Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 09:49
 
Mardin Hizmet Sektöründe En Çok Yükselen İl Oldu
TÜİK açıkladığı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerine göre 10 yıllık dönemde Türkiye’de 81 il arasında hizmet sektöründe en çok yükselen il Mardin olarak gerçekleşti.
EKONOMİ Haberi


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini il ve bölge bazında 10 yıllık kıyaslamayla açıkladı. 2008-2017 dönemi verilerine göre illerin hizmetler sektörü toplamından aldığı paylara göre sıralaması yapıldı. İl bazında 10 yılda GSYH'den aldığı pay açısından Mardin hizmet sektöründe en çok yükselen şehir oldu. 2008 yılında Mardin’in hizmetler sektöründe aldığı pay yüzde 0,44 ile 39. sırada iken, 2017 yılında yüzde 0,54 pay ile 28. sıraya çıkarak 11 sıra yükseldi. Hizmetler sektöründe birincilik hem 2008 yılında yüzde 34,26 ile hem de 2017 yılında yüzde 35,94 pay ile 81 il arasında İstanbul ilk sıradadır.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) bölgede resmi olarak kurulduğu 2008 yılından itibaren geçen 10 yıllık süreçte, Mardin hizmet sektöründe en yüksek artışı gösteren şehir olarak istatistiklerde yer aldı. Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası verilerine göre Mardin’in genel paydan aldığı bütçe sıralamasında 2008 yılında 42. iken 2017 yılında 34. sıraya çıktı. On yıllık süreçte Mardin’de hizmetler sektöründeki büyüme, genel sıralamada da ilin sekiz basamak yükselmesinde etkili oldu.

Mardin’in önümüzdeki yıllarda daha üst sıralara çıkma potansiyeline sahip olduğunu belirten DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “Bu konuda emeği geçen tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Hepsinin bu başarıda emeği büyüktür. Ayrıca belirtmem gerekir ki bu yükselişte etkili olan aktörlerin çoğu henüz tam kapasiteyle çalışmamakta olup, bu şekilde devam edilerek yeni yatırımların getirilmesi sağlanırsa ilerleyen yıllarda daha büyük atılımlar gerçekleşecektir. Böylece Mardin ilimizi hak etmiş olduğu daha yüksek seviyelerde görmeye alışacağımıza inanıyorum” dedi.

Mardin’deki yerel aktörler ile kamu kurum ve kuruluşlarının etkisiyle yükseliş gösteren hizmet sektörü her yıl hızla gelişmekte olduğunu dile getiren Altındağ, “Yetkili ve destekleyici kurumlar başta olmak üzere Dicle Kalkınma Ajansı’nın ilde verdiği desteklerin, çektiği yatırımların ve katkı sunduğu şirketlerin sağladığı istihdam sayılarının artması ile birlikte meydana gelen çarpan etkisiyle Mardin’de hizmet sektörü büyük yükseliş göstermektedir. Ajans eliyle bölgeye getirilen, bin kişiye yakın çalışanı bulunan çağrı merkezi gibi teşvik uygulamalarından faydalandırılan, danışmanlık yapılan, çeşitli şekillerde desteklenen, yön verilen onlarca şirketin faaliyetleriyle verdiği hizmetler neticesinde Mardin üst sıralara çıkarak en çok dikkat çeken il oldu” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin, Hizmet, Sektöründe, En, Çok, Yükselen, İl, Oldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı