Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 16:39
 
LEYLİ MUTFAK KAPISINI KADINLARA AÇTI
5 dilde şarkı ve müziklerin çalındığı gecede kadınlar gönüllerince eğlendi.
GÜNCEL Haberi


Mardin’in somut olmayan kültürel miras öğelerinden biri olan geleneksel Mardin Müzik Kültürü’nü yaşatma ve tanıtma amacıyla uzun yıllar Mardin Müzesi bünyesinde Reyhani ekibi ve müze müdürü Nihat Erdoğan’ın sunumu ile gerçekleşen Leyli Müzik Oturumları, bu sefer kadınları ağırladı.5 dilde şarkı ve müziklerin çalındığı gecede kadınlar gönüllerince eğlendi.

 5 dilde müzik

Mardin eğlence kültüründe önemli bir yere sahip olan “Leyli Gecesi” eğlenceleri büyük ilgi görüyor. Leyli Gecesinde kadınlar Reyhani Müzik Ekibi tarafından beş dilde (Arapça, Kürtçe, Türkçe, Süryanice ve Ermenice) icra edilen Mardin ezgileriyle eğlendi. Reyhani müziği işliğinde yöresel oyun olan Reyhani oyunu oynayan kadınlar gecenin geç saatlerine kadar gönüllerince eğlendi. Her çarşamba ve Cumartesi icra edilen Leyli gecesinde Leyliye katılan izleyicilere Mardin mutfağının geleneksel lezzetlerinden Harire tatlısı ikram edildi.

Unutulmaya yüz tutmuş eski yemekler yeniden gün yüzüne çıktı

Mardin’in somut olmayan kültürel mirasları arasında yer alan yemek kültürü ve müzik kültürünün belgelenmesi, tanıtılması ve uygulamalar yaparak yaşatılması amacıyla kurulan Leyli Muse Mutfak, konuklarına hem Mezopotamya’nın zengin kültüründe harmanlanmış yemekleri tatma hem de atölyelere katılarak özgün tarifleri deneme ve yaşatılmasına katkı sunma olanağı tanıyor. Mardin yemeklerinden Allüciyeden döboya, firkiyeden hamise, incasiyyeden kaburga dolmasına, kibeden kaliyyeye, meftuneden pekmezli kuzu inciğe, selcemiyeden ihbeyz lahmeye, ikbebetten mumbara, ıroktan, sembuseğe uzanan onlarca geleneksel tadıyla konuklarına zengin bir seçki sunuyor.

Mardin ve Yemek Kültürü

Mardin’in geleneksel yemeklerini ve, mutfak deneyim ve uygulamalarını okuyucuya sunma amacı ile Mardin Müze Müdürlüğü tarafından yayımlanan  Doç. Dr. Lokman Toprak’ın “Mardin ve Yemek Kültürü” kitabında tespit edilen somut olmayan kültürel miras taşıyıcılarının yemek tariflerinin kaybolamaması için Leyli Muse Mutfak aracılığı ile yeni taşıyıcılara aktarılması sağlanıyor.

Tarihi kent dokusunun sakin ve huzurlu ortamında Mardin yemek kültürüne ait onlarca lezzeti tatmak ve Mezopotamya’nın zengin kültüründe harmanlanmış özgün tarifleri, yerel müzikleri deneyimleyebileceğiniz mutfak ve atölyeleri ile dengbejler, rebabiler ve masal anlatıcıların da yer alacağı leyli müzik oturumlarına katılım için sizler de randevu alarak Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Leyli Muse Mutfak’ın kapısını aralayabilirsiniz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: LEYLİ, MUTFAK, KAPISINI, KADINLARA, AÇTI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı