Haber Detayı
11 Nisan 2018 - Çarşamba 10:25
 
Mardin'de Buğday Üreticileri Birliği'nin Açılışı Törenle Yapıldı
Mardin'de kurularak faaliyetlerine başlayan Artuklu Buğday Üreticileri Birliği, Yukarı Aydınlı Köyü Aşağı Aydınlı Mezraası köy odasında düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirildi.
GÜNCEL Haberi


Artuklu Buğday Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Bulut ile yörede tarım alanında faaliyet gösteren çiftçilerin katılımıyla gerçekleştirilen açılış törenine çok sayıda davetli katıldı.

Ekolojik bütüne saygılı bir toplum hayali ile üretim faaliyetlerini sürdürdüklerini ve bu konuda 2002 yılında Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği çatısı altında kurumsallaşmak üzere karar aldıklarını hatırlatan birlik başkanı Hasan Bulut, ekolojik bütüne saygılı bir toplum alanında "örnekler oluşturma”, “var olana destek olma” ve “bilginin dolaşımını sağlama” misyonunu üstlendiklerini söyledi.

Köy yerinde gerçekleştirdikleri açılış töreni için davetlerini kırmayarak yanlarında bulunan bütün emekçi üreticilere teşekkür eden Bulut, "Buğday’ın niyeti, tek tek bireylerde ve bir bütün olarak toplumda ekolojik yaşam bilinci ve duyarlılığı oluşturmak; ekolojik dengelerin geri dönüşü olmayacak hız ve biçimde bozulması sonucunda ortaya çıkan sorunlara çözüm yolları sunmak ve doğa ile uyumlu yaşamı desteklemektir. Bu niyeti gerçekleştirmek amacıyla 1990'dan beri atılan adımlar;

Çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen sürdürülebilir tarım yöntemlerinin yaygınlaştırılması, Geleneksel süreçteki üretimlerin korunması, sürdürülmesi, İnsan gereksinimlerinin ekosistem döngülerine uyum içinde yeniden tanımlanması, Bireyin doğa ve çevresi ile uyum içinde yaşayabilmesi için bilgilendirilmesi ve becerilerini geliştirebilmesi amacıyla faaliyet alanları yaratılması, Bilgi ve kültür alışverişini sağlayan turizm anlayışının geliştirilerek uygulanması başlıkları altında toplanabilir." dedi.

Artuklu Buğday Üreticileri Birliği'nin Diyarbakır yolu üzerinde bulunan yeni hükümet konağı binasının karşısında birlik binasında çalışmalarını yürütmeye devam edeceklerini kaydeden Bulut, üyesi oldukları Ulusal ve uluslararası üyelikleri şöyle sıraladı.

Artuklu Buğday Üreticileri Birliği, Türkiye’de ekolojik tarımın hukuksal alt yapısının ve ulusal stratejisinin hazırlanması ve uygulanması konusunda çalışan, resmi yapıdaki Tarım ve Köy işleri Bakanlığı Ekolojik Tarım Ulusal Yönlendirme Komitesi üyesidir. IFOAM (Uluslararası Ekolojik Tarım Hareketleri Federasyonu) aktif üyesi ve destekçisi; ECEAT (Ekolojik Tarım Turizmi Avrupa Merkezi) ve WWOOF’un (Ekolojik Çiftliklerde Gönüllüler Örgütü) Türkiye’deki tek temsilci örgütü, ekolojik tarımın yaygınlaşması, tohum, toprak ve diğer doğal ve tarımsal kaynaklarımızın korunması yönünde sürdürdüğü çalışmaları nedeniyle GDO’ya Hayır Platformu katılımcısı ve EVU’nun (Avrupa Vejetaryen Birliği) üyesidir.

Mardin Arena/Abdullah Yılmaz

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin'de, Buğday, Üreticileri, Birliği'nin, Açılışı, Törenle, Yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı