Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 15:59
 
Mardin’de toplu taşımada vatandaşa eziyet
Mardin’de Martus sistemiyle birlikte ayakta alınan yolcu sayısının artması birlikte kavurucu sıcakların yaşandığı kente seyahat etmek adeta eziyete dönüştü. Yaşanan eziyetin dışında bazı şoförlerinde keyfi uygulamaları da vatandaşı canından bezdirdi.
ASAYİŞ Haberi


Mardin’de toplu taşıma araçlarının Mardin Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Sistemi (MARTUS) çatısı altına toplanmasıyla birlikte daha konforlu ve rahat seyahat etmeyi hayal eden Mardinlilerin hayali yeni sistem ile birlikte gelen birçok yenilikle birlikte adeta kabusa dönüştü.

Kızıltepe- Mardin arasında daha önce kullanılan transitlerin, Mardin Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Sisteminin gelmesiyle klimalı, geniş ve yolcu kapasitesi yüksek olan araçlara yerini bırakması vatandaşlara konforu değil eziyeti yaşattırıyor.

Araçların duraktan kalkış sürelerinin uzun olması ve Organize Sanayi Bölgesine kadar toplu taşıma da başka alternatifin olmaması ve yolcu alımının da fazla olması nedeniyle tıka basa dolan araçlarda insanlar nefes bile almakta zorlanırken vatandaşlar yaşanan eziyete son verilmesi yetkililere çağrıda bulundu.

Büyük tehlikelere neden oluyorlar

İstasyon – Mardin arasında toplu taşıma hizmeti veren araçların Türkmen yokuşu boyunca klimaları kapatarak kapıları açtığını söyleyen İbrahim Demir isimli vatandaş, “Türkiye’nin her yerinde toplu taşıma hizmetleri iyileştiriliyor ancak Mardin’de tam tersine çağın gerisine gidiliyor. Mardin toplu taşıma konusunda küçük araçlara uygun bir şehirdir. Çünkü yol ağı onu ortaya çıkarıyor. Araçlarda yeterli denetim sağlanamıyor ya da yapılan denetimler göstermelik yapılıyor. Yeterli denetim olsa toplu taşımada yaşanan sorunlar düzelir. İstasyon mahallesinden Mardin’e insanlar geldiğinde bazı araçlar Demir yolu mevkiindeki durağa kadar klimasını açıyor. Durağı geçer geçmez klimayı kapatıp kapıları açıyor. Allah göstermesin ani bir fren tutarsa yolcu kapıdan fırlayabilir. Ancak bu tehlikenin kimse farkında değil” dedi.

Hak sahipleri azarlanıyor iddiası

Ücretsiz taşıma hakkına sahip kişilerin azarlandığını öne süren Demir, “Araçlara binen hak sahipleri ücretsiz taşıma kartlarını gösterdiklerinde resmen azarlanıyorlar. Defalarca buna şahit oluyoruz. Özellikle Mardin ve istasyondaki şehiriçi araçlarında bu oluyor. Ücretsiz seyahat hakkına sahip insanlar diğer yolcuların içinde zor durumda bırakılıyor. Sanki yasal hakları olan kartları kullanmak bir suçmuş gibi. Bazı araç şoförleri kartı olan birçok insanı tanımış ve durakta onlardan biri varsa durma ihtiyacı duymuyor. Bazıları da kuralların kendi plakalarında geçerli olmadığını söylüyor. Millet nereden bilsin hangi plakada hangi kural geçerlidir. Yetkililer denetim yapmadan önce sanki birileri bu araçlara haber veriyor ve her şeyi eksik yapıyorlar. Denetim yapılacaksa zabıtlar sivil vatandaş gibi yapsın bakın o zaman kaç kişiye ceza kesilecek. Şoförlere tepki olduğunda belediyeden haklarını tam almadıklarını söylüyorlar eğer böyle bir şey varsa onlara da haksızlık yapılıyor. Sorun belediye ile aralarındaki sorundur bunu yolcuya yansıtma hakları yoktur. Bu yaşananlar Mardin için bir ayıptır” ifadelerini kullandı.

Taşıma örf ve adetlerimize aykırı

Kızıltepe’den Mardin’e seyahat etmenin bir eziyet olduğunu belirten Aynur Sevda ise, “Mardin’deki toplu taşıma sistemi bu yörenin örf ve adetlerine aykırı bir sisteme dönüştü. Genci, yaşlısı, kadını erkeği hepsi iç içe ayakta seyahat etmek zorunda kalıyor. Kötü niyetli insan çok. Bu sistem Mardin’e yakışmıyor. Eskiden transit araçlar daha iyiydi. En azıdan ayakta yolcu almak yasaktı. Ancak yeni sistem ile birlikte insanlar deyim yerinde üst üste bindiriliyor. Şoförlere tepki gösterdiğimizde. Onlarda bundan durumda memnun olmadığını söylüyorlar. Peki hem yolcunun hem de araç sahibini memnun olmadığı bir sistemden kim memnundur? Araçların duraklardan kalkış saatlerinin ve ayakta yolcu taşıması sorununa çözüm getirilmesini istiyoruz. Toplu taşıma sisteminde ciddi bir sorun var. Bazı araçlarda klimalar açılmıyor. Nerede bundan sorumlu olan yetkililer? Artık bu şehir güzel hizmetler hak ediyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin’de, toplu, taşımada, vatandaşa, eziyet,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı