Haber Detayı
09 Nisan 2018 - Pazartesi 11:55
 
Kızıltepe'de Kutlu Doğum Coşkusu
​Mardin'in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen Mevlit etkinliği büyük bir coşkuya sahne olurken, ümmetin tek kurtuluşunun Hz Muhammed'in sünnetine sarılmakta olduğunun mesajı verildi.
GÜNCEL Haberi


Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından "Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama" temasıyla Mardin'in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen Mevlit etkinliği, birçok STK temsilcisi ve halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti.

İlçe halkı etkinliğin yapılacağı saatten çok daha önce gelip alanda yerlerini aldıkları görülürken, ellerine tevhit bayrağı ve başlarında ‘La ilahe illallah' bandajını bağlayan grupların alana gelmesiyle coşkulu anlar yaşandı.

İlçe Otogarı Miting Alanı'nda yapılan ve sunuculuğunu Turan Kavan ile Hidayet Çapar’ın yaptığı Mevlit etkinliği saat:13.30'da Âlimler ve Medreseler Birliği (İttihadul Ulema) üyesi Molla Şeyhmus Şanlı’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Katılımın yüksek olduğu Mevlit etkinliği Özlem Ajansı sanatçılardan Ferdi Kalkan ve ekibinin seslendirdiği ilahilerle devam etti. Seslendirilen ilahilerin ardından Mehmet Sıddık Aydın ile Muhammed Aydın Mevlidi Şerif okudu. Okunan Mevlide halkın iştirak ettiği görülürken, birçok kişinin de cezbeye gelerek kendinden geçtiği görüldü.

Mevlidin okunmasının ardından bu kez sahneye 10 kişiden oluşan kız çocukları çıkarak, birer Hadis-i Şerif okudular. Kız çocuklarının okuduğu Hadis-i Şeriflerin ardından tekrar ilahi ve ezgiler seslendirildi. Ezgilerin nakarat bölümlerine katılımcıların iştirak ederek söylediği gözlemlendi. Programda ayrıca kısa bir skeç yapıldı.

"O mustazaflara müjdedir"

Programın selamlama konuşmasını Araştırmacı-Yazar Molla Mahmut Kılınç yaptı. Peygamber sevdalısı Kızıltepe halkına katılımlarından dolayı teşekkür ederek, Kürtçe yaptığı konuşmasına başlayan Kılınç, şunları söyledi:

"Bu asırda her taraftan İslam ümmetine saldırılar yapılıyor ve İslam coğrafyası kan gölüne dünmüş. Endülüs’ü fethetmeye giden Tarık Bin Ziyad gibi istirahat gemilerimizi yakmalıyız. İslam ümmetinin tek bir kurtuluş yolu var, o da Allah Resulü'nün sünnetine sarılmasıdır. Ne zaman ki onun sünnetinden uzaklaştık, bölük pörçük olduk. Her şeye rağmen çok geç değil. O’nun sünnetine sarılalım, yaşayalım ve yaşatalım. Allah Resulü, mustazaflara, mazlumlara müjdedir."

"Huzur, kardeşlik ve adaletin bu topraklarda yeniden hâkim olmasını istiyorsa O’nun yoluna dönmeliyiz"

Seslendirilen ilahilerin ardından programa konuşmacı olarak katılan İttahadul Ulema üyesi Molla Osman Teyfur’un, günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı.

Yeryüzünde adaletin bir daha tesis edilmesi için ümmetin yine O’na dönmesini gerektiğini ifade eden Teyfur, "Bugün içinde bulunduğumuz fitnenin sebebi; Allah Resulü’ne muhalefet içinde olmamızdandır. Bizler İslam’dan ve Allah Resulü’nden uzaklaştık, bu yüzden ne neslimiz ne de başka bir şey emniyette kalmadı. Biz O’nu iyi anlayamadık, bu yüzden İslam âleminden binlerce gencimiz kâfirler tarafından katlediliyor. Filistin halkı, topraklarına geri dönüş gününde eylem yaptıkları için katledilirler. Afganistan’da hafız çocuklar bombalarla şehit edildiler. Tek çaremiz ve kurtuluşumuz; O’nun hayatını, misyonunu tekrar anlamaktan, yaşamaktan geçiyor. Hz. Peygamberin hayatını çok güzel bir şekilde okumamız, anlamamız ve Sünnetini iyi öğrenmemiz lazım. Allah, birçok ayette kendisine itaati Peygamberin itaatine bağlamış. Bizler Allah’a itaat etmek istiyorsak, Hz. Peygamber’e itaat etmemiz lazım. Her birimiz, O’nun hayatını, mücadelesini öğrenmek ve hayatımızda tatbik etmek zorundayız. Nasıl ki, sahabeler O’nun etrafından kenetlenmiş idiyse bizler de O’nun sünneti etrafından kenetlenmeliyiz. Zafer ve şeref her daim Allah’ındır. Bizler O’nun gölgesi altında toplanmalıyız. Bu coğrafyanın insanı eğer bir daha huzur, kardeşlik ve adaletin bu topraklarda hâkim olmasını istiyorsa O’nun yoluna dönmesi gerekiyor. Allah için birbirinizi sevin. Rabbim, bir daha bizi uyandırsın ve bizlere güzel günler nasip etsin." diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından Kızıltepe İlahi Grubu’nun seslendirdiği ezgilerin ardından Kur’an’la başlayan program, İsmail Çevik Hoca’nın yaptığı dua ile sona erdi. Programın sonunda yağmur duası da yapıldı.

Katılan vatandaşlar duygu ve düşüncelerini paylaştılar

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Mardin’in Kızıltepe İlçe Otogarı Miting Alanında yapılan “Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama” temalı mevlid etkinliğine katılan vatandaşlar duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

Her yıl, Nisan ayı mevlid-i şerif etkinliklerini dört gözle beklediğini belirten vatandaşlar, Hz. Peygamber'i çok sevdiklerini ve bu sevgisinin kendilerini bu alana getirdiğini söylediler.

“Başımızın tacı gözümüzün nurudur”

Etkinliğe katılan Havla Tokay, “Peygamber Efendimiz başımızın tacı, gözümüzün nurudur. Onun için geldik. Allah’a Çok şükür Hazreti Muhammed’in ümmetindeniz. Burada Kur’an okuyoruz, salâvatlar getiriyoruz.” dedi.

Bugünü dört gözle beklediklerini ve çok sevinçli olduklarını ifade eden Zehra Yılmaz ise şunları söyledi: “ Peygamber Efendimizin mevlidi çok güzel, biz sağ olana dek her yıl yapılmasını istiyoruz. Allah bu tür kalabalıkları artırsın. Kur’an’dan tekbir salavatlardan daha güzel bir şey yoktur. Çok sevinçliyiz.”

“Mevlid etkinliğine her yıl katılıyorum”

Suriyeli Ahmet İsmail da “Allah bu etkinliği düzenleyenlerden razı olsun ve hayırlarını kabul etsin. Her yıl mevlit etkinliğine katılıyorum. Hazreti Muhammed’in (Aleyhisselam) etkinliğinden daha güzel bir şey var mı? Bu etkinliğe katıldığım için çok sevinçliyim.” dedi.

“Allah’ın bize rahmetini yağdırmasını umut ediyoruz”

Bölgedeki kuraklık tehlikesine dikkat çekerek, dua etmeye geldiğini kaydeden Hacı Şeyhmus Ayar da şu ifadeleri kullandı: “Allah-u Teâlâ Peygamber Efendimizi bize gönderdiği için çok şükrediyoruz. Malumunuz bölgemizde kuraklık tehlikesi var. İnşallah umuyoruz Allah bize rahmetini yağdıracak. Hepimiz burada dua edeceğiz. İnşallah Allah-u Teala dualarımızı kabul edecek.”

“O’nun yolu kurtuluş yoludur”

Hz. Peygamberin yolunun kuruluş yolu olduğunu söyleyen Mehmet Said Talayhan da “Allah bizi Hazreti Muhammed’in ümmetinden kıldığı için çok şükretmeliyiz. Yarın ölüm var, biz ve aile efradımız Peygamber Efendimizin yolundan gitmeliyiz. Tek kurtuluş yolu onun yoludur.” diye konuştu.

Programın her yıl düzenlenmesini isteyen Nuray Demir, “Peygamber Efendimizin mevlidine eşi ve çocuklarıyla birlikte geldiğini ifade etti. Demir, “Allah mevlidimizi kabul etsin, hayırlara vesile olur inşallah. Kızıltepe halkı için güzel bir etkinlik oldu. Çok güzel bir atmosferdi İnşallah bu her sene tekrarlanır.” dedi.

“Çok güzel ve coşkulu bir etkinlik oldu”

Mehmet Ali Demir, “Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından organize edilen Peygamber Efendimizin mevlidine ailece katıldık. Çünkü Peygamber Efendimizi çok seviyoruz. Bu tür etkinliklere katılmak bizim için önemlidir. Bu organizasyonu yaptıkları için Peygamber Sevdalıları Platformuna teşekkür ediyoruz. Çok güzel ve coşkulu bir etkinlik oldu. Bu tür etkinliklerin daha fazla yapılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Programa; HÜDA PAR Mardin İl Başkanı Burhan Aydın, İlçe Başkanı Abdullah Kavan, AK Parti Kızıltepe İlçe Başkanı Faruk Kılıç ve yönetimi, birçok kanaat önderi, STK ve sendika temsilcileri ve ilçe halkı katıldı.

Kaynak: (İLKHA) - İLKHA Editör:
 
Etiketler: Kızıltepe'de, Kutlu, Doğum, Coşkusu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı