Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 12:15
 
Mardin’de Su Krizi Çözüldü
Mardin’de günlerdir süren su kesintisi yaşanan anlaşma ile sona erdi.
GÜNCEL Haberi


Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (MARSU) borcundan dolayı içme suyu şebekesinin elektriğinin kesilmesiyle günlerdir yaşanan su kesintisi Büyükşehir Belediyesi ve Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin anlaşması ile sona erdi. Kentte yeniden sular akmaya başladı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MARSU) elektriğinin Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) tarafından kesilmesi nedeniyle kente 3 gündür su verilemiyordu. DEDAŞ’a tepkilerin artması ve yapılan karşılıklı açıklamaların ardından DEDAŞ ve belediye yetkilileri arasında yapılan görüşmeler sonrası MARSU’nun elektrikleri yeniden verildi.

Elektriklerin verilmesi ile birlikte MARSU’nun su pompaları yeniden çalışmaya başladı. Kentte sular akmaya başladı.

Dicle Elektrik’ten yapılan açıklamada, “Mardin’de yerel yönetimlerin tasarrufunda olan ve şehir halkına içme suyu sağlayan pompa istasyonlarına ait elektrik borcu düzenli ödenmediği için 96 milyon liraya ulaştı. Borç miktarının yüksekliği hizmetin devamlılığını aksatmaya başlayınca Dicle Elektrik ile Mardin Büyükşehir Belediyesi arasında bakanlıkların da iştirak ettiği bir protokol ile borcun 80 milyonluk kısmının İller Bankası payından kesilmesi konusunda anlaşma yapıldı. Ancak yapılan protokole ve son ödeme tarihinin defalarca uzatılmasına rağmen beklenen ödeme yapılmadı. Yaşanan bu umursamaz tutum nedeniyle Dicle Elektrik pompa istasyonlarının enerjisini kesti. Ancak vatandaşların zarar görmemesi için gece saatlerinde yine enerji verildi.” denildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin’de, Su, Krizi, Çözüldü,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı