Haber Detayı
09 Mayıs 2018 - Çarşamba 11:43
 
Kızıltepeliler caminin ibadete açılmasını bekliyor
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaklaşık 800 yıl önce inşa edilen tarihi Ulu Cami'nin restorasyon çalışmalarına 2015’te başlanmıştı. Caminin restorasyonu gecikmeli olsa da bitti. Ancak tarihi camii bu sefer de tuvalet engeline takıldı. Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsat, tuvaletlerin özel mülkiyet olduğu için kardeşlerin anlaşamamasından dolayı camiyi ibadete açamadıklarını belirtti.
GÜNCEL Haberi


Artukoğulları'ndan Yavlak Arslan tarafından Bin 200'lü yıllarda yapımına başlanan ve kardeşi Artuk Arslan tarafından 1204 yılında tamamlanan yaklaşık 800 yıl tarihi geçmişe sahip Kızıltepe tarihi ulu caminin restorasyon çalışmaları 2015 yılın Diyarbakır Kültür Varlılarını Koruma Kurulu tarafından restorasyon, makine ve elektrik projeleri onaylarından sonra başlandı. Yaklaşık 3 yıldır devam eden restorasyon çalışmalarının uzaması vatandaşların tepkisine sebep oldu. En son bu yıl Ramazan ayında açılması planlanan tarihi caminin restorasyonunun bittiği müjdesini Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsat, verdi.  Ancak Evsat, caminin tuvaletlerinden dolayı ibadete açılamayacağını sözlerini ekledi.

“Tuvaletsiz cami olmaz”

Metin Evsat sözlerini şunları söyledi: “Caminin restorasyonu bitti fakat camide bulunan tuvaletlerden dolayı camiyi açamıyoruz. Tuvaleti olmayan bir camiyi açmak uygun olmaz. 250 açılış oldu ama maalesef onu almadık. Yani çözmeye çalışıyoruz. Orada caminin ön tarafında tuvaletleri adam hibe etti ama çocukları kendi aralarında anlaşamıyorlar. Müftü beyle onları çağırdık görüştük onlarla. Olaya sıcak baktılar. Fakat o sıcak bakışları pratiğe dönüşmedi.  Öyle bir ikilemde kaldık. Ama çözmeye çalışıyoruz. Fakat Ramazan ayı içerisinde açmayı düşünüyoruz.”

Kızıltepeliler caminin ibadete açılmasını bekliyor.

2015 beşten beri restorasyonu devam eden cami vatandaşların tepkisine neden olmuştu. Vatandaşlar çarşı merkezinde böyle büyük ve tarihi bir caminin açılmaması sebebiyle özellik Ramazan ayında mağdur olduklarını dile getirdi. Vatandaşlara hak verdiğini belirten Evsat, “Vatandaşlar haklı ama teknik durumlarda bazen söylediklerimiz yerine gelmiyor. Millet haklı. Tabi millet restorasyon sürecini de bilmediği için bir an evvel bitmesini istiyor.” diye konuştu.

Mardin Arena/Selman Güneş

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kızıltepeliler, caminin, ibadete, açılmasını, bekliyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı