Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 17:58
 
Mardin'de 20 Haziran Mülteci Günü Etkinliği Düzenlendi
Mardin'de 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü nedeniyle Dicle Kalkınma Ajansı konferans salonunda düzenlenen etkinlikte tiyatro oyunu sahnelendi, kadınlar el emeklerini sergiledi.
GÜNCEL Haberi


Mardin’de Dicle Kalkınma Ajansı konferans salonunda Dünya Mülteciler günü nedeni ile bir araya Mülteci vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları bir araya geldi.

Etkinliğe Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Gaziantep Ofisi, Kuruluşlar Arası Mülteci Koruma Koordinasyon Müdürü Matthijs Zeilstra, Hayata Destek Derneği Saha Koordinatörü Rukiye Dağhan Çetin, Hayata Destek Derneği Direktörü Sema Genel Karaosmanoğlu ve Suriyeli mülteciler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Hayata Destek Derneği Saha Koordinatörü Rukiye Dağhan Çetin  bugün dünyada yerinden edilmiş 70 milyon insanın yerinden edildiği ifade ederek, 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını ifade etti.

Etkinlikte konuşan Hayata Destek Derneği Direktörü Sema Genel Karaosmanoğlu, “Bugün 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü.  Türkiye, dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda. Böyle bir günde, Mülteci Destek Programımızın önemli bir çalışma sahası olan Mardin’de sizlerle bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum.  Mülteci konusu hepimizin bildiği üzere, 2011 yılında Suriye’de başlayan savaş sonrasında hem ulusal hem de uluslararası arenada ana gündem maddelerinden biri haline geldi. Türkiye gibi donanımlı bir ülkede bile yerel kapasiteyi ve altyapıyı zorlayan; zaman zaman gerginliklere yol açan bir konudan bahsediyoruz. Tarih boyunca insanlığın karşı karşıya kaldığı bir durum bu . Afetlerden ya da savaştan kaynaklı kitlesel yer değiştirme ve göç.  İçinde yaşadığımız coğrafyanın tarihine şöyle bir göz attığımızda aslında bu aynı göç vakalarının insanlığa, kültüre ne kadar muazzam bir zenginlik kattığını görüyoruz”dedi.

Bugün Suriye’den Türkiye’ye yaşadığımız bu göç dalgasını fırsata çevirmek; zenginleşmiş bir geleceği inşa etmek elimizde diyen Karaosmanoğlu , “ Bu inşa ancak ulusal ve uluslararası seviyede kamu, sivil toplum ve özel sektör olarak birlikte uyum içinde çalışmamız sayesinde mümkün olacak.  Krizin ilk yıllarında başlattığımız acil yardımlarla temel ihtiyaçların karşılanmasına yoğunlaştık. Suriye’de barışın gecikmesiyle birlikte yardım faaliyetlerimizi sosyal uyum, eğitim ve istihdam alanlarına taşıdık. Ne mutlu ki Mardin’deki çalışmalarımız bu projelerde elde ettiğimiz kalıcı iyileşmenin iyi örnekleri arasında.  Hayata Destek Derneği olarak, geçim kaynağını geliştirme projelerimizde temel hedefimizi mülteci nüfus başta olmak üzere, ihtiyaç sahiplerinin güvenceli ve sürdürülebilir iş olanaklarına erişimlerini artırmak olarak belirledik. 2018 yılında önemli yol kat ettik ve bir yıl içinde toplam 1039 kişiye istihdam desteği sağladık. Mardin’de ise Yeşilli Kaymakamlığıyla işbirliği içinde yürüttüğümüz, kadınlara yönelik meslek edindirme kurslarımızla başlayan projemiz bu yıl başka bir çehreye büründü. Suriyeli mülteciler 2011 yılından bu yana ülkemizde 10 binden fazla yeni işletme kurarak, 100 binden fazla yeni istihdam sağlamış durumda” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Gaziantep Ofisi Kuruluşlar arası koordinasyon müdürü Matthijs Zeilstra, Türkiye’nin verdiği desteğe teşekkür ederek “ Su an salonda bulunan insanların dahil olduğu bu mükemmel girişimin ışığını daha da parlatmak için bir araya geldiğimiz bugün, Dünya Mülteci Günü üzerine bir kaç noktayı belirtmek isterim. Dünya Mülteci Günü bir kutlama anı olduğu kadar, bir yansıma noktasıdır. Bu yansıma, evlerinden uzakta bir yasam kurmak zorunda kalan insanların zor durumlarının yansımasıdır. Bu yansıma, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk toplumunun erkek ve kız çocukları, kadın ve erkekleri derinden etkileyen Suriye’deki krize yönelik göstermiş olduğu cömert müdahale ve ev sahipliğinin bir yansımasıdır. Ankara’da gerçeklesen istişare ve alınan kararlar oldukça mühim ve etkin olmakla birlikte,  Mardin’de kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve il müdürlüklerinin gerçekleştirmiş oldukları bu faaliyet, bahsi gecen cömertlik ve ev sahipliğinin önemli örneklerindendir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin'de, 20, Haziran, Mülteci, Günü, Etkinliği, Düzenlendi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı