Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 16:01
 
Mardin'de Turistler Otellerde Yer Bulamıyor
Farklı din, dil ve kültüre mensup vatandaşların kardeşçe bir arada yaşadığı Mezopotamya’nın incisi Mardin’e gelmek isteyen yerli ve yabancı turistler otellerde yer bulamıyor.
GÜNCEL Haberi


Güvenlik güçlerinin başarılı çalışmalarının ardından huzur ve güven ortamının sağlandığı Mardin’de huzur ve güven ortamı meyvesini vermeye devam ediyor. Farklı din, dil ve medeniyette insanların yıllarca bir arada yaşamasıyla adeta barış ve hoşgörünün sembolü olan Mardin, yerli turistlerin yanında yabancı turistlerin de ilgisini çekerken UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine aday olan tarihi kenti ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler 6 bin 500 yatak kapasiteli otellerde konaklamak için yer bulamıyor.

Geçtiğimiz yıllara göre tarihi sokaklarında esnafların dışında kimsenin bulunmadığı kentte güvenlik güçlerinin bölgedeki bazı yerleşim birimlerinde başarıyla yürüttüğü operasyonların ardından ve başarılı tanıtımlar sayesinde şehrin en işlek caddelerinden biri olan Birinci Cadde son yıllarda görmediği bir turist yoğunluğu yaşarken kent merkezi dışında Midyat ve Nusaybin ilçelerindeki inanç turizmi de eski günlerine dönmeye başladı.

Kapanan otellerden yeni açılan oteller sürecine giren ve yaşanan olaylardan dolayı daha önce 12 tane otelin kapandığı Mardin’de 4 yeni otelin hizmette açılması beklenirken merkezde hizmet veren otellerde Mayıs sonuna kadar yer bulunmadığı ve bazı otellerin Eylül ve Ekim ayları için talep aldıkları öğrenildi.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “Daha önce eylül ve ekim ayları ile nisan, mayıs aylarında turist gelirdi ancak artık bu yıla yayılıyor. Mayıs ayı için otellerimiz dolu. Turist sayısında terör saldırılarının yaşandığı döneme göre yüzde 300 artış oldu. Midyat ve Artuklu ilçelerinde yeni oteller açılmaya başladı. İnşallah bu yaz da otel açılmasını bekliyoruz. Her ne kadar 3 kat yükselmişse de bunun 5-10 kat artmasını istiyoruz.” dedi.

Mardin Arena/Mihdi Aydoğan

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin'de, Turistler, Otellerde, Yer, Bulamıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı