Haber Detayı
10 Mayıs 2018 - Perşembe 13:55
 
Konservatuvardan, ‘2. Geleneksel Bahar Şenlikleri’ etkinlikleri
Mardin Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı, ‘2. Geleneksel Bahar Şenlikleri’ etkinliğini düzenledi.
GÜNCEL Haberi


Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuvarı, bir yıl içerisinde eğitim gören öğrencilerin katılımlarıyla,  ‘2. Geleneksel Bahar Şenlikleri’ni düzenledi. Şenlikte öğrenciler tarafından, Türk halk müzik korosu, ney öğrencileri, bağlama, gitar, çocuk korosu, sanat müziği, erbane dinletisi, fotoğraf kulübü sergisi ile tiyatro gösterisi yapıldı. Mazruna Gösteri Sanatları Topluluğu, performansıyla beğeni kazandı.

Öğrencilerin gösterisinin ardından İsmet Yedikardeş’in, ‘Mardin Medeniyetler Kapısı’ resim sergisi yoğun ilgi gördü.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, yaptığı açıklamada, şenliklerin Mardin’e güzel bir hava kattığını belirtti.

Göreve geldiklerin de atıl durumda olan konservatuvarı aktif hale getirerek çeşitli alanda kurslar açtıklarını kaydeden Yaman, “Kültür ve sanatın şehri Mardin’de atıl durumda olan konservatuvarımızı aktif hale getirerek yaklaşık bir buçuk yıldır resim, müzik, tiyatro, yöresel oyunlar, sinema, fotoğraf ve diğer alanlarda birçok kurs açtık. Bu kurslarımızda yüzlerce öğrencimize eğitimler verdik. Eğitim alan öğrencilerimizin bir kısmı lise ve üniversitelerin güzel sanat bölümleri kazandı. Bu şehrin çocuklarını ve gençlerini kültür ve sanat alanında tam donanımlı hale getirmek için çalışıyoruz” dedi.

Yaman, şunları söyledi: “Yaklaşık bir yıldır konservatuvarda eğitim alan çocuk, genç ve hemşehrilerimizin performansıyla ,  ‘2. Geleneksel Bahar Şenlikleri’ etkinliğini düzenledik. Öğrencilerin burada sergiledikleri performansları bizleri mutlu etti. Yaptığımız çalışmaların boşa gitmediğini gördük. Eğitimlerimizi bir adım daha ileri götürmek için Sanat Evi inşaatına başladık. Kısa bir süre sonra bittiğinde arkadaşlarımız burada daha iyi şartlarda çalışacaklar.”

Mardin’in kültür ve sanat alanında hak ettiği yere gelmesi için çalıştıklarını kaydeden Yaman, “Şehir artık özlediği günlere emin adımlarla ilerliyor. Sizlerin destekleri ve duaları sayesinde şehrimiz huzur ve güven limanı haline geldi. Bundan dolayı şehrin otelleri, işyerleri, caddeleri dolu herkes güler yüzlü ve mutlu.” diye konuştu.

Mardin Arena/ Haşim Abak

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Konservatuvardan,, ‘2., Geleneksel, Bahar, Şenlikleri’, etkinlikleri,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı