Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 13:43
 
MARDİN'DE PANDEMİK İNFLUENZA TOPLANTISI
“Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı” toplantısı gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi


Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan, bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının pandemiye yönelik görev ve sorumluluklarının belirtildiği “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı” kapsamında, Pandemi sırasında yapılacak çalışmaların belirlenmesi ve pandeminin toplumdaki etkisinin azaltılması amacıyla Mardin Valiliği Nişli toplantı salonunda Vali Yardımcısı Osman Demir başkanlığında tüm kamu kurum ve kuruluşlarının kurum amirlerinin katıldığı toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, kış aylarında görülen ve mevsimsel olarak seyreden influenza (grip) dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

En Çok Kış Aylarında Görülüyor

Yavuz, "İnfluenza virüslerinin yol açtığı bir solunum yolu hastalığı olan, özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen ve mevsimsel olarak seyreden influenza (grip) zaman zaman pek çok kişinin ölümüyle sonuçlanan salgınlara neden olurken zaman zaman da küresel çapta görülen ve pandemi olarak adlandırılan salgınlara yol açabilmektedir. Küresel Grip Salgını konulu 2019/5 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında, pandemi sırasında ilin kurumlararası koordinasyonunu sağlamak amacıyla Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı ışığında Pandemik İnfluenza İl Hazırlık ve Faaliyet Planı'nın hazırlık çalışmalarına başlanmıştır."

GEREKLİ KURUM VE KURULUŞLAR DİKKAT ETMELİ

Yavuz, Planın amacı; ülkedeki tüm kişi, kurum ve kuruluşların influenza pandemisini anlamalarına, rollerini ve sorumluluklarını yerine getirmek üzere hazırlık yapmalarına ve pandemi durumunda koordinasyon içerisinde hareket etmelerine yardımcı olacak bilgi ve çerçeveyi sağlama amacında olduklarını söyledi.

Yavuz, "Bakanlığımız tarafından ilk Pandemik İnfluenza Ulusal Faaliyet Planı 2006 yılında yayımlanmış olup 2009 yılında ortaya çıkan İnfluenza A pandemisinden elde edilen tecrübeler ışığında ve DSÖ’nün süreç içerisinde yapmış olduğu düzenlemeler ve önerileri dikkate alınarak güncellenmiş ve “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı”nın son hali verilmiş ve Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmıştır. İl yöneticileri de bu plana bağlı kalarak il pandemi hazırlık planlarını güncellemektedirler. Yapılacak planlamalar ile , hasta sayısı, hastanede yatış ve hastalığa bağlı ölümlerin azaltılması, kamu hizmetlerinin sürekliliğinin sağlanabilmesi ve pandeminin yaratacağı ekonomik ve sosyal yükün azaltılabilmesi hedeflenmektedir. Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı, en uygun şekilde hazır olmayı sağlamak ve hazırlıklı olmak için gereken asgari unsurlara ilişkin bir taslak sunmak üzere hazırlanmıştır. Bu amaçlara yönelik olarak hazırlanan Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı’nın hedefleri; Pandemiye karşı hazırlık ve faaliyet planlarının temelini oluşturacak teknik bilgileri sunmak ve pandemi döneminde yapılacak çalışmaların etkinliğini artırmak amacıyla pandemi ortaya çıkmadan önce gerçekleştirilmesi gereken faaliyetleri belirlemek ve önerilerde bulunmak, Bir pandemi sırasında ulusal koordinasyonu, kamu ve özel kuruluşlar arasındaki işbirliğini, kuruluşların rollerini, sorumluluklarını ve yapılması gereken çalışmaları belirlemek, Etkili bir influenza pandemisi cevabı için esas olacak ve gerçekleştirilmesi gereken girişimleri tanımlamak, Pandemi faaliyet planlarının hazırlanmasında sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşlara yol göstermektir. Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan, bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının pandemiye yönelik görev ve sorumluluklarının belirtildiği “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı” “www.grip.gov.tr” adresinde yayımlanmıştır. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgilendirmeler ve güncel duyurular, bu adresten düzenli olarak yapılacaktır" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MARDİN'DE, PANDEMİK, İNFLUENZA, TOPLANTISI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı