Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 09:26
 
Mardin’de işsiz üniversite mezunlarının iş bulması kolaylaşacak
Mardin Artuklu Üniversitesi’nin, Dicle Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen “Yeni mezunlar ve Son Sınıf Öğrencilerine Yönelik CBS Mesleki Eğitimi” projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
GÜNCEL Haberi


Dicle Kalkınma Ajansı “2019 Yılı Teknik Destek Programı” çerçevesinde hazırlanan Mardin Artuklu Üniversitesi’nin “Yeni mezunlar ve Son Sınıf Öğrencilerine Yönelik CBS Mesleki Eğitimi” adlı projesinin tanıtım ve bilgilendirme toplantısı DİKA VİP Toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ’ın yanı sıra Mardin Artuklu Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, projeyi hazırlayan Dr. Öğretim Üyeleri Muhammed Cevat Acar, Deniz Işıker Bedir ile proje eğitimini verecek olan Amerikan menşeli uluslararası Esri Bilgi Sistemleri Şirketi’nin yetkilileri katıldı.

Projenin amacının Artuklu Üniversitesi’nden mezun olan ve son sınıfta bulunan öğrencilere Ajans aracılığıyla ücretsiz olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri ve ArcGIS eğitimi verilerek yeni meslekler edinmelerini sağlamak olduğunu söyleyen Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ,  Coğrafi Bilgi Sisteminin kurulabilmesi için yazılım, donanım, veri, yöntem ve nitelikli elemanların gerekli olduğunu ifade etti.

Sistemin başarısının bu teknolojileri kullanacak personel ve yöneticilerin eğitimine bağlı olduğunu dolayısıyla en önemli faktörün bu konuda yetişmiş insanlar olacağını belirten Altındağ “Söz konusu eğitim Bölgede bilinen, uygulanan bir yöntem olmadığı için bir ilki gerçekleştirecektir. Bu sebeple uygulandıktan sonra olumlu sonuçlar alınması ile birlikte eğitime talep artacak ve diğer üniversitelerde de uygulanma imkânı bulacaktır. Coğrafi bilgi sistemleri dünyanın birçok ülkesinde çok geniş bir çerçevede kullanılan bir teknoloji haline gelmiştir. Bu teknolojiye ilişkin çalışmalar ve üretilen mekânsal veriler planlama, jeoloji, hidroloji, ziraat gibi birçok alanda etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu bakımdan ülkemizde son yıllarda coğrafi bilgi sistemlerine yönelim ve ilgi artmakla birlikte yeterli ve nitelikli insan kaynağı noksanlığı nedeniyle bu teknolojiden yeterince yararlanılamamaktadır. Nitelikli eleman eksikliği ülke genelinde olduğu gibi özellikle Bölgemizde kendini daha fazla htirmektedir. Bu noksanlığın giderilmesiyle teknoloji etkin olarak kullanılabilecek ve her yıl özellikle kamu kuruluşları tarafından milyonlarca dolar maliyetle oluşturulan sistemler âtıl durumda kalmayacaktır” dedi.
Üniversite mezunların iş bulması kolaylaşacak

Bu eğitim sonucunda eğitimi almış, yeni mezun işsiz gençlerin iş bulmaları kolaylaşacağına dikkat çeken Altındağ, “Coğrafi Bilgi Sistemi, mekânsal ve mekâna ait sözel verilerin toplanması, depolanması, görüntülenmesi, sorgulanması, analiz edilmesi ve sunulması gibi işlemleri kapsayan bir bilgi sistemi teknolojisidir. Bilginin mekân ile ilişkilendirilerek yönetilmesini sağlayan karar destek sistemidir. Eğitim kapsamında Coğrafi Bilgi Sistemine Giriş, Temel Uygulamalar, Mekânsal Analiz Uygulamaları, Coğrafi Veri Tabanı Oluşturma ve Pro Temel Uygulamaları yer almaktadır. Eğitim süresince katılımcılar etkin şekilde Coğrafi Bilgi Sistemi kavramını, harita oluşturma yöntemlerini öğrenecek, analizler için gerekli verilerin oluşum, depolanma ve yönetimleri konusunda detaylı bilgi edinecek ve son olarak da bu verileri analizlerinde kullanabileceklerdir. Coğrafi Bilgi Sistemleri alanındaki yazılımlardan biri olan ARCGIS programı eğitimi verilecek ve bu kişiler bu alanda meslek sahibi olacaklardır. Bu eğitim sonucunda eğitimi almış, yeni mezun işsiz gençlerin iş bulmaları kolaylaşacaktır. Bölgede ve ülke genelindeki söz konusu eğitimi almış nitelikli eleman açığı olması onlar için bir avantaj haline gelecektir. Eğitimi alan öğrencilerin istihdam edilme konusunda bir artıları olacaktır. Genç işsizlik oranının yüksek olduğu Bölgemizde işsizliğin azalmasına ve ekonomik refah düzeyinin yükselmesine katkı sağlanacaktır. Proje bütçesi yaklaşık 83 Bin lira olup tamamı Ajansımız tarafından karşılanacaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin’de, işsiz, üniversite, mezunlarının, iş, bulması, kolaylaşacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı