Haber Detayı
11 Nisan 2018 - Çarşamba 15:00
 
Mardin’de Ufka Yolculuk 6. Bilgi ve Kültür Yarışması yapıldı
Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması gerçekleştirildi. Yarışmaya Mardin’den bin 500 kişi başvurdu.
GÜNCEL Haberi


Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması Mardin’de Marçev derneği tarafından organize edildi.

Konu hakkında açıklama yapan Marçev dernek başkanı Mehmet Sait Az, yarışmaya yazılı sınava girenler illerde belirlenen okullarda; online sistem üzerinden sınava tabi tutuldu” dedi. Az, ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ teması ile uluslararası çapta düzenlenen ve konusu ‘Kur'an ve Sünnet Bütünlüğü’ olan yarışmaya yurt içi ve yurt dışından 700 bine yakın kişinin başvurduğunu, bu sayının Mardin’de ise bin 500 kişi olduğunu söyledi. 81 il 1000’e yakın ilçe ve 60 ülkede yarışmanın yapıldığını belirten Az, Yarışmacıların yaşlarına göre belirlenmiş 11 ayrı kategoride yarışmaya katıldıklarını, ayrıca Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde yapıldığını belirtti.

Mardin’de11 okul ve 2 cezaevinde sınavların gerçekleştirildiğini söyleyen Az, 50 den fazla gönüllü gözetmenler eşliğinde yapılan Ufka Yolculuk yarışmamızın artık bir marka haline geldiğini söyledi.

Yarışmaya, cezaevlerinde oluşturulan sınav noktalarında mahkumlar da etkinliğe katıldı.

Oluşturulan kategorilerde 10 yaş altından 30 yaş üzerine kadar birçok bireyin yer aldığı yarışmada, resmi veya fahri din görevlileri ile imamlar da ayrı bir kategoride ter döktü.

Okuma alışkanlığının artırılmasını sağlamak, okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sunmak, Kur'an-ı Kerim ve sünnetin öğrenilmesini, buna uygun yaşanmasını sağlamak, dinin güvenilir kaynaklardan daha doğru anlaşılmasına, anlatılmasına destek olmak amacıyla gerçekleştirilen yarışmada dereceye giderlere umre, para ödülü, bilgisayarın yanı sıra çeşitli hediyeler verilecek.

Dereceye girenlere, yaşadıkları illerde organizasyon ortakları tarafından da çeşitli ödüller verilirken, ödüller, 12 Mayıs'ta İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenecek törenle sahiplerine teslim edilecek. İllerde dereceye girenlere ise ödülleri bulundukları illerde düzenlenecek törenlerle sunulacak.

Mardin Arena/Haşim Abak

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin’de, Ufka, Yolculuk, 6., Bilgi, ve, Kültür, Yarışması, yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı