Haber Detayı
02 Mayıs 2018 - Çarşamba 10:15
 
Midyat Dargeçit-Ilısu Karayolları Genel Müdürlüğüne Devredildi
Midyat Dargeçit-Ilısu Şantiye Ana Ulaşım Yolu’nun Karayolları Genel Müdürlüğüne Devri Gerçekleşti kaydedildi.
GÜNCEL Haberi


Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada. Devredilen Projenin Yatırım Bedeli 380 Milyon TL olduğu bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında, bölgenin içinde bulunduğu ulaşım probleminin çözüme kavuşturulması ve baraj bünyesinde gerçekleşecek elektromekanik teçhizatların sevkiyatı adına yürütülen çalışmalar tamamlandı.

Yeni yol yapılmadan önceki mevcut yol yaklaşık 4-5 metre platform açıklıklı, düşük standartta ve düşük konforlu bir ulaşım sağlıyordu. Bu çerçevede yüksek yol konforu düşünülerek, en iyi standartta yapımı tamamlanan 10 metre platform açıklıklı, 53 kilometre uzunluğundaki Midyat-Dargeçit–Ilısu Şantiye Ana Ulaşım Yolu’nun Karayolları Genel Müdürlüğüne devri gerçekleşti. Yolun maliyeti 380 Milyon TL’yi buluyor.

Dargeçit ve Güçlükonak İlçelerinin Ulaşım Sorunu Tarihe Karıştı

Yine proje kapsamında Mardin Dargeçit ilçesi ile Şırnak Güçlükonak ilçesi arasındaki ulaşımın sağlanmasına yönelik olarak 250 metre uzunluğunda tesis edilen Mansap Ulaşım Köprüsü’nün yapımı tamamlandı. Projenin hayata geçirilmesinden önce Dargeçit ve Güçlükonak ilçeleri arasındaki ulaşım derme çatma sal veya bot yardımı ile yapılıyordu.

Mansap Ulaşım Köprüsü sayesinde iki ilçe arasındaki ulaşım sorununun tarihe karıştığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu yol sayesinde Dargeçit İlçesinin darlığını ortadan kaldırdık. Güçlükonak ilçesinin yol gitmez, kervan geçmez kaderi değişti. Hizmete aldığımız ve alacağımız projelerle bölge halkının sosyo-ekonomik durumunu ve refah seviyesini daha da ileri düzeye taşıyacağız” dedi.

Mardin Arena/Selahattin Erol

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Midyat, Dargeçit-Ilısu, Karayolları, Genel, Müdürlüğüne, Devredildi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı