Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 13:12
 
Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali Başvuruları Başlıyor
8. Uluslararası Mardin çocuk ve gençlik tiyatro festivali başvuruları başlıyor
GÜNCEL Haberi


Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği (DRASED) tarafından çeşitli kurum ve kuruluşların desteğiyle gerçekleştirilen Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali bu yıl 8.nci kez düzenlenecek.

2009 yılından beri düzenlenen ve bugüne kadar gönüllü bir ekiple birlikte birçok zorluğa göğüs gererek gerçekleştirilen, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk ve tek Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivalini yaşatmaya ve sürekliliğini sağlamaya çalıştıklarını belirten Festival Yönetmeni ve DRASED Başkanı Nurhan Öktem, “Festivalimiz Mardin’de yaşayan çocuk ve gençleri, evrensel Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu örnekleriyle buluşturup, karşılıklı sanatsal, bilimsel, estetik ve kültürel alışveriş zemini hazırlayarak, yöre halkına farklı çocuk ve gençlik tiyatrosu örneklerini tanıma olanağı sunmaktadır. Aynı zamanda, Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivalinin; Mardin’in kültürel ve tarihi dokusuyla bütünleşen, efsaneleri ve hikâyeleriyle beslenen ve büyüyen bir festival olmasına özen gösterilmektedir. DRASED; bugüne dek 7 kez gerçekleştirdiği festival kapsamında Mardin, ilçeleri ve köylerini de içine alarak, toplam 88 bin 760 çocuk ve genci, ulusal ve uluslararası profesyonel tiyatro gruplarıyla buluşturmuş, çeşitli uzun soluklu atölye çalışmaları gerçekleştirerek, tarihi ve kültürel dokuyu temsil eden efsane ve hikâyelerden beslenen sanatsal ürünler ortaya çıkarmıştır. Geçen yıl, birçok sıkıntı ve olanaksızlığa rağmen festival ekibinin gönüllü çabaları, az sayıdaki katılımcı grupların özverili katkıları ve AB Sivil Düşün Programı’nın desteği ile iki yıl üst üste yaşanan tıkanıklık süreci aşılmış ve 7’inci festival nihayet gerçekleşebilmiştir. Böylece; 8’inci festivalimizi,01-08 Kasım 2019 tarihleri arasında, gerçekleştirmek üzere, yola koyulmuş bulunmaktayız. Dolayısıyla; 8’inci Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali’ne tiyatro gruplarının katılımı için başvuru kabulümüz başlamıştır.” dedi.

01-08 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivaliyle ilgili katılımcıların başvuru formuna ve katılım koşullarına www.mardintiyatro.org adresinden ulaşabileceklerini söyleyen Öktem, ayrıca Festival hakkında bilgi almak ve katılımcı olmak için 0 530 580 37 00 numaralı telefonu arayabilir ve dramatiksanatlardernegi@gmail.com adresine mail gönderebileceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin, Çocuk, ve, Gençlik, Tiyatro, Festivali, Başvuruları, Başlıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı