Haber Detayı
25 Nisan 2018 - Çarşamba 01:16
 
Mardin'de Gıda ve Hayvancılık Fuarı Amacına Ulaştı
Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı 22 Nisan tarihinde yoğun bir ilgiyle kapanış yaptı. Fuarın son günü yoğun bir ziyaretçi ilgisiyle karşılaşıldı. Otoparklarda yer kalmadı, ziyaretçiler cadde boyu araçlarını park etmek zorunda kaldı.
EKONOMİ Haberi


19-22 Nisan tarihlerinde ziyarete açık olan 5.MAGROTEX Fuarında 90 katılımcı yer aldı. Fuarda 150 firmanın ürünü sergilendi. Fuarı yaklaşık 25.000 ziyaretçi gezdi. Mardin dışından en çok ziyaretçi Batman’dan geldi. Mardin ili dışından Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır, Muş, Elazığ, Bitlis, Bingöl, Siirt ve Şırnak illerinden yoğun ziyaretçiler geldi. Ayrıca, Konya, Kayseri, Mersin, Adana gibi illerden de ziyaretçilerin geldiği görüldü. Yurtiçinden gelen ziyaretçilerde birçok katılımcının memnun olduğu çeşitli iş bağlantıları ve traktör satışlarının yapıldığı gözlendi. Birçok firma Fuardan beklentilerinin büyük ölçüde gerçekleştiği ögrenildi.

Fuarda yurtdışı iş bağlantıları yapıldı.

Ekonomi Bakanlığı ve GAİB işbirliği ile yapılan çalışmalarda yurtdışından gelen alım heyeti Mardin Fuarından memnun ayrıldı. Fuarda Gaziantep’ten katılan değirmen ve un bulgur makineleri üreten 2 firma 3 ve 5 milyon TL’lik ön anlaşma yaptı.

Diyarbakır’dan katılan 1 firma ile 1.500 adet ve 50 adet süt karma ve süt sağma makinaları anlaşması yapıldı. Ayrıca traktör firmalarından Massey Ferguson ve Landini firmalarıyla yabancı heyet özel ilgilendi.

Mardin’den katılan 3 firma ile de görüşme yapıldı. Özellikle bulgur, yem ve makarna numuneleri alındı, görüşmelerin sürdürüleceği kaydedildi. Tohum firmalarıyla da özel ilgilenildi. Yabancı heyet Mardin OSB’yi gezdi.

MAGROTEX Fuarına siyasetçiler yoğun ilgi gösterdi.

Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın eşleri Gülseren Yaman kalabalık bir heyetle Fuarı ziyaret etti. Fuar hakkında bilgiler alan Gülseren Yaman stantlardan bilgiler aldı, Fuarı çok beğendiğini söyledi. Emeği geçen herkesi kutluyorum dedi.

Yine 21 Nisan günü Ak Parti Milletvekili Sayın Orhan Miroğlu kalabalık bir heyetle Fuarı ziyaret etti. Stantlardan bilgi alan Sayın Miroğlu Fuarı beğendiğini söyledi. Fuarı daha da büyütmeli ve geliştirmeliyiz, Mardin’de daha farklı sektörlerde de Fuarlar düzenlemeliyiz dedi. Sayın Miroğlu traktör stantlarında büyük beygir traktörlerin direksiyonunda poz verdi.

Ak Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri ile İlçe Yönetim Kurulu üyeleri kalabalık bir heyetle Fuarı ziyaret etti. Bir önceki İl Başkanı Mehmet Ali Dündar beraber Fuarı ziyaret eden İl Başkanı stantları gezdi. Bilgiler aldı.

Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan fuarın Genel Koordinatörü Mehmet Ünal, şunları söyledi: “MAGROTEX Fuarında traktör ekipman, arazi araçları, un, bulgur, makarna, irmik, yem, mercimek, bakliyat, yöresel ürünler, gıda ve gıda makinaları, çay, kahve, tohum, gübre, sulama üniteleri, bitki besleme, laboratuvar ve analiz cihazları, fide, fidan, hayvancılık ekipmanları gibi ürünler sergilendi. MAGROTEX 2018 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nda bizlerden hiçbir desteğini esirgemeyen Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Yaman’a, Kızıltepe Kaymakamımıza Nusaybin ve Derik Kaymakamlarımıza ve tüm protokole emniyeti sağlayan güvenlik güçlerimize başta Kızıltepe Ticaret Borsası ve Mardin OSB olmak üzere tüm STK’lara sponsorlarımıza katılımcılarımıza ziyaretçilerimize tüm Mardin halkına teşekkür ederiz .” dedi.

Mardin Arena/Adnan Koçhan

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin'de, Gıda, ve, Hayvancılık, Fuarı, Amacına, Ulaştı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı