Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 14:11
 
Kızıltepe’de ilk arpa hasadı sevinci
Türkiye’nin önemli hububat üretim bölgelerinden biri olan Mardin ovasında ilk arpa hasadı yapıldı. Kızıltepe kırsalında biçerdöverle biçilen ilk hasatta yaklaşık 4 ton arpa elde edildi. İlk hasat olması sebebiyle tonu bin 400 liraya alıcı buldu.
GÜNCEL Haberi


Aylar öncesinden toprağa verildi ve çiftçiler umutla bugüne bekledi. Yağışlı ve bereketli ayların ardından Kızıltepe’nin  Karaman (Hacı Faris) Köyünde ilk arpa hasadı yapıldı.Kızıltepeli çiftçi Süleyman Durak’a ait olan 20 dönümlük araziden yaklaşık 4 ton arpa toplandı. İlçenin de ilk hasadı olan arpa Kızıltepe Ticaret Borsa’sında büyük bir sevinçle karşılandı. İlk hasadı da Ramazan Gür ismindeki zahireci kilosunu bin 400 liraya aldı.

İlk hasat umutlandırdı

Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Şerif Öter, susuz kıraç arazi olmasına rağmen verimin iyi olduğunu söyledi. Öter, “Bu arpa Kızıltepe Ovası’nda ilk hasat oldu. Hacı Faris Köyü’nde 20 dönüm arazi biçildi. Tahminen 4 ton geldi. İlk ürün olmasına rağmen verimi iyiydi. Umut ediyoruz diğer gelecek olan ürünler daha güzel ve daha verimli olacak.” diye konuştu.

Kızıltepe İlçesi Karaman köyü Süleyman Durak’a ait tarlada biçilen ilk arpa Hububat Ticaret Merkezine getirildi.  Hububat Ticaret Merkezine getirilen Arpa Esnaf Zahireci olan Ramazan Gür tarafından tonu bin 400 liradan alındı. Arpa olarak son yıllarda Mardin Ovasında ekim alanının son derce daraldığını ifade eden Kızıltepe Zahireciler ve Hububat ve Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter bunun fiyatlardan kaynaklandığını ve genelde bölge ihtiyacı olan arpanın dışardan geldiğini söyledi.

Arpa’nın Çankırı,  Konya diğer İç Anadolu şehirlerinden temin edildiğini bu sene de ekim alanının dar olduğunu ve ilk arpa hasadının yapıldığını aktaran Öter, şunları söyledi: “Kızıltepe ovamız Mezopotamya’nın verimli toprakların merkezinde yer almaktadır. İlk hasat geldiği için çiftçimizde esnafımızda bir heyecan bir mutluluk var. Arpanın durumuna baktığımızda son yıllarda gerek kalite olarak hem verim olarak son derece olumlu olduğunu yılın ilk izlenim olarak gördük. İnşallah arpa buğday bundan sonraki üretimde güzel olacak.”

“Ben bu yeni hasat sezonunda yetkililerimize hükümetimize çağrıda bulunmak istiyorum.” diyen Öter, Yeni hasat başladı dünyanın en kaliteli ürünlerin yetiştiği bir bölgedeyiz ve burada 4 yıl üst üste en çok un ihracatı yapan Kızıltepe Organize sanayi bölgemiz geçen yıl tedbiren alınan bir karar vardı. Önce ithalat sonra ihracat diye bu sene bunun kaldırılması çiftçinin lehine olacaktır. Fiyatları hükümetimiz olumlu vermiştir fakat bu ihracatın önündeki yasağının kaldırılması çiftçinin lehinde olabilecek rekabet ortamı gelişecektir. Ofisin TMO’un fiyatı iyidir. Fakat o yasak kaldırılırsa bu sefer sanayiciler onlarda gelir alırlar. Orada da bir rekabet oluşu ve bu rekabet te çiftçinin işine yarayacaktır. Böyle bir beklenti içerisindeyiz. İnşallah hükümetimiz yetkililerim iz bunu dikkate alacaklardır.” dedi.

İlk hasat Kırsal kesimden geldiğini ve yaklaşık 20 dönünden 4 ton gibi arpa geldiğini aktaran Öter, normalde Kızıltepe’de arpa veriminin 400-500 kilo olduğunu kaydeden Öter bu gün gelen arpanın veriminin metre kare başı 200-300 kilo olduğunu ifade etti.

Arpanın tonunun bin 400 liraya satıldığını belirten Öter, “Geçen senede bu senede ilk ürünü esnafımız Ramazan Gür aldı. Ürünün sahibi de Süleyman Durak çiftçimizdir. Bilinçli bir çiftçidir. Hem kendilerine hem ovadaki çiftçilerimize sanayicilerimize esnaflarımıza ve tarımın tüm bileşeni olan ülkemizdeki herkese hayırlı uğurlu olsun inşallah. Güzel bir hasat sezonu beklentisi içerisindeyiz.” Açıklamasını yaptı.

Çiftçi Süleyman Durak ise hayırlı olması ve bereketli bir sezon olması temennisinde bulundu. Esnaf Ramazan Gür de yeni sezon arpanın geldiğini bin 400 liraya aldığını belirterek yeni  ürünün hayırlı olmasını diledi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kızıltepe’de, ilk, arpa, hasadı, sevinci,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı