Haber Detayı
07 Nisan 2018 - Cumartesi 14:19
 
Mardin’de 31 projeye 18,5 milyon lira destek verilecek
IPARD programı kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Ulusal Kırsal Ağ Tanıtım” Toplantısı Mardin’de yapıldı.
GÜNCEL Haberi


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Ulusal Kırsal Ağ"ın (UKA) tanıtımı Mardin’de yapıldı. Ulusa Kırsal Ağ tanıtım toplantısı Mardin Müzesi ek hizmet binasında gerçekleşti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, açılış konuşmalarıyla devam etti.

Toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, AK Parti Mardin Milletvekiller Orhan Miroğlu, Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) başkanı Hakan Kalender, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Adak, AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, TKDK Mardin İl Koordinatörü Erdal Çelik, Ziraat Odaları Başkanları, konu uzmanı teknik personeller, girişimciler, kurum ve kuruluş amirleri ve STK temsilcileri katıldı.

“Mardin en fazla destek verdiğimiz illerimizden”

Programın açılış konuşmasını yapan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) başkanı Hakan Kalender, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2011 yılından itibaren IPARD programı kapsamında hibe yatırımlarını kullandırmaktadır. Tabi bu hibelerimizin yüzde 75’i AB fonlarından yüzde 25’i ise ulusal fonlardan oluşmaktadır. Vergi muafiyet ile birlikte dolaylı da olsa yatırımlara önemli hibeler sağlıyoruz. IPARD 1 programı 2016 yılında tamamlandı. Toplamına baktığımız zaman biz 11 bin projeye 3,2 Milyarlık hibe sağladık. Bu hibelerle toplamda kırsalda 7 milyonluk yatırım yapıldı ve 60 bin istihdam oranı oluşturuldu. Vergi muafiyet ve diğer konularda da ilave olarak 1,2 Milyar katkı sağladı ve bunları sağlamaya da devam ediyoruz. 2016 yılında IPARD programının birinci aşaması başarılı bir şekilde tamamlandı. Eldeki verilere göre akreditasyondan sonra biz ayrılan fonların yüzde 99’nı kullanmış durumdayız. Bu da IPARD’ın genel çerçevesi içerisinde büyük bir rakamdır. Mardin’de olmak üzere 42 ilimizde daha çok proje almak, daha çok desteklemek, daha çok istihdam yapmak için uğraşıyoruz. Bu kapsamda 2016 yılında başlayan ve 2020 yılına kadar uygulayacağımız IPARD’ın ikinci aşaması başlamıştır. Toplamada 1 Milyar 45 Milyon Euro yani 5 Milyarlık yatırımı 42 ilimizde kullandıracağız. Mardin’inde bu kapsamda daha fazla yatırım, hibe almasını istiyoruz. Bu kapsamda da çalışmalarımız devam etmektedir. Mardin 42 ilimiz içerisinde daha fazla desteklediğimiz illerimizden biridir. İkinci aşama olmasına rağmen 160 projeye yaklaşık 71 milyon hibe sağlamışız. 3’üncü çağrı kapsamında ise Mardin'de 31 proje başvurusu aldık ve 18,5 milyon civarında hibe desteği verilecek.” dedi.

“İhracatımız konuşulmuyor”
Yapılan ihracatın konuşulmadığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, “Tarım Bakanlığı olarak tarım sektörünün gelişmesi bağlamında sadece Tarım Bakanlığı değil bilindiği gibi bakanlığımız üç kelimden oluşuyor. Gıda, tarım ve hayvancılık. Sebze ve meyvede biz ülke olarak avantajı bir ülkeyiz. Bazı ürünlerde yetersizlik ithal ediyoruz. Pamuk ve yağlı tohumlar gibi. Ama bizim ihracat ettiğimiz ürünler konuşulmuyor. Neden et ithal ediyoruz? Neden yem ithal ediyoruz? Onlar konuşuluyor. Biraz daha geniş açıdan baktığımız zaman her ülkenin avantajlı olduğu alanlar var. Bu bir ticarettir. Biz ticaret olarak baktığımız zaman 17 milyar dolar ticaretimiz, ihracatımız var. 12 Milyar dolar da ithalatımız var. Bu ithalatımızda da sözgelimi buğday ithal ediyoruz ama geçen yıl 4 milyon ton un ihraç etmişiz. Ukrayna’dan buğday almışız, işlemişiz. Bunu Hollanda yaparken alkışlanıyor. Türkiye yaptığı zaman eleştiriliyor. Hollanda’nın 90 Milyar dolar ihracatı var deniyor güzel ama 65 milyar dolarda ithalatı var.” ifadelerini kullandı

“Halk ile aramıza örülen duvarlar yıkıldı”

Bölgede yatırım açısında büyük bir hareketliliğin olduğunu altını çizen AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, “Bölgede hakkeden olağanüstü bir hareketlilik var. Bütün bakanlıklarımız çok faal bir şekilde sahadalar. Ve her gün onlarca toplantı gerçekleşiyor. Bunu bölgedeki özgürlük havasının teneffüs edilmesine borçluyuz. Ve bunu bu uğurda hayatını burada kaybeden, hayatını feda eden şehitlerimize borçluyuz. Bunu her zaman söylüyoruz. Şehitlerimizi yine minnetle anıyorum. Kırsalda bu türden projeleri geliştirmeyi bırakalım herhalde 2 yıl öncesine doğru gittiğimiz zaman siyaset kurumu olarak bile bazı yerlere giremez haldeydik. Ama bugün çok şükür bunu geride bıraktık. Güvenlik politikamız çok güzel sonuç verdi. Ve şimdi artık hakikaten her şeyi yeniden düşünmek ve inşa etmekle karşı karşıyayız. Yani o şiddet, terör ortamı sona erdi. Halk ile aramıza örülen duvarlar büyük çabalar ve fedakarlıklar sonucu çok şükür yıkıldı. Ve şimdi Mardin, Diyarbakır ve bölge halkı ile baş başayız. İmkanlarımız çok güçlü. Suriye’deki ve Irak’taki gelişmelere baktığımız zaman hatta orta gelişmişlikte olan devletlerin bile yatırım programlarına baktığımız zaman Türkiye Cumhuriyeti devletinin bugün başta Doğu, Güneydoğu olmak üzere çok şükür geliştirdiği projeler devasa projeler. Bakıyoruz 17-18 bin nüfuslu bir ilçemizde 200 milyonlu rakamlardan bahsediyoruz. Tabi bu çerçevede Avrupa Birliği destekli projelerde son derece önemli. Ancak maalesef bu projelerin kullanımı konusunda bazı problemler yaşıyoruz. Projelerde kullanılmak üzere gelen kaynakların büyük bir bölümü geri dönüyor. Eğitimli gençlerimizin Avrupa Birliği kapsamlı projelere gözlerini iyi dikmeleri gerektiği kanaatindeyim. Bunu bölgede rakip diyebileceğimiz siyaset biraz daha iyi kullanıyor gibime geliyor. Öyleyse bizde bu alanda iyi bir performans ortaya koymalıyız.” diye konuştu.

“Bankaların prensipleri ağır”

Konuşmasında genç çiftçilere sağlanan koyun desteğine de değinen Miroğlu, “Destek amaçlı geliştirilen hamleler söz konusu olduğunda biraz daha bölgenin koşullarına bakmak lazım. Son olarak sağlanan koyun desteği için kredi kullandırılacak ancak Mardin’de kredi kullandırmada ciddi bir problem var. Bu problemi ilk fırsatta sayın Bakanımızla da görüşeceğiz. Desteği alabilmek için Ziraat Bankasından kredi kullanımı ipotek karşılığında sağlanıyor. Bunda bir problem yok ancak banka sağladığı kredi karşılığında istediği ipotek bedeli olarak 1’e 10 ipotek oluyor. 300,400 koyun besleyecek diye 3 milyon veya daha fazla ipotek gösterebilecek çiftçilerimiz çok fazla değil. Bu ciddi bir problemdir.”  dedi.

Ulusal Kırsal Ağ, kırsal kalkınmanın önemli bir ayağı olduğunu vurgulayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Adak, “Kırsal kalkınma dediğimiz zaman gerçek anlamda samimiyetle yapılan bir kırsal kalkınma kırsal yaşayan ve kırsal kalkınma sayesinde karnını doyuran insanlara bir umut olacak. Bu kutsal bir görev. TKDK Ajansı, Belediye, Valilikler, İl Müdürlüklerimiz,  değerli bürokrat arkadaşlarımızın desteğiyle burada hepimiz beraber bunu gerçekleştireceğiz.” sözlerini kullandı.

“Avantajlı bir bölgeye sahibiz”

Bölgede yaşanan olayların bölgede yatırım yapmak isteyen yatırımcıları caydırdığını söyleyen AK Parti Mardin İl Başkan Nihat Eri, “Bölgemiz avantajlı bir bölge. Allahü Teâlâ bize geniş bir ova nasip etti. Güzel bir coğrafyadayız, stratejik yolların kavşağındayız. Çok çalışkan insanlarımız, genç bir nüfus potansiyelimiz var. Ama bölgede bilindiği gibi uzun yıllar devam eden olaylar buralara gelip yatırım yapmak isteyenleri caydırmıştır. İnsanlar buraya çok arzulu gelmiyorlar. Ortam normalleştikçe gelişlerin arttığını görüyoruz. Bu arada hükümetin, devletinde buradaki dezavantajı avantaja çevirmek için birtakım katkılar yaptıklarını görüyoruz.   Proje yapmada Türkiye üzerindeki acemiliği attı. Bölge insanı da artık rahat proje yapabiliyor, sunabiliyor.  Ve devletin hem parasal hem bilgi, teknik desteğiyle inşallah çok güzel işler yapacağız. Başarı hikayelerimizi oluşturacağız.” şeklinde konuştu.

Toplantı, konu uzmanı teknik personeller tarafından yapılan bilgilendirme sunumların ardından sona erdi.

Mardin Arena/Mihdi Aydoğan - Adnan Koçhan

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin’de, 31, projeye, 18,5, milyon, lira, destek, verilecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
2
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı