Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 16:11
 
Mardin’de muz, greyfurt, limon ve portakal yetişmeye başladı
Mardin İl Tarım ve Orman Müdürü Menduh Dinler, Mardin’de son yıllarda tarımda çiftçilerin kendini geliştirmesi ile birlikte muz, greyfurt, limon ve portakal gibi Akdeniz ürünleri yetiştirmeye başladığını söyledi.
GÜNCEL Haberi


Mardin’de tarımsal arazi büyüklüğü bakımından Türkiye’de önemli bir potansyele sahip olduğunu belirten Dinler,”  tarımsal arası büyüklüğü bakımından 30'uncu sırada yer alırken, tarla tarımında 17'inci meyvecilikte 27'inci ve sebzecilikte 28'inci sırada yer almaktadır. İlimizde tarla bitkileri ve sebzecilik tarımsal faaliyetlerinin yanı sıra Meyvecilikte de, 15-20 yerli çeşitle ve ülkemizde alan bakımından 3.sırada bulunan bağcılık başta olmak üzere, badem ve kiraz yetiştiriciliği ön planda yer almaktadır” dedi.

 Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin mikro klima etkisine sahip tek bölgesi olan Mardin’de birçok bitki türünün yetiştirilmesine imkan sağlandığını ifade eden Dinler,”  Öyle ki, İlimizde artık Akdeniz iklimine özgü bitki türü olan; muz, greyfurt, limon ve portakal yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mardin’in  Kızıltepe İlçesi Örencik Köyünde muz, greyfurt, limon ve portakal üretimi yapan  çiftçimiz Tahir Eekan kendi imkanlarıyla kuruduğu koleksiyon bahçenin geliştirilmesini için büyük çaba sarf ediyor. Kendisini tebrik ediyoruz. İlimizin bize sunduğu, iklim ve bereketli toprak yapısı, üretici ve personellerimizin özverili çalışmaları ile ürün desenimizi ve çiftçi gelirlerini arttırmak için her türlü çalışmayı yapacağız” şeklinde konuştu

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin’de, muz,, greyfurt,, limon, ve, portakal, yetişmeye, başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı