Haber Detayı
02 Haziran 2019 - Pazar 16:32
 
Kızıltepe’de Öğrenciler Ahmed Arif’i Şiiriyle Andı
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde lise öğrencileri Ahmed Arif vefatının 28. yılında seslendirdiği " Anadolu’yum ben, Tanıyor musun?" adlı şiiriyle andı.
GÜNCEL Haberi


Türkçeyi en iyi kullanan şairlerde ve ‘Hasretinden Prangalar Eskittim', 'Sevdan Beni' gibi unutulmaz şiirleri yazan Türk edebiyatının usta şairlerinden Ahmed Arif’i, Kızıltepe ilçesinde öğrenciler seslendirdiği "Anadolu’yum ben, Tanıyor musun?" adlı şiiriyle andı.

2 Haziran 1991 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren ve hayatını edebiyata ile şiire adayan Ahmed Arif, aramızdan ayrılışının 28 yıl dönümü ülke genelinde çeşitli etkinlikler ile anılırken Kızıltepe Cumhuriyet Anadolu Lisesi 10.uncu sınıfı öğrencileri de "Anadolu’yum ben, Tanıyor musun?" adlı şiirini Mardin’in dar sokaklarında ve tarihi mekanları yanı sıra Mezopotamya'nın en verimli topraklarını bünyesinde barındıran Mardin Ovası'nda yaptıkları çekimlerle seslendirip şair Ahmed Arif'i andılar.

Öğrencilerin yaptığı çalışmaya destek veren okul öğretmenleri, “Bu çalışma ile amacımız öğrencilerimizin sadece popüler kültürle ya da gençlerin ilgilendiği ancak onların hayatına pek de sosyal sanatsal katkısı olmayan uğraşlarla değil, böyle kültürel ve kendi şehirlerini tanıtabilecekleri bir üretimde ön plana çıkmalarını sağlamaktı. Bu üretimle hem kendilerine son derece güvendiklerini, karakterlerini güçlendirdiklerini gördük hem de sanatsal faaliyetlere ilgilerinin arttığını keşfettik. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Öğrencilerin bu üretimle hem kendilerine son derece güvendiklerini, karakterlerini güçlendirdiklerini gördük hem de sanatsal faaliyetlere ilgilerinin arttığını keşfettik. Bu da bizi çok mutlu etti.” İfadelerini kullandılar.

YouTube üzerinden yayınlan ve öğrenciler tarafından seslendirilen şiir büyük beğeni topladı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kızıltepe’de, Öğrenciler, Ahmed, Arif’i, Şiiriyle, Andı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı