Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 10:08
 
Lösemi İçin Farkındalık Oluşturdular
Mardin’de, Lösemili Çocuklar Hastası etkinliği kapsamında Türkiye Bisiklet Federasyonu Mardin temsilciliği tarafından lösemi farkındalık sürüşü gerçekleştirildi.
GÜNCEL Haberi


Mardin’de 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası etkinliği kapsamında Türkiye Bisiklet Federasyonu Mardin temsilciliği tarafından farkındalık sürüşü düzenlendi.
TÜİK istatistiklerine göre Mardin’de doğal yolla gerçekleşen ölümlerin en büyük nedeninin dolaşım sistemi hastalıkları olduğuna dikkat çeken Türkiye Bisiklet Federasyonu Mardin İl Temsilcisi Mehmet Samsa, “Bir dolaşım sistemi hastalığı olan lösemi ise ülkemizde çocuk ölümlerinin başlıca sebebidir. Türkiye’de ve dünyada her yıl binlerce çocuk lösemi hastalığına yakalanıyor. Kanser teşhisi sonrası ise küçük bedenler oldukça zorlu bir tedavi sürecine giriyor. Aileleri ve anne baba adaylarını çocuk kanserlerine karşı bilinçlendirmek, löseminin yaygınlığı ve tedavi edilebilirliği konularına, lösemi tedavisi gören çocukların moral ve motivasyonunun sevgiyle yüksek tutulmasının önemine dikkat çekmek adına her yıl dünyada 25-31 Mayıs tarihleri arası Dünya Lösemili Çocuklar Haftası olarak kutlanıyor. Türkiye’de ise ayrıca 2-8 Kasım tarihleri arası Lösemili Çocuklar Haftası. Ülkemizde LÖSEV, lösemili çocuklar yararına ve onların ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yapan en önemli kurum” dedi.

Sevgi ve umut, lösemili çocukların ihtiyacı olan öncelikli iki şey olduğunu belirten Samsa, “LÖSEV her yıl Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında çeşitli farkındalık etkinlikleriyle kamuoyunu daha fazla bilinçlendirmeye çalışıyor. Lösemi ciddi fakat tedavisi olan bir hastalık. Sevgi ve umut, lösemili çocuklarımızın ihtiyacı olan öncelikli iki şey. Lösemili çocuklar, tedavileri devam ederken çevreden mikrop kapmamak adına, özellikle kamusal alanlarda maske kullanıyor. 2 -8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda tedavi süresince maskelerin bulaşıcı hastalık sebebi ile değil enfeksiyonlardan korunmak için kullanıldığına vurgu yapmak ve bu lösemi konusundaki farkındalığı arttırmak amacıyla Türkiye Bisiklet Federasyonu, Mardin İl Temsilciliği olarak bizler de maskelerimizi takarak lösemi farkındalık sürüşümüzü gerçekleştirdik” şeklinde konuştu. Temsilciliğe bağlı sporcular, 15 Temmuz Şehitler parkından Devlet Hastanesine kadar açtıkları “Maskemi takarım, farkındalık yaratım” yazılı pankart açarak tur atıp, Lösemili Çocuklar Hastasına dikkat çektiler.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Lösemi, İçin, Farkındalık, Oluşturdular,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı