Haber Detayı
17 Eylül 2019 - Salı 13:30
 
Mahir eller sertifikalarını aldı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) ortaklığında, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Mardin’de Mardin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliğinde yürütülen Mahir Eller Projesi kapsamında işverenlere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.
GÜNCEL Haberi


Dicle Kalkınma Ajansı’nda gerçekleştirilen toplantıda, işverenlere MYK meslek standartları, ulusal yeterlilikler, belgelendirme süreçleri ve sağlanan teşviklerle ilgili bilgiler aktarıldı.

Mesleki yeterlilik belgesinin öneminin anlatıldığı bilgilendirme toplantısının açılış konuşmalarını MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Sınav ve Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya yaptı.

Mahir Eller Projesi kapsamında mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazananlar da belgelerini Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı, İŞKUR İl Müdürü, SGK İl Müdürü, İl Göç İdaresi Müdürü, MYK Daire Başkanı Ordukaya, TOBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (MEYBEM) Genel Müdürü Saygın Baban’ın elinden aldı.

Törende konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, “İş dünyasının en önemli sıkıntılarından birisi nitelikli elemana ulaşabilmek. Mardin’de Mahir Eller projesiyle, nitelikli elemanları belgelendirerek tescillenmelerine katkı sağlıyoruz” dedi.

MYK Sınav ve Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya da, mesleki yeterlilik belgesinin verimli ve kaliteli üretim için önemine dikkat çekti. Ordukaya “Kalite güvencesi sağlanmış ve uluslararası personel belgelendirme standardına göre akredite edilmiş bir sistem aracılığıyla, tarafsız, tutarlı, adil ve güvenilir şekilde yapılan ölçme değerlendirmeler sonucunda başarılı olan bireylere MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenleniyor” ifadelerini kullandı.

Toplantıda MYK Uzmanı Kübra Ulusoy, “MYK Mevzuatını, Ulusal Meslek Standartlarını” katılımcılara aktarırken, Proje Bölge Koordinatörü M. Burak Durak, Mahir Eller Projesinin Mardin faaliyetleri paylaştı, TOBB MEYBEM A.Ş Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban da “Mesleki Belgelendirme, Belgelendirmenin Zorunlu Olduğu Meslekler, Sınav ve Belgelendirme Süreçleri” konularını içeren sunumu gerçekleştirdi.

Toplantıda MYK Uzmanı Kübra Ulusoy ise ulusal meslek standartlarını anlattı. Standartların, bir mesleğin başarıyla yapılması için MYK tarafından kabul edilen gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumların neler olduğunu gösteren asgari kurallar olduğunu aktaran Ulusoy, “Bu standartlar hazırlanırken iş piyasasının ve sektör komitelerinin önerileri ve iş sağlığı ve güvenliği normları dikkate alınıyor” diye konuştu. Projenin Mardin Bölgesi Koordinatörü Burak Durak da, Mahir Eller Projesi’yle önümüzdeki dönemde Mardin’de daha geniş bir yelpazede mesleki yeterlilik sınavlarının açılacağını aktardı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mahir, eller, sertifikalarını, aldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı