyor HDP binası?' HDP'nin siyaset yapma hakkını sonuna kadar savunuyoruz. Ama HDP'li politikacıların; yüz binlerce oy alarak belediye başkanı olan, milletvekili olan politikacıların silahlı bir örgüt tarafından yönetilmesine asla izin vermiyoruz. Ve vermeyeceğiz de. Kimse kusura bakmasın. Dolayısıyla mesele HDP'nin siyaset yapıp yapmaması değil. HDP siyaset yapmakta özgürdür. Yeter ki bu siyasetini özgürlük temelinde yapsın. Başkasına silah temelinde bağlı olarak yapmasın. Annelerimizin Diyarbakır'da başlattıkları bu girişimi sonuna kadar destekliyorum. İnanın eğer bu Arjantin'de başlasaydı, eğer bir zamanların Şili'sinde başlasaydı şu an dünya tarihinin önemli bir parçası olarak çoktan tarihe geçmişti. Gezi'de kırmızı fularlı giysili kadını herhalde unutmadınız. Annelerimizin çocukları dağda yaşayıp yaşamadıklarını bilmedikleri evlatları için yaptığı mücadelenin Türkiye'de maalesef sivil toplum örgütlerimiz tarafından, akademisyenlerimiz ve ilgili başka aktörler tarafından o kırmızı fularlı hanım efendiye duyulan ilgi kadar ilgi gösterilmiyor ve bunu gördükçe üzülüyoruz. Bunu asla kabul edemeyiz. Bu kadınların bu annelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Miroğlu:, "Annelerimizin, çığlığı, ve, feryadına, kayıtsız, kalamayız",
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı