Haber Detayı
02 Mayıs 2018 - Çarşamba 10:44
 
Mardin ve Trabzon kardeşlik köprüsü meyvelerini veriyor
Mardin – Trabzon Kardeşlik Köprüsü Projesi kapsamında Trabzonlu aileler Mardin’e gelerek tarihi ve turistlik yerleri gizde. Mardin’de misafir edilen aileler Mardin’in tarihine ve misafirperverline hayran kaldı. Aileler için sıra gecesi düzenlendi.
GÜNCEL Haberi


İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesinin Desteği ile Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonunun yapmış olduğu Mardin -Trabzon Kardeşlik Projesi meyvelerini vermeye devam ediyor. Trabzon’dan gelen aileler, Mardin ve ilçelerini geziyor. Üç gün boyunca Mardin’de misafir edilecek olan aileler, Mardin’in ve ilçelerinin tarihine hayran kaldı. Misafir heyet için Kızıltepe Dunaysır otelde sıra gecesi düzenlendi. Gecede halaylar çekildi, Mardin yöresine ait müzikler seslendirildi. Ailelere Mardin’in meşhur bulgur pilavı ikram edildi. Sıra gecelerinin vazgeçilmezi çiğ köfte ikramında bulunuldu. Aileler gönüllerince eğlendi. Gecede karşılıklı plaketler takdim edildi.

Geceye, Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Onursal Başkanı ve Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı ve Mardin Trabzonspor Taraftarları Derneği Başkanı İbrahim Aydın, Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kızıltepe Briketçiler Derneği Başkanı Memduh Kavan, Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri, Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği Başkanı Murat Cavga ve Trabzon’dan gelen aileler katıldı.

“Biz asırlardır kardeşiz”

Burada konuşan Başkan Mehmet Şerif Öter, “Biz asırlardır kardeşiz. Dünyanın hiçbir yerinde eşi ve benzeri olmayan iç içe geçmiş bir halkız. Biz birbirimizle akraba olmuşuz. Çanakkale’de Mardinli, Nusuybinli, Kızıltepeli şehitlerimiz var. Bu sadece Mardin’in değil. Hangi ilçemize ve ilimize bakarsanız. Çanakkale ve Dumlupınar’da bu vatan toprağı için canlarını feda eden, kanlarını aynı mevzide akıtan bütün ülke insanını göreceksiniz. Bu ülke bütün badirelere rağmen, bütün oyun ve entrikalara rağmen bugün halen dimdik ayakta kalabiliyorsa biz o gün mevzilerde kanları oluk oluk akan o şehitlerin hatırı için ayakta kalıyoruz” dedi.

“Mardin’den misafirperverliği öğreniyoruz”

Murat Cavga ise “2014 yılında filizleri atılan bir projemiz bu proje. Bu projemize emek veren kim varsa hepsine teşekkür ederim. Biz sonrasında dahil olduk bu projeye. Bu doğrultuda biz de elimizden geleni yapmaya mükellefiz. Bu ziyaretler çok güzel. İki günden beri buradayız. Nasip olursa yarın yine burada olacağız. Herkes gözümüzün içine bakıyor. Biz Doğu Karadeniz Olarak Güneydoğu’nun misafirperverliğine erişme şansımız halen yok. Keşke sizler kadar misafirperver olabilsek. Bizler burada sizden misafirperverliği öğreniyoruz” diye konuştu.

Projede emekleri geçenlere teşekkür eden İbrahim Aydın, “Başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya teşekkür ediyorum. Trabzon’dan bu emeğe gönül veren bütün belediyelere Trabzon ve Mardin valimize Bütün ilçelerimizin kaymakamlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçektende bu kardeşlik köprüsünü buraya getirebilmek için çok emekler verdik. Ama mutluyuz. Birlik ve beraberlik adına her şeyi yapmamız lazım” açıklamasını yaptı.

Mikail Erbeyi ise şunları dile getirdi: “Bizi hep birbirimize yanlış tanıttılar. Birbirimizi tanımamız için böyle organizasyonlar, böyle beraber kardeşçe oturmamız, birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor. Ülkemizi bu şekilde dış etkenlere karşı korumamız lazım.”

Mardin’in tarihi ve turistik yerlerini gezen aileler, Trabzon’a dönecek.  Ardından Mardin’den de bir grup Trabzon’u ziyarete gidecek.

Mardin Arena/Adnan Koçhan

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin, ve, Trabzon, kardeşlik, köprüsü, meyvelerini, veriyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı