Haber Detayı
21 Nisan 2018 - Cumartesi 13:17
 
Milletvekili Miroğlu: "Avrupa'yı Erdoğan ve Türkiye korkusu sardı"
Yaklaşan 24 Haziran seçimlerini bahane eden Avrupa devletleri Türk milletvekillerinin yapacağı toplantıların propaganda amaçlı olacağını ileri sürerek toplantılarını iptal etti. Stokholm’de kitap imza günü düzenlenmeyi planlayan AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu iptal kararlarına tepki gösterirken Avrupa'yı Erdoğan ve Türkiye korkusu sardığını belirtti.
GÜNCEL Haberi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın erken seçim açıklamasının ardından seçim kampanyaları hazırlıkları için partiler ve milletvekilleri çalışmalarına start verirken yapılacak seçim kampanyaları kapsamında milletvekillerin Avrupa ülkelerinde yapmak istedikleri toplantılara bazı Avrupa ülkelerin izin vermeyeceklerini açıklamasına AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, sert tepki gösterirken yasakçı tutumun doğurabileceği hoşnutsuzlukların yaşanmaması için UETD, Avrupa'daki programları iptal edilmesi dolayısıyla Stokholm'da bugün düzenlenmeyi planladığı toplantının ertelenmesini ağır bir dile eleştirdi.

İsveç’in Stokholm kentindeki programı iptal edilen Milletvekili Orhan Miroğlu, Avrupa demokrasisinin sınıfta kaldığını belirterek, “Almanya ve Hollanda başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri, 24 Haziran'da seçime gidecek olan Türkiye’den, milletvekillerinin Avrupa'da yapacakları toplantıların propaganda amaçlı olacağını ve bunu istemediklerini açıkladılar. Avrupa'yı Erdoğan ve Türkiye korkusu sardı. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Erdoğan için yapılacak kampanyaları engellemese kararlı olduklarını açıkladı. Almanya'dan gelen açıklama da bu yönde. Merkel'in Hıristiyan Demokrat Partisinin genel sekreteri Annegret Kramp- Karrenbauer 'Kentlerimizde birlikte yaşamayı zora sokan Türkiye içi tartışmalar istemiyoruz' dedi. Bu yasakçı tutumun doğurabileceği hoşnutsuzlukların yaşanmaması için UETD, Avrupa'daki programları iptal etti. Dolayısıyla benim için Stokholm'da düzenlenen toplantı başka bir tarihe ertelendi. Stokholm'de "Yeni Yüzyıl, Küresel Liderlik ve Türkiye" konulu bir konferans verecek, son çıkan kitabımı imzalayıp başta Mardinli olmak üzere Türkiyeli hemşehrilerimle ve AK Parti'li arkadaşlarla bir araya gelecektik. Stokholm'den aldığım bilgiler, polis yetkililerinin sanki İsveç'e uluslararası bir suçlu gelecekmiş gibi davrandıkları yönündeydi. Oysa benim vereceğim konferansın seçim propagandasıyla bile bir ilgisi yoktu. Avrupa bu içe kapanmanın, farklı fikirlere tahammülsüzlüğün bedelini ağır ödeyecek, kimsenin şüphesi olmasın. Bir milletvekilini, Türkiyeli bir aydını, görüşlerini ifade edemeyecek bir ortama mahkum etmek, demokrasi ve özgürlük düşmanlarının işine yarar. Konferansı yapacağımız salon bile bulmadık koskoca Stokholm'de. Kendi lokalimizde yapalım dedik, onu da engellediler. Yasağı kabul edilemez buluyor ve Avrupa'yı kendi korkularına teslim olmuş bir kıta olarak görmekten son derece üzüldüğümü ifade etmek istiyorum. Avrupa ve Türkiye kamuoyuna duyurulur.” dedi.

Mardin Arena/Selman Güneş

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Milletvekili, Miroğlu:, "Avrupa'yı, Erdoğan, ve, Türkiye, korkusu, sardı",
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı