Haber Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 13:04
 
KOAH hastalarına uzmanlardan uyarı
Mardin devlet hastanesi göğüs hastalıkları uzmanı Uz. Dr. Mehmet Kabak KOAH’a hastalarını uyardı.
SAĞLIK Haberi


Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Kabak,  KOAH’a hastalarının sigara içilen ortamlarda ve tozlu havalardan uzak durmaları gerektiğini söyledi.

KOAH Nedir?

Uz.  Dr. Kabak , “KOAH, sigara ve diğer tütün ürünlerinin içilmesine bağlı akciğerlerde hava yollarında daralma ve harabiyete neden olan ilerleyici müzmin bir hastalıktır. Uzun yıllar sigara içen bir kişide hava yollarında harabiyet ve balonlaşma sonucu ‘amfizem’ adı verilen hava kesecikleri oluşur. KOAH’ta hava yollarındaki daralma nedeniyle, hava giriş çıkışı rahat bir şekilde sağlanamaz. Bu nedenle bu hastalarda nefes darlığı çok belirgindir ve doğal olarak bu kronik hastalıktan kurtulmak amaçlı çareler ve arayışlar içine girerler.”

Peki KOAH’ın Sıklığı Nedir ve Ölümcül Müdür?

Uz.  Dr. Kabak, “Çoğumuzun adını bile duymadığı KOAH, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, kalp-damar hastalıkları, zatürre ve AIDS’ten sonra 4’üncü en sık ölüm nedeni. Ölüm nedenleri arasında bu kadar üst sıralarda yer almasının ötesinde KOAH, yaşam kalitesini bozan, iş gücü kaybına neden olan ve kişiyi zaman içinde kendi bakımını bile gerçekleştiremeyecek hale getiren bir hastalık. Ülkemizde yaklaşık 3 milyon kişinin KOAH’lı olduğu tahmin edilirken, bu sayı tüm dünyada 600 milyona ulaşıyor” dedi.

 KOAH’a Yol Açan Nedenler Nelerdir?

Uz.  Dr. Kabak, “KOAH’ın başlıca nedeni (yüzde 90 hastada) sigara. Yalnızca sigara değil, pipo, puro ve nargile kullanımı da KOAH’a yol açıyor. Sigara içenlerin beşte birinde bu hastalık gelişirken, içmeyenlere göre riski 30 kat artıyor. Sigaraya erken yaşta başlanması ve uzun süre çok miktarda içilmesi, KOAH’ın daha ağır seyretmesine neden olur. Sigara dışında bazı mesleki faktörler (madencilik, fırın/tahıl işçiliği, çiftçilik gibi), hava kirliliği, genetik faktörler ve ısınma amaçlı tezek ve odun yakılması da KOAH’a zemin hazırlar. Yöremizde özelllikle sigara dışında soba ile ısınılan evlerde yaşayanlar, tandır ekmeği yapan kadınlarda da sık görülmektedir.”

KOAH Olduğumu Nasıl Anlarım?

Uz.  Dr. Kabak, “Özellikle uzun süreli nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma ve göğüs ağrısı şikayetleri mevcutsa KOAH olabileceğimizi unutmayalım. En yakın göğüs hastalıkları uzmanına başvurup öğrenmeliyiz.         Tedavi edilmediği takdirde merdiven çıkmakta zorlanma, düz yolda yürürken dinlenme ihtiyacı duyma, ilerleyen dönemler lavabo ihtiyacının karşılayamayacak düzeye ulaşır. Hastalar genelde mevcut şikayetlerinin yaşlılığa bağlı olduğunu düşünüp, doktora başvurmazlar. Bu yüzden çoğu hasta KOAH olduğundan haberi bile yoktur. Yapılacak muayene ve nefes testi ile hasta olup olmadığı öğrenilebilir” diye konuştu.

Tedavi Olmazsak Ne Olur?

Uz.  Dr. Kabak, “KOAH tanısı olan bir hastanın özellikle tedaviye uyumu çok önemlidir. Çünkü çoğu hasta KOAH tedavisinde verilen inhaler (nefes açıcı) ilaçlara bağımlı olacağını düşünüp ilaçları kullanmamaktadır. KOAH’ın tansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik bir hastalık olduğunu ve mutlaka düzenli tedavi alması gerektiğini unutmamalıyız. Tedavi olmadığı takdirde hastalık gittikçe ilerler oksijen cihazına bağımlı hale getirebilen bir hastalıktır. Ayrıca var olan kalp, tansiyon gibi diğer hastalıkların kötüleşmesine sebep olur. Bunun yanısıra hastalar sürekli nefes darlığı şikâyeti ile acile başvurmak zorunda kalmaktadır. Özellikle kış aylarında havaların soğuması ve gribal enfeksiyonların artışı ile bu hastalıkla acile başvuru sayısı artmaktadır. Sonuç olarak, KOAH’a bağlı olarak kış aylarında semptomların artması ile acile başvuru ve hastane yatışlarında artış yaşanmaktadır. Ayrıca tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitesinde bozulma ve erken ölüme neden olabilmektedir. KOAH’ a neden olan faktörlerden uzak durmak tedavinin bir parçasıdır. Erken teşhis ve tedaviye uyum hem şikayetlerin düzelmesine hem de yaşam süresine katkı sağlar. Hastalarımızın belirttiğimiz şikayetleri mevcutsa , KOAH olabileceğini unutmamalı ve bir an önce göğüs hastalıkları uzmanına başvurup tedavi almalıdır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KOAH, hastalarına, uzmanlardan, uyarı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı