Haber Detayı
27 Nisan 2018 - Cuma 13:53
 
Mardin'de İpek Böcekleri Üreticilere Teslim Edildi
Mardin Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı başlanılan İpek Böcekçiliği Yetiştirme Projesi’nde bir aşama daha geçildi.
GÜNCEL Haberi


Proje kapsamında eğitim verilen çiftçilerin evlerinde ipek böceği yetiştirmek için raflar kurulmasının ardından, getirilen ipek böcekleri çiftçilere teslim edildi. Bu bağlamda 17 üreticiye 33 kutu ipek böceği verildi.  40 gün gibi kısa sürede ürün verecek ipek böcekleri çiftçilerin mutlu olmasını sağlayacak.

Projemiz hayat buldu

Konu hakkında bilgi veren Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, “Çiftçilerimizin gelir getirici yöntemler ile kazanmasını istiyoruz” dedi. Yaman ipek böcekçiliğinin de bu noktada önemli kazanılar sağladığına dikkat çekerken, “İlimizde tarım ve hayvancılık konusunda da hassas bir çalışma içindeyiz. Projelerimizle çiftçilerimize önemli destekler vermekteyiz. Dikkat etiğimiz çalışmaların arasında ise gelir getirici alternatif tarım ve hayvancılık çalışmaları yer alıyor. Bu konuda daha önce ipek böcekçiliği yetiştirilmesi projesine start vermiştik.  Projemizle gerekli ekipmanları sağlamanın akabinde ipek böceklerini üreticilerimize teslim ettik” dedi.

Kısa sürede ürün verecek

Özellikle dut ağaçlarının yoğunlukla olduğu Savur ilçesinde projeye hayat verdiklerini aktaran Yaman, “Biz yaptığımız tüm projelerde ilçelerimizin yapısını gözeterek yol haritası belirliyoruz. İpek böcekçiliği projesi de dut ağaçlarının yoğun olduğu Savur ilçemiz için ideal bir yerdi.  40 gün gibi kısa bir sürede yetişen ipekler çiftçilerimizin ekonomik anlamda sevinmesine neden olacak. Bu konuda başarıyı yakalayacağımıza inanıyoruz. Bu tür çalışmalarımız ara vermeden devam edecek” şeklinde konuştu.

Mardin Arena/Sevgi Aş

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin'de, İpek, Böcekleri, Üreticilere, Teslim, Edildi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı