Haber Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 14:27
 
Mardin Su Kaybının En Fazla Yaşandığı 2'inci İl Oldu
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 2019 Türkiye Raporu’na göre, Mardin su kaybının en fazla yaşandığı 2'inci İl oldu.
GÜNCEL Haberi


TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Türkiye’nin son doğal ve atık su karnesini yorumlayan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, yüzey sularının yüzde 74’ünün kirlendiğine dikkat çekti.

Rapora  göre, iletim hatlarında kaybolan su miktarı 2019 yılı hedefi, yüzde 30 ve 2023 hedefi yüzde 25 olarak belirlendi. Ancak şu anda, Ankara’da yüzde 36, İstanbul’da yüzde 24, İzmir’de yüzde 30, Antalya’da yüzde 35, Adana’da yüzde 33, Balıkesir’de yüzde 49, Aydın’da yüzde 53, Kahramanmaraş’ta yüzde 59, Gaziantep’te yüzde 40, Diyarbakır’da yüzde 53, Van’da yüzde 64, Şanlıurfa’da yüzde 67, Muğla’da yüzde 53, Kocaeli’nde yüzde 32 su kaybı yaşanıyor.

Mardin’de su kaybı rekor düzeyde

iletim sürecinde sızıntı v.b. nedenlerle kaybolması, gereksiz daha fazla su çekilmesini sağlamakta, maliyetleri arttırmakta ve dolayısıyla çevresel ve ekonomik bir sorun yaratmakta olduğuna dikkak çekilen rapora göre, Hakkari yüzde 82 ve Mardin yüzde 77 ile su kaybının en çok olduğu iller oldu.

Mardin ilk 5’te

Türkiye genelinde belediyelerden kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 217 litre olurken Türkiye genelinde belediyelerden kişi başı deşarj edilen günlük atıksu miktarı ise 183 litre olduğunu dile getiren TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, “Kişi başına en az atık su çıkan ilk beş şehir: Mardin, Diyarbakır, Tekirdağ, Erzurum ve Bursa. Kişi başına en çok atık su çıkan ilk beş şehir: Trabzon, Antalya, Muğla, Aydın, İstanbul.” dedi.

Mardin atık miktarı en az olan illerden

Ülkemizde günlük kişi başına toplanan ortalama atık miktarına değinen Bozoğlu, “Ülkemizde günlük kişi başına toplanan ortalama atık miktarı 1,17 kilogramdır.  3 büyük ile bakıldığında ise İstanbul, Ankara ve İzmir için bu sayı sırasıyla 1,30 kilogram, 1,14 kilogram ve 1,32 kilogramdır. Kişi başına günde oluşan en çok atık sırasıyla Muğla, Balıkesir, Aydın, Antalya, Tekirdağ`da oluşmaktadır. Kişi başına günde en az atık oluşturan iller ise Kahramanmaraş, Trabzon, Mardin, Erzurum, Kayseri.”

Suda kirlilik

Büyük maliyetlerle temin edilen suyun iletim sürecinde kaybolması gereksiz daha fazla su çekilmesine neden oluyor. Bu durum maliyeti artırırken, çevresel ve ekonomik bir sorun yarattığını belirten Bozoğlu, “Susurluk, Meriç - Ergene, Konya Kapalı, Büyük ve Küçük Menderes, Gediz, Kuzey Ege ve Burdur’daki toplam 750 dere ve gölün sadece 6 tanesi kirlenmemiş durumda. Yani bu havzalardaki suların yüzde 99’u kirlenmiş durumda. Ülkemizde evsel ve endüstriyel atıksuların yeniden kullanım oranı ise yüzde 1‘in altında. İklim değişikliğine uyum ve su kıtlığı riski göz önünde bulundurularak arıtılan atıksuların, kentlerde tekrar kullanım oranı yüzde 1‘den yukarılara çekilmeli, kent içerisindeki park bahçe sulama faaliyetlerinde değerlendirilmeli. Meriç - Ergene Havzası’nda bulunan yeraltı sularının yarısının tükenmeye başladığı ve tamamının kirlenmiş olduğunun görüldüğü belirtilen rapora göre, Aydın ve Denizli İllerini de kapsayan Büyük Menderes Havzası’nda yer altı sularının yarısı, İzmir‘in de bulunduğu Küçük Menderes Havzası’nda yer altı sularının yaklaşık üçte ikisi, Manisa‘yı da kapsayan Gediz Havzası’nın yer altı sularının yaklaşık dörtte biri, Bursa‘yı kapsayan Susurluk Havzası’nın yer altı sularının üçte ikisi yoğun miktarda kirlenmiş durumda. Adapazarı, Eskişehir, Ankara illerini de kapsayan Sakarya, Afyonkarahisar‘ı kapsayan Akarçay, Manisa ve İzmir‘i kapsayan Gediz havzalarında çok hızlı bir şekilde yer altı suyu seviyesi azalmakta.25 nehir havza planının sadece 5’i tamamlandığı, plansızlık nedeniyle havzalarda koruyucu ve çevre sorunlarını önleyici bir yaklaşım hayata geçirilemediği vurgulanarak, “Vakit kaybetmeden bu planların tamamlanması gerekmektedir” şeklinde konuştu

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin, Su, Kaybının, En, Fazla, Yaşandığı, 2'inci, İl, Oldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı