Haber Detayı
08 Aralık 2019 - Pazar 11:49
 
Mardin’de şaşırtan görüntü! Normal değil
Mardin’de bir taraftan bitkiler çiçekler açarken, bir taraftan da asmalarda üzüm korukları oluşmaya başladı.
GÜNCEL Haberi


Mardin’de mevsim normallerinin üzerinde seyreden havalar, uykuda olması gereken ilkbahar bitkilerinin çiçek açmasına neden oldu. Birçok asma ağacında üzüm salkımları olan Koruklar oluşmaya başladı. Mardin’de kış mevsiminin kurak geçmesi ve hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bazı bitkilerin çiçekleri erken açmaya başladı.  Bitkiler Kasım ayınsa yağmur yağmaması ve kışın geç gelmesi nedeniyle bitkilerde mevsim normalleri üzerinde seyreden havalara aldandı. Baharın müjdecisi olarak bilinen ve genelde Mart veya Nisan aylarında açan Karahindiba bitkisi erken çiçek açtı. Bazı evlerin bahçesinde bulunan asma üzüm bağlarında koruk oluşmasına neden oldu. Erken açan Karahindiba ve asma üzüm korukları gören vatandaşlar şaşkınlık yaşadı.

Baharın habercisi karahindiba ve asma üzüm korukları bu sene Aralık ayında açtığını belirten İbrahim Yüksel,  " Karahindiba bitkisi normalde Mart sonu veya Nisanda çiçek açması gerekirdi.  Bu yıl Mardin'de yağmurlar geç geldi. Havalar mevsim normalleri üzerinde seyretti.  Bitkilerde şaşırdı. Asma üzüm ağaçlarında koruk oluşmaya başladı. Bu gidişle Şubatta üzüm bile yiyeceğiz.  İklimler değişti. Şu zamanda bitkiler bile değişmeye başladı.

Emel Güben ise, "Bu mevsimde bu çiçeğin açması normal değil. Geçen sene bu zamanlar kar kış soğuktu. Ama bugün bakıyoruz bitkiler çiçek açtı. Normalde Nisan, Mayıs ayında cemre toprağa düştüğünde çiçekler açar. Bugün bu bitkiler çiçek açması ı normal değil" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin’de, şaşırtan, görüntü!, Normal, değil,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı