Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 14:58
 
‘’Mardin kardeşliğin, komşuluğun destanını yazmış bir kenttir’’
​Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, vekâlet savaşlarının miadını doldurduğunu ve dünyanın büyük bir çatışmaya doğru sürüklendiğine dikkat çekti.
POLİTİKA Haberi


Mardin'e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, havalimanında Vali Mustafa Yaman, TBMM İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ve prtokol üyeleri tarafından karşılandı. Mardin Müzesi'nde yeni yapılan alanların açılışını yapan Bakan Kurtulmuş, kentin sokaklarının her yerinin, asırlar boyunca etnik anlamda, mezhebi anlamda, dini anlamda, dostluğun, ahbaplığın, kardeşliğin, komşuluğun destanını yazmış bir kent olduğunu belirtirek, "Bu bölge bir asır önce cetveller ile çizilmiş, birbirinden ayrılmış. Bana söyler misiniz, hepsi bir olan bu Mezopotamya Ovası'nın Türkiye sınırında olan kısmı ile aşağıda olan kısmını birbirinden ayıran hangi gerçek neden vardır? Sadece emperyalistler savaşlarını kazandığı için haritaya cetveli, pergeli koyarak çizdiler. Burası Türkiye, burası Suriye, burası Irak, burası Ürdün diye sınırları çizdiler. Aynel Arap, yani Kobani, karşı taraf Suruç, Mürşitpınar bir taraf Telabyad karşı taraf, Akçakale manası da aynı. Teyze oğlunu orada bıraktılar, dayı oğlunu öteki tarafta bıraktılar. Yetmedi, şimdi sınırlarını ayırdıkları insanların gönüllerini ve zihinlerini ayırmak istiyorlar. Bu oyunu bozacağız. Sevgili kardeşlerim, oyunu nasıl bozacağımız bellidir. Bizim için insanların hiçbirisinin şu dine bağlı, bu etnik kökene bağlı, olmasının ait olmasının insana verdiği bir üstünlük yoktur" dedi.

'Birisi Kuyuyu Taş Attı, Bütün Dünya Onu Çıkarmaya Çalışıyor'

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, konuşmasında Amerika ve Rusya arasında Suriye üzerinden tırmanan gerginliğe de değinerek şöyle konuştui:

"2016 yılı 12 Ekim'de bir konuşmamda diyorum ki; vekalet savaşların bir limiti vardır. Yani vekaletler üzerinden yapılan savaşların da bir sonu vardır. Suriye halkının istediği bir barış düzenini bulamazsak, çok yakın zamanda Amerika ile Rusya arasında fiilen savaşma noktasına gelir. 2016'nın Ekim ayında bunu net bir şekilde söylemiştim. Sonradan bu söylediklerimiz Avrupa'da, özellikle de İngiltere'de bazı gazetelerin manşetlerine çekmişlerdi. Akıl mantık ortadadır. Halkları savaştırarak, halkları birbirine düşman ederek yapılan vekalet savaşları üzerinden sürdürülecek savaşın, bu vekalet savaşlarının yürüten o perde arkasındaki piyonlara da sıçrayacağını şimdi görüyoruz. İki gündür, birisi bir kuyuya bir taş attı. Bütün dünya o taşı çıkarmaya çalışıyor. Görüyorsunuz siz de atışmalarını. Vekalet savaşları kesmiyor artık. Bunun artık bir sonu geldi. Arkasından biliyorsunuz ticarer savaşları başladı. Önce Amerika Çin'e karşı gümrük duvarlarını yükseltti. Arkasından da Çin aynı şeyi yaptı. Dünya büyük bir kaosa, bir çatışmaya doğru sürükleniyor. Akıllı adamlar dünyayı parselleyip insanların canı pahasına kendinize mevziler kazanacağınıza gelin de şu Mardin'e bir bakın. Gelin de şu Mardin'i bir inceleyin. Bu Mardin'de toprak parçasında bu Mardin denilen vatan parçasını yerinde görün. Süryaniler, Keldaniler, Ezidiler, Kürtler, Türkler, Araplar, Türkmenler bütün bu farklılıklar nasıl bir arada yaşıyor. Bunun sırrını anlayıp bu sırrını öğrenmeye çalışın. Yapamazsanız çok açık söylüyorum, emperyalist hırslarınız içerisinde boğulup gidersiniz."

Masal Şehri Mardin dikkat çekiyor

Mardin’in özellikleriyle tüm dünyaya örnek nitelikte olduğunu ve Şehrin dokusu,  mimarisi ile masal bir şehir olduğuna işaret eden Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “Mardin’imiz; taşın dile geldiği, eşsiz mimarisi ve özgün kentsel dokusuyla çok önemli mimarlık örneklerini günümüze kadar koruyarak ulaştırabilmiş nadir şehirlerimizden birisidir. Kadim Mardin’imizde bugün yenilenen yüzüyle ziyarete açacağımız Mardin Müzesi; 45 binin üzerindeki koleksiyonu ile çağdaş müzecilik anlayışıyla tematik teşhir salonları, laboratuvarı, eğitim alanları ve etkinlik çeşitlilikleriyle şehrin önemli dinamiklerinden birisi haline gelmiştir. Mardin Müzemiz ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş birçok değeri de bünyesinde yaşatmaya çalışmakta ve bu çalışmaları başarıyla gerçekleştirmektedir. Yeni yüzüyle ziyaretçilerini ağırlayacak olan müzemizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, konuşmaların ardından müzenin açılış kurdelesini keserek, müzenin eğitim alanında geleneksel el sanatları çalışmaları yapan çocuklarla sohbet etti ve müzeyi gezdi.

Bakan Numan Kurtulmuş, daha sonra Mardin Valiliğini ziyaret ederek, Bakanlığının Mardin ilinde sürdürdüğü çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Bakan Numan Kurtulmuş’a valilik ziyaretinde Mardin BüyükşehirSpor'a ait forma ve atkı hediye edildi.

Mardin Arena/ Mihdi Aydoğan

Kaynak: (İLKHA) - İLKHA Editör:
 
Etiketler: ‘’Mardin, kardeşliğin,, komşuluğun, destanını, yazmış, bir, kenttir’’,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı