Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 11:09
 
Mihdi Aydoğan Yazdı: Mardin Kalesi’nin Acısı Diner mi?
Geçen hafta “Kasımiye Medresesi’nin Tarihi Fotoğrafını Çekmek” başlıklı yazımızdan sonra oldukça güzel geri dönüşler aldık.
GÜNCEL Haberi


Demiştik ki “Geçmişini bilenler geleceğinin de izini sürebilirler.”  Eğitim sistemimizdeki milli ruhun eksikliğinden bahsetmiş “tarihi zenginlimizin kıymetini” değerlendiremediğimiz üzerinde durmuş; Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Mustafa Yaman ve ekibinin gayretiyle yeniden ayağa kalkan Kasımiye Medresesi’nin yenilenmiş haline olan sevincimizi dile getirmiştik. Nitekim Mardin halkı da yapılan bu değişiklik ve yeniliklerden memnun ve her fırsatta bunu dile getiriyorlar.

Yazı yayınlandıktan sonra İzmir’den bir arkadaş ile görüşme fırsatımız oldu. Mardin’i ailecek merak ettiklerini söyleyerek “Mardin’e gelsek nereleri gezebiliriz?” gibi bir soru sordu. Gezebilecekleri yerleri saydıktan sonra dedim ki “Bir de Mardin Kale’miz var, diğer adı “Kartal Yuvası” muhteşem bir yer ama maalesef ziyaretçilere kapalı...” Bu sözleri söylerken de oldukça üzülmüştüm. Çünkü hem bir Mardinli olarak kalemize çıkamamanın üzüntüsü hem de şehrimizi tanımak isteyen birini Mardin’in en önemli noktalarından birinin kapalı olduğu bilgisini vermek içimi acıttı.

Mardin Kalesi yapıldığında bugün dünya üzerindeki devletlerin bir kaçı hariç hiç biri yoktu. Neredeyse 1700 yıllık bir tarihten bahsediyoruz. Şehre hakim bin metreden yüksek bir yapı… Bütün Mardin ve Mezopotamya ovası ayaklarınızın altında… Bir gece vakti aşağıdan baksanız yıldızlara tutturulmuş bir ihtişam… Asırlar boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmış, onları korumuş, savunmuş bir kale… Kendi başına bir tarih, Mardin’in yaşayan bir tarihçisi… Düşünsenize, küçücük çocuklarımıza Sümer’i, Babil’i, Bizans’ı, Selçuklu’yu, Osmanlı’yı burada anlatıyorsunuz. Geçen haftaki yazıda da bahsettiğimiz o vatan şuuru işlemez mi çocuklarımızın zihinlerine…

Bildiğiniz üzere 1963 yılından beri yani tam 55 yıldır, Mardin Kalesi ziyaretçilere kapalı. Yani Mardin Kalesi kapatıldığında yeni doğmuş birinin bugün torunları var. Neredeyse dört nesil Mardin’de yaşayıp “Kartal Yuvası”ndan mahrum oldu. Neden? Çünkü üzerinde NATO radarı var. NATO radarının ne kadar elzem olduğu konusu tartışılır tabi ama Mardin Kalesi’nde keşfedilmeyi bekleyen tam 18 asır var. Radar dolayısıyla burada hiç bir arkeolojik çalışma yapılamıyor. Görevliler ve özel izinliler dışında kimse buraya giremiyor. Hasılı Kelam hem çocuklarımız için, hem ekonomik olarak, hem de tarihi ve kültürel değerlerimiz açısından büyük bir kayıp.

Geçtiğimiz günlerde kalenin halka açılması ile ilgili olarak Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu tarafından Cumhurbaşkanı, Başbakan, Milli Savunma ve Milli Eğitim Bakanlığı'na mektuplar yazdığı ifade edilmişti. Sonrasında Milli Savunma bakanlığı bir çalışma başlatarak Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir heyet incelemeler yapmak üzere burada görevlendirilmişti. Çıkan rapor nedir bilmiyoruz ama hedef en azından Mardin Kalesi’nin yüzde 80-90 ziyarete açılması ve hatta radarın buradan başka bir yere taşınması.

Üstelik dün gerçekleştirdiği Mardin ziyaretinde, AK Parti Mardin Milletvekillerimiz Orhan Miroğlu, Ceyda Bölünmez Çankırı ile Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’ında bulunduğu bir heyetle Mardin Kalesini de ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, burada görev yapan askerlerden kale hakkında bilgi aldı. Kurtulmuş, incelemelerde bulunduğu Mardin Kalesi'nin turizme açılması ile ilgili olarak bakanlık bütçesinin kısıtlı olmasına rağmen Mardin Kalesi'ni öncelikli sıralamaya yerleştireceklerini ifade etti.

Bunlar güzel haberler… Gördüğüm kadarıyla Mardin halkı da bu gelişmelerden gayet memnun. Anlaşılan o ki Mardin Kalesi o ihtişamlı tarihi ile kısa zamanda kollarını biz Mardinliler için açarak 55 yıllık hasret acısını dindirecek. Kim bilir, bir bakarsınız terörden arınan Mardin, Kudüs ve Venedik gibi UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde hak ettiği yere de kavuşur.

Başka bir yazıda görüşmek üzere....

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mihdi, Aydoğan, Yazdı:, Mardin, Kalesi’nin, Acısı, Diner, mi?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı