Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 17:02
 
Mardin'de parmak bebek yaşam mücadelesini kazandı
Mardin’de 800 gram dünyaya parmak bebek, 68 günlük tedavi sürecinin ardından 2 kilo 200 grama ulaşarak sağlıklı bir şekilde taburcu oldu.
SAĞLIK Haberi


Artuklu ilçesinde yaşayan Zeynep ve Resul Güleç çiftinin Ayra adını verdikleri bebekleri, kentteki özel bir hastanede erken doğuma bağlı olarak prematüre olarak dünyaya geldi.

7 aylıkken Özel Mardin Park Hastanesinde dünyaya gelen ve solunum yetmezliği çeken prematüre bebek, hastanenin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde, 68 süren zorlu yaşam mücadelesini kazanarak hayata yeniden tutundu.

Hastanenin yeni doğan uzmanı Dr. Mühittin Çelik, “Normal şartlarda 40 haftada doğumu gerçekleşmesi gerekirken bebek Güleç, 28 haftada ve 800 gram olarak doğdu. Erken doğumdan kaynaklanan akciğer gelişim eksikliği ve solunum yetmezliği nedeniyle solunum cihazına bağlandı. 20 gün boyunca solunum cihazında izlendi. Düşük doğum ağırlığı nedeniyle beslenmesini düzenlemek ve kilo alımını sağlamak için bebeğe antibiyotik ve sıvı tedavi uyguladık. Şu an 2 bin 200 gram ağırlığına ulaşmış durumda. Başlangıçta sonda ile beslenen bebeğin bağırsak gelişimi, adaptasyon süreci başarı ile tamamlandı. Şu an aktif olarak ağızdan beslenmeye başladı. Tüm organ gelişimleri takip edildi. Herhangi bir gelişim sorunu yok. Bebek tam sağlıklı olarak 68’inci gününde taburcu edildi” dedi.

Gülaç çifti, uzun bir bekleyişin ardından bebeklerinin sağlığına kavuşmasının mutluluğunu yaşadı

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin'de, parmak, bebek, yaşam, mücadelesini, kazandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı